اخبار ویژه

کد خبر : 252646 تاریخ ثبت : 1401/2/11 23:56:59

محله‌ای که با فطریه، 8 خانواده بوشهری را به هم رساندند!

محله‌ای که با فطریه، 8 خانواده بوشهری را به هم رساندند!فاطمه بنددُر، ۳۵ساله و مربی ورزش است. او می‌گوید، مسجد محله در جمعه‌های ماه مبارک رمضان، بسته‌های مواد غذایی را بین نیازمندان تقسیم می‌کرد، ما هم با دوستان در محله تصمیم گرفتیم پولی روی هم بگذاریم و با فطریه توانستیم در سال اول با ۲ میلیون تومان یک زندانی را آزاد کنیم.

به گزارش آزادنما؛

سارا طاهری: ماه مبارک رمضان و اعیاد پیش رو فرصت بسیار مناسبی برای کمک به آزادی زندانیان غیرعمد است. همانطور که مراجع تقلید ما بر اساس روایات و دستورات پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار می‌گویند، آزادی یک زندانی غیرعمد به خاطر قربه الی الله، به زندگی انسان برکت می‌بخشد. 

به گفته کارشناسان، خانواده زندانیان به دلیل نبود سرپرست، در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی و مشکلات روحی قرار دارند. خانواده‌های زندانیان به عنوان آسیب‌پذیرترین قشر جامعه، نیاز به توجه و حمایت دارند. اگرچه این خانواده‌ها تقصیری در اتفاقی که رخ داده ندارند اما رنج‌های این اتفاق، آسیب‌های فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی زیادی را بر آن‌ها تحمیل می‌کند.

آسیب‌هایی مانند طلاق، ناامنی، فقر و مشکلات روانی که در این خانواده‌ها بسیار زیاد است. برچسب خانواده زندانی بودن درد مشترک همه خانواده‌هایی است که به دلیل کم توجهی دوستان و اقوام به آن دچار شده‌اند و جامعه برنامه جدی برای فرهنگ‌سازی این موضوع انجام نداده است. 

به عقیده کارشناسان حوزه آسیب‌شناسی، فرزندان زندانیان به علت نبود حمایت کافی از طرف والدین خود، دچار آسیب‌هایی از جمله لطمه به تصویر خود، انگ فرزند زندانی بودن، کاهش ارزش خود، حس‌عدم اعتماد به والدین، احساس اضطراب و نگرانی از آینده و در بسیاری از موارد ترس، خشم، تنهایی، کناره‌گیری و افسردگی از آسیب‌های جدی وارد آمده بر آنان است. در اکثر موارد شرایط نامساعد محل زندگی و گاهاً‌عدم توانایی در تأمین یک وعده غذا در روز که اگر کمک خیرین نباشد، معلوم نیست چه وضعیتی خواهند داشت.

۱۱۳ زندانی جرائم غیر عمد در بوشهر

به گفته سید اسماعیل موسوی حقیقی، مدیر عامل ستاد دیه استان بوشهر، در حال حاضر ۱۱۳ زندانی جرائم غیر عمد داریم که از این میان، ۳۹ نفر مهریه و نفقه، ۷۱ نفر بدهی مالی غیر کلاهبرداری و سه نفر دیه هستند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته تعداد ۱۴۴ نفر، آزادی زندانی داشته‌ایم افزود: از این میان، تعداد پنج نفر دیه، ۷۸ نفر مالی و ۵۶ مورد آزادی مهریه و نفقه با مجموع بدهی ۹۸۲ میلیارد ریال بوده‌اند. 

اهمیت زکات فطره
همانطور که می‌دانیم پرداخت زکات فطره از جمله اعمال واجب پایان ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر است و مؤمنان پس از یک ماه روزه‌داری با پرداخت زکات فطره، نیازمندان را در شادی عید سهیم می‌کنند. 

از جمله مهم‌ترین مصرف زکات فطره، پرداخت به نیازمندان خصوصاً افراد آبرومندی است که بر اثر مشکلات مالی در مضیقه هستند. در همین راستا و در جهت فرهنگ‌سازی و حمایت از هم‌نوعان خود، با دو تن از خیرین استان بوشهر به گفتگو نشستیم. جالب است بدانید که ما بر خلاف همیشه، سراغ خیرین با تمکن مالی بالا نرفته‌ایم تا بگوییم هر کسی در حد توان خود می‌تواند در این امر خداپسندانه و البته لذت بخش سهیم باشد.

فطریه یک محله، زندانی را به آغوش خانواده برگرداند

خانمی که با دوستانش یک گروه خیریه کوچک تأسیس کرده است و می‌گوید تمام افرادی که در این امر شرکت دارند از اقشار با درآمد متوسط رو به پایین هستند.

فاطمه بنددُر، ۳۵ساله و مربی ورزش است. او می‌گوید: مسجد محله در جمعه‌های ماه مبارک رمضان، بسته‌های مواد غذایی را بین نیازمندان تقسیم می‌کرد، ما هم با دوستان در محله تصمیم گرفتیم پولی روی هم بگذاریم و با فطریه توانستیم در سال اول با ۲ میلیون تومان یک زندانی را آزاد کنیم.

پس از آن گروه خیریه دست مهربان را بنا کردیم تا نه تنها برای زندانیان، بلکه در سایر موارد از جمله جهیزیه و هزینه کمک درمان و هزینه لوازم تحصیلی نیز فعالیت کنیم. 

آزادی یک زندانی در عید فطر

بنددُر در مورد اینکه چند زندانی آزاد کرده است می‌گوید: تا الان هشت زندانی آزاد کرده‌ایم و امسال در عید فطر نیز بنا داریم یک زندانی با مبلغ ۲۸ میلیون تومان بدهی مالی آزاد کنیم. 

علیرضا میرزایی از دیگر خیرین استان بوشهر که به ما اجازه دادند تا با بردن نامشان، در جهت فرهنگ‌سازی این کار، قدم‌های محکم‌تری برداریم. 

وی در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: در شرایطی که یک خانواده حتی با وجود داشتن سرپرست، شاید نتواند به طور کامل تأمین شود، فکر کنید اگر همین سرپرست هم نباشد، چه اتفاقی برای آن خانواده می‌افتد، شخصی که به خاطر یک حادثه که می‌توانست برای هر یک از ما پیش بیاید، به زندان افتاده و خانواده‌اش باید تبعات زیان اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی زیادی را متحمل شوند. به این فکر افتادم حتی با مبالغی که فکرش را هم نمی‌کنید می‌شود کار خیر انجام داد و به واسطه آن برکت را در زندگی احساس کرد.

همکاری کارمندان یک شرکت برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد

این خیر ادامه داد: بیش از یک سال است با همکارانم در یکی از شرکت‌های عسلویه، یک گروه واتساپی درست کرده‌ام و از ستاد دیه لیست افراد نیازمند را تهیه و در گروه قرار می‌دهم تا در آن ماه هر کدام از همکاران آمادگی کمک داشته باشند، اعلام کنند. 

میرزایی می‌گوید: در ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ یک زندانی از جرائم غیر عمد را آزاد کردیم و از این بابت حس بسیار خوبی دارم. 

به گزارش فارس، جرائم غیر عمد، به هر دلیلی که رخ داده باشد، حتی اگر فرد، روند جرم را آگاهانه طی کرده باشد، هرگز نمی‌خواست به نتیجه‌ای که اکنون به آن دچار شده است، برسد.  در وهله‌ی اول گذشت خانواده‌های شاکیان و دوم نیکوکاری و برگزاری جشن‌های گلریزان و جمع آوری کمک‌های خیرخواهانه برای آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد، کمک بسیار زیادی به کاهش مشکلات ناشی از نبود سرپرست بر خانواده خواهد کرد و نتایج مثبت آن، قطعاً در جامعه پدیدار خواهد شد./فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج