اخبار ویژه

کد خبر : 252693 تاریخ ثبت : 1401/3/11 14:35:31

نابودی کشت گندم دیم در بوشهر!

نابودی کشت گندم دیم در بوشهر!استان بوشهر دارای اراضی مناسبی در زمینه کشاورزی است و گندم یکی از محصولات فصلی مهم به شمار می‌رود که به دلیل نبود زیرساخت‌های آبیاری مناسب در این استان، بخش عمده کشت گندم و جو به صورت دیم انجام می‌شود.

به گزارش آزادنما؛

داوود بحرینی: گندم یکی از محصولات استراتژیک کلیدی در اقتصاد جهان محسوب می‌شود و این محصول مهم همواره با افزایش قیمت و کمبوداتش بر چرخه‌ اقتصاد جهان و امنیت غذایی تاثیرپذیری بسزایی داشته است. 

اوکراین و روسیه نیز از بزرگ‌ترین صادرکنندگان غلات دنیا، بویژه گندم هستند و مجموعاً ۲۸ درصد گندم دنیا را تأمین می‌کنند.  علاوه بر جنگ روسیه و اوکراین خشکسالی در برخی نقاط جهان باعث شعله‌ور‌تر شدن بحران مواد غذایی در جهان شده است. 

استان بوشهر دارای اراضی مناسبی در زمینه کشاورزی است و گندم یکی از محصولات فصلی مهم در استان بوشهر به شمار می‌رود که به دلیل نبود زیرساخت‌های آبیاری مناسب در این استان، بخش عمده کشت گندم و جو در استان بوشهر به صورت دیم انجام می‌شود. 

کاهش بارندگی‌ها در استان بوشهر تأثیر مستقیمی بر میزان برداشت گندم دارد و هر سالی که باران منظم و مناسب باشد کشاورزان محصولات خوبی را برداشت می‌کنند و در سال‌های کم‌بارش و یا سال‌هایی که بارش‌ها در زمان مناسبی نباریده‌اند، کشاورزان متضرر می‌شوند.

خسارت ۹۰ درصدی به مزارع دیم

بنا بر گفته های کبری توکلی سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در سال زراعی ۱۴۰۰ -۱۴۰۱، ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار گندم آبی و ۹۰ هزار هکتار گندم دیم در سطح استان کشت شد که به دلیل تاخیر ۴۰ روزه بارندگی ابتدای فصل زراعی مزرعه های گندم دیم استان بوشهر در سال زراعی جاری با خسارت ۹۰ درصدی و مزرعه های آبی نیز با افت ۱۵ تا ۲۰ درصدی عملکرد برداشت گندم روبرو شدند.

نوذر منفرد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز با مقایسه برداشت گندم در سال جاری با سنوات اخیر ابراز داشت: دو سال پیش حدود ۱۴۳ هزار تن گندم برداشت کردیم و سال گذشته حدود ۶۵ هزار تن و امسال نهایتا ۳۰ هزار تن برداشت خواهیم کرد.

خبرنگار فارس در ادامه به سراغ یکی از کارشناس حوزه کشاورزی استان بوشهر رفته و در این خصوص با وی به گفتگو نشسته است.

استفاده بهینه از منابع محدود آبی استان

عباس شهبازی نژاد کارشناس حوزه کشاورزی در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار می‌کند: استان بوشهر منابع آبی محدودی دارد و با توجه به خشکسالی‌های اخیر و اهمیت مهم گندم برای کشور باید با برنامه ریزی دقیق و هدفمند حرکت کرد. 

شهبازی نژاد اضافه می‌کند: به عنوان مثال دشت شبانکاره خاک بسیار حاصل‌خیزی دارد و در بالا دست آن نیز سد رئیسعلی دلواری واقع شده است اما متاسفانه می‌بینیم در سال‌های اخیر این دشت محلی برای کاشت محصولاتی چون هندوانه و طالبی شده است که امید است با توجه به بحران‌های آینده ممنوعیت کاشت صیفی‌جات در دستور کار دولت قرار بگیرد و با کار کارشناسی و دقیق طرح کاشت قراردادی گندم آبی به اجرا در بیاید. 

توجه به کشت فرا سرزمینی گندم! 

ابراهیم بحرینی فرد یکی از کشاورزان فعال در کشت گندم در گفتگو با خبرنگار فارس عنوان می‌کند: گندم یکی از کالاهای اساسی و مهم سفره زندگی مردم است و در دولت‌های قبل برنامه‌ای تدوین شده بود به نام کشت فرا سرزمینی. 

این کشاورز با اشاره به اهمیت کاشت گندم بیان می‌کند: در سنوات گذشته هنگامی که کشور با خشکسالی مواجه می‌شد دولت در کشورهای همسایه که زمین و آب مساعدی داشتند، به صورت اجاره‌ای به کشت گندم می‌پرداخت و محصول تولید شده را وارد کشور می‌کرد و نیازها به حداقل می‌رسید و آبی که برای تولید هندوانه مصرف می شود، اگر صادر کنیم از صادر کردن خود محصول هندوانه بیشتر به سود اقتصاد کشور خواهد بود.

حسین مرادی فرد یکی دیگر از کارشناسان حوزه کشاورزی بوشهر در گفتگو با فارس اظهار می‌کند: گندم منبع اصلی تامین کالری برای ایرانیان و تمام کشورهای آفریقایی و قسمت‌های زیادی از خاورمیانه می‌باشد. منع صادرات گندم توسط هندوستان بدلیل خشکسالی هم مزید بر علت کمبود جهانی گندم گردیده است، راهکار دولت در حال حاضر یکی شدن قیمت گندم داخلی با قیمت‌های جهانی و هزینه‌های طبعی وارده تا ورود آن به کشور، و جایگزینی کشت گندم با محصولات سبزی و صیفی تا جایی که از لحاظ قیمتی قابل رقابت با یکدیگر باشند.

وی خاطرنشان می‌کند: بذر گندم مهمترین و اصلی‌ترین نهاده در تولید گندم است و دولت باید حمایت واقعی و تاثیر گذار از شرکت‌های تولید کننده بذر گندم با کیفیت مورد تایید مرکز تحقیقات کشاورزی داشته باشد. 

ضرورت اجرای طرح آبیاری نوین

احمد محمدی‌زاده استاندار بوشهر اظهار داشت: با توجه به خشکسالی‌های پیاپی و کمبود آب شرب و کشاورزی در کشور و استان، الگوی کشت باید متناسب با شرایط تغییر کند و شهرستان دشتستان، دشت‌های حاصل‌خیزی در استان دارد، کانال‌های اصلی آب در این شهرستان موجود می‌باشد و سد رئیسعلی دلواری نیز عقبه بسیار خوبی برای این کانال‌ها و کشاورزان منطقه است؛ اما در یک فرایند اشتباه این دشت به سوی تولید محصولاتی نظیر هندوانه و خربزه که بسیار آفت‌زا می باشد رفته است و بازدهی بسیار پایینی نیز دارند و تخصص کشاورزان بومی منطقه نیست.

محمدی زاده ادامه داد: مردم نیز زمین هایشان را با قیمت کم اجاره می‌دهند و آنچه که بعد از کشت برای‌شان می‌ماند یک مشت پلاستیک و زباله هست. 

کاشت هندوانه و خربزه باید حذف شود

وی تصریح کرد: برای اصلاح این فرایند اشتباه و فراهم شدن فضا برای کشاورز بومی در سفر آیت اله رئیسی به استان پیگیری‌هایی انجام دادیم که ۶۵ میلیارد تومان برای شبکه‌های فرعی آبیاری دشت شبانکاره اختصاص پیدا کرده است و منتظر هستیم فصل برداشت تمام شود و در سریع‌ترین زمان فاز اول پروژه را عملیاتی نماییم. 

استاندار بوشهر خاطرنشان کرد: طرح اصلاح الگوی کشت در شهرستان دشتستان توسط مدیران ما در استانداری انجام شده است و با همکاری جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای استان باید اجرا شود و کشت گندم نیز اولویت ماست و کاشت محصولاتی چون هندوانه و خربزه باید حذف شود. 

به گزارش فارس، با توجه به نیاز اساسی کشور به گندم مدیران دولت باید با توجه به منابع محدود آبی استان و اجرای طرح آبیاری نوین از امکانات محدود موجود بیشترین استفاده را ببرند؛ وجود خشکسالی‌های متوالی در سال‌های اخیر استفاده از روش‌های نوین آبیاری را یک ضرورت به شمار می آورد نه یک انتخاب!/فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج