اخبار ویژه

کد خبر : 252676 تاریخ ثبت : 1401/2/24 14:04:28

گروه جهادی که دست 50 خانواده بوشهری را گرفت

گروه جهادی که دست 50 خانواده بوشهری را گرفتدبیر مجمع جهادی گروه‌های جهادی استان بوشهر یکی از فعالیت های جهادگران را در بحث توانمندسازی عنوان می کند و می گوید: در این خصوص توانستیم ۵۰ خانواده مستمند را توانمند کنیم.

به گزارش آزادنما؛

سارا طاهری: بسیج سازندگی به عنوان متولی امور سازندگی کشور بعد از انقلاب اسلامی ایران، اقدام به راه‌اندازی حرکت‌ها و اردوهای جهادی با حضور اقشار مختلف جامعه برای سازندگی کشور نمود. ویژگی منحصر به فرد در حرکت‌های جهادی، غیرمادی و تکلیف محور بودن آن بوده و حرکت جهادی جوانان، ناشی از تفکر مسؤولیت محور آنان است. چنانچه مقام معظم رهبری در این رابطه می‌فرمایند: «پایبندی به اصول انقلاب بدون مجاهدت در راه نجات مستضعفان و محرومان، سخنی بی‌معنی و ادعایی پوچ است.»

خبرگزاری فارس به بهانه هفته بسیج سازندگی به سراغ حیدر قائدی دبیر مجمع جهادی گروه‌های جهادی استان بوشهر رفته و با وی به گفتگو نشسته است.

فارس: بهترین اقدامات و دستور کار بسیج سازندگی برای سال ۱۴۰۱ چیست؟
دولت جدید با رویکرد پیشرفت کار می‌کند، تمام معضلات قبل را شناسایی و یک مدل برای منطقه طراحی می‌شود. در بحث توانمندسازی؛ پنج مجموعه محله‌ای را در یک منطقه توانمند کردیم. توانمندسازی ۵۰ خانواده مستمند، تسهیل‌گری در زمینه کارآفرینی و توانمندسازی فکری و مهارتی افراد جهادی از جمله فعالیت هایی است که جهادگران انجام دادند.

در بحث زیربنایی، تشکیل کارگروه عمران و آبادانی، شناسایی و ساخت و مرمت منازل فرسوده نیازمندان و بررسی معضلات زیربنایی شهر چغادک و ارائه پیشنهاد؛ در بخش سلامت، برپایی چهار اردوی خدمات و درمانی، ثبت خانواده‌های فاقد بیمه سلامت و شناسایی و کمک به کودکان شیرخوار.

در موضوع آموزش نیز، برگزاری چهار دوره پیشگیری از اعتیاد و پنج مورد برگزاری دوره مهارت‌های ازدواج و تحکیم خانواده. همچنین در بحث فرهنگی و کارآفرینی و اشتغال نیز، برنامه داریم و درصدد ایجاد مشاغل خانگی برای ۲۰ خانواده هستیم.

فارس: اولین گروه تخصصی بسیج در اردوهای جهادی چه بود و چه تعداد گروه جهادی دارید؟
اولین گروه تخصصی، پزشکی و درمانی بود و تعداد هزار و ۲۶۱ گروه جهادی در کل استان داریم که برخی محله محور و برخی منطقه محور هستند. به گروه‌های جهادی منطقه محور، قرارگاه می‌گویند که ما ۱۰۰ قرارگاه جهادی داریم.

فارس: آیا این گروه‌ها از شما حقوق یا مبلغی دریافت می‌کنند؟
این گروه‌ها هیچ‌گونه هزینه‌ای از هیچ‌گونه نهاد حمایتی دریافت نمی‌کنند، چرا که به صورت خیّرمحور هستند، یعنی گروه جهادی خودش بتواند حمایت و پشتیبانی خود را به دست بیاورد. البته بسیج سازندگی در مسیر هدایت و پشتیبانی از مأموریت‌های گروه‌های جهادی به صورت مستقیم و غیرمستقیم عمل می‌کند. نهادهای حمایتی دیگر مانند ستاد اجرائی فرمان امام(ره)، بنیاد علوی و بنیاد ۱۵ خرداد سعی می‌کنند گروه‌های جهادی را به صورت مصداقی کمک کرده باشند و به صورت ویژه به قرارگاه کمک می‌کنند که گروه‌های جهادی کوچک، زیر نظرشان است. ولی شاخص کارهای گروه‌های جهادی توسط خیّرین انجام می‌گیرد.

فارس: در سال ۱۴۰۰، عمده فعالیتتان چه بوده است؟
ما در بخش‌های خدمات سلامت، آموزش، پیشرفت و آبادانی، معیشت، فرهنگ و حتی واگذاری املاک در سال ۱۴۰۰ فعالیت داشتیم. خدمات سلامت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، ویزیت رایگان، ارائه بسته‌های معیشتی، کمک هزینه درمان با همکاری خیّرین، در بحث آموزش، طرح احسان علمی داشتیم که ارتقاء علمی دانش‌آموزان مدنظر قرار داشت. رنگ‌آمیزی مدارس، نهال‌کاری، فضای سبز، معیشت، اردوهای هجرت و اهدای امانتی سه‌ ساله منزل به یک نیازمند از عمده فعالیت‌های بسیج سازندگی در سال گذشته بوده است.

فارس: درباره تأثیر فرهنگی اجتماعی اقدامات سازندگی بسیج چه نظری دارید؟
مهم‌ترین چیزی که با ورود گروه‌های جهادی به یک منطقه نمود پیدا می‌کند، فرهنگ آن منطقه است که تحت تأثیر قرار می‌گیرد. در ابتدای ورود گروه‌ها به یک منطقه، چون گروه‌های محلی کوچک در آن‌جا حضور داشته‌اند و بیشتر در مدل محلی خود مانده‌اند و وقتی یک گروه جهادی با یک نقشه‌ پیشرفت حضور پیدا می‌کند سعی می‌کند اولویت‌ سنجی و فرصت‌سنجی داشته باشد و عملکرد فرهنگی آن نقطه را رشد بدهد.

فارس: در خصوص محرومیت‌زدایی که رکن اساسی سازمان شما است چه اقداماتی انجام گرفته؟

استان ما محروم نیست که مظلوم است. درست است کسانی که در منطقه هستند به عنوان محرومیت زدایی کار می‌کنند اما ریشه‌یابی نمی‌کنند چرا که منطقه از لحاظ معادن، پالایشگاه‌های نفتی و ثروت‌های خدادادی فراوان است ولی مجدد، محروم تلقی می‌شود. باید گروه‌های جهادی به سمت مطالبه‌گری فرهنگی و اجتماعی پیش بروند تا اینکه محرومیت‌ زدایی را در حد ساخت یک خانه برای خانواده‌ای مستمند انجام دهد. گروه‌ها سعی می‌کنند در یک بستر مناسب، مسئولین را پای کار بیاورند و از آنها مطالبه داشته باشند تا سهم اجتماعی خود را مطالبه کنند و این نقشه پیشرفت ما است.

اگرچه کارهای عمرانی کوچک ارزشمند هستند اما باید سعی کنیم گروه‌ها را راهنمایی کنیم تا از فرصت‌های موجود در آن منطقه برای رفع محرومیت خود استفاده کنند و به صورت ریشه‌ای آن را حل کنند.

فارس: و اما صحبت پایانی شما؟

مدل جدید بسیج سازندگی در ۸ شاخص است. این رویکرد با عناوین، ستاد پشتیبان به جای مجموعه پیمانکار، راهبری به جای مدیریت، گفتمان‌سازی و جریان‌سازی، آموزش و کمک به ارتقاء کیفی، هویت‌بخشی قانونی، ارزیابی و نظارت، تسهیل ارتباط بین گروه‌ها و پشتیبانی مستقیم و غیرمستقیم از فعالیت گروه‌های مردمی و جهادی در دستور کار بسیج سازندگی قرار دارد.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج