اخبار ویژه

کد خبر : 252722 تاریخ ثبت : 1401/4/21 15:55:00

نزدیک‌ترین شهر ایران به قطر را بشناسید

نزدیک‌ترین شهر ایران به قطر را بشناسیدبندر دیر به‌عنوان بزرگ‌ترین بندر صیادی کشور در همسایگی کشور قطر با داشتن کمترین فاصله جغرافیایی از این کشور، توانسته است با به‌دست‌آوردن خواهرخواندگی با بندر الرویس قطر، زمینه تجارت دریایی خود را ارتقاء بخشد.

به گزارش آزادنما؛

فاطمه مظفری پور: شهرستان دیر از سواحل قدیمی خلیج‌فارس محسوب می‌شود که به دلیل هم‌جواری با آب‌های آزاد در جنوب، ظرفیت‌های ویژه اقتصادی و گردشگری را در جنوب ایران تصاحب کرده و این امر فرصتی مهیا ساخته تا مردم خونگرم این دیار گرمسیر از طریق این ظرفیت‌ها امرارمعاش کنند.

بزرگترین بندر صیادی کشور

بندر دیر در جنوب استان بوشهر واقع شده‌است و با مرکز استان ۲۰۸ کیلومتر فاصله دارد. ساحل بندر دَیّر یکی از زیباترین مکان‌های ساحل و دریا می‌باشد. اسکله‌های دیر، صادرکننده و تأمین‌کننده ماهی و میگو به داخل و خارج کشور است. دیر به عنوان بزرگترین بندر صیادی ایران شهرت دارد.

اسکله صیادی و لنج‌ها و قایق‌های پهلو گرفته در ساحل در کنار صیادانی که یا خود را آماده رفتن به دریا می‌کنند یا تورهای خود را در ساحل پهن کرده و در حال تعمیر و پاک کردن آن هستند صحنه‌های زیبایی را به چشمان گردشگران خواهد کشاند.
 


جاذبه‌های گردشگری

علاوه بر ظرفیت‌های گردشگری مانند کوه نمک جاشک، چشمه آب گرم، اماکن تاریخی و باستانی، وجود سواحل بکر و زیبای ماسه‌ای در این بندر موجب شده تا در فصل زمستان و بهار شاهد حضور مسافران و گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور به این بندر صیادی و تجاری باشیم.

وجود چندین کیلومتر ساحل شنی و ماسه‌ای از محله سیدصفا به سمت جنگل‌های حرا بهترین مکان برای تفریحاتی مانند ساخت مجسمه‌های شنی، اسب سواری، ورزش‌های آبی و سایر موارد است.
 


فاصله بندر دیر تا قطر

نزدیکترین شهر ایران به مرزهای آبی قطر بندر دیر واقع در استان بوشهر است که برای رفتن از بندر دیر به قطر با قایق به مدت چهار ساعت طول می‌کشد و فاصله دریایی ایران تا قطر به بیش از ۱۰۰ مایل (۱۹۰ کیلومتر) می‌رسد. بندر الرویس قطر نزدیکترین بندر به ایران است که همیشه تبادل کالا روابط اقتصادی ایران و قطر از این بندر انجام می‌شود.
 


هم‌اکنون بازی‌های جام جهانی قطر، فرصتی دیگر برای ارتقای سطح ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری ایران به‌خصوص شهرستان دیر را مهیا کرده است. نزدیکی بندر دیر به قطر موجب شده تا این شهرستان مورد توجه ویژه هیأت قطری و سرمایه‌گذاری آنها در این شهرستان شود که این نویدبخش حضور خیل بزرگ گردشگران به کشور است.

به گفته یونس باربرز فرماندار شهرستان دیر، دیر بزرگ‌ترین صادرکننده محصولات یخچالی در جنوب کشور است که توانسته سالانه بیش از ۹۰ میلیون دلار صادرات انجام دهد به‌طوری‌که روزانه شاهد خروج برخی کالاها از بندر دیر به‌سوی کشورهای همسایه هستیم.

وی صادرات تره‌بار را ظرفیت مهم شهرستان دیر می‌داند به‌‌طوری که اگرچه از بندرعباس نیز صادرات این مواد به قطر انجام می‌شود اما حجم انبوه صادرات در بندر دیر، بالاترین رتبه صادرات کشور را صاحب شده است.

نصب دستگاه ایکس ری در بندر دیر

موقعیت جغرافیایی و ظرفیت‌های ویژه بندر دیر موجب گشته تا امتیازات ویژه‌ای از سوی کشور قطر به ایران داده شود که ازجمله آن نصب یک دستگاه ایکس ری در بندر دیر و مجوز ورود لنج‌های صفاری در کنار لندیگ کرافت‌ها به قطر است.
 


هم‌اکنون دغدغه مسؤولان شهرستان دیر ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز برای حضور گردشگران در روزهای بازی‌ جام جهانی قطر است که یکی از این زیرساخت‌ها ایجاد مرز رسمی برای ساخت پایانه مسافربری است که وزارت کشور وعده تحقق این پایانه را پیش‌ازاین به مردم دیر داده است.

حضور قطری‌ها و نگاه ویژه این کشور به شهرستان دیر موجب گشته تا اداره بنادر شهرستان دیر با پیشرفت چشمگیر خود، یک دستگاه ایکس ری را برای جلب اعتماد قطری‌ها در بندر دیر نصب کند و در مقابل آن قطری‌ها نیز با مهیا ساختن زمینه سفر لنج‌های ایرانی به قطر به‌ازای هر محموله‌ای که صادر می‌شود یک‌چهارم آن اجازه واردات دارد.

خواهرخوانده شدن بند دیر و بندر الرویس روی دیگر سکه ارتباط قطر و ایران است که این حرکت نیز، طرحی برای ایجاد همدلی بین دو کشور است؛ ارتباط این دو کشور با ایجاد زمینه صادرات و تجارت دریایی، زمینه رقابت دیگر کشورها را تنگ خواهد کرد و در انتها همه این عوامل موجب تقویت تجارت دریایی ایران خواهد شد.
 


اجرای پروژه تونل ۱۶۰ مایلی به مدت یک سال توسط قطر، برگ دیگر تفاهم‌نامه این کشور با ایران است و وعده استاندار بوشهر نیز برای ایجاد پایانه مسافربری دریایی از بندر دیر به کشور قطر، سوی دیگر مراودات بازرگانی قطر و ایران خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، شهرستان دیر به‌رغم ظرفیت‌های متعدد در حوزه‌های گوناگون و همسایگی با پتروشیمی‌ها، سال‌هاست که از ضعف زیرساخت‌های ابتدایی رنج می‌برد؛ امید است مراودات صورت گرفته با کشور قطر به بهانه بازی‌های جام جهانی، موجب شود تا سال‌ها رنج مردم خونگرم و وفادار مردم شهرستان دیر رفع شود و شاهد رفع نواقص زیرساختی این شهرستان باشیم./فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج