اخبار ویژه

کد خبر : 252572 تاریخ ثبت : 1400/11/12 02:36:18

موج دستور رئیس جمهور به سواحل بوشهر رسید/ 15 روز مهلت برای اعلام و آزاد سازی حریم ساحل بوشهر

موج دستور رئیس جمهور به سواحل بوشهر رسید/ 15 روز مهلت برای اعلام و آزاد سازی حریم ساحل بوشهررئیس جمهور چند روز پیش دستور آزادسازی حریم دریا را صادر کرد و کلیه ی دستگاه های اجرایی در استان هایی که با دریا هم‌جوار هستند را موظف کرد ظرف 20 روز تصرفات غیر قانونی خود را اعلام و با نظارت دادستانی آنها را آزاد کنند.

به گزارش آزادنما؛

دریا یکی از زیبا ترین نعمت های خداوند است که آفریده شده و طبق قانون استفاده از آن برای همه ی مردم می باشد.

اما در این بین بعضی‌ها با نادیده گرفتن قانون و بعضی دستگاه ها نیز با سوء استفاده از جایگاه خود قانون را دور زده اند وبرای خود حریم هایی در سواحل ایجاد جگرده اند که حضور مردم را در کنار این نعمت گران بها و خدادی محدود کرده است.

رئیس جمهور در سفر به مازندران وقتی با مطالبه ی برخی مردم نسبت به حصارکشی برخی دستگاه های دولتی در کنار ساحل و رعایت نکردن حریم دریا مطلع شد دستور آزادسازی این مکان ها را صادر کرد.

دستور رئیس جمهور برای تخریب حریم های غیر قانونی ساحل

دستوری که به مازندران و شمال کشور محدود نشد و دستور رئیس جمهور سواحل خلیج فارس را هم دربر گرفت.

رئیس جمهور طی نامه‌ای به اعضای هیئت دولت دستور داد، سواحل تا عرض ۶۰ متر با قید فوری و بدون استثنا آزاد شوند.

 غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهور در نامه‌ای به اعضای دولت دستور حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور را برای آزادسازی مناطق ساحلی تصرف شده تا مرز ۶۰ متر از ساحل ابلاغ کرد.

به نوشته اسماعیلی، دستور رئیس جمهور با قید فوری و بدون استثنا بوده است.

دستور فوری رئیس جمهور برای آزادسازی سواحل ابلاغ شد

مهلت 15 روزه به دستگاه های اجرایی استان بوشهر برای اعلام تصرفات در حریم دریا

علی حسن‌پور دادستان بوشهر نیز در همین خصوص عنوان کرد: طی مکاتبه‌ای به ادارات متولی اراضی دولتی دستور داده شده است تا لیست سازمان‌ها و نهادهایی که اقدام به تصرف اراضی حریم ۶۰متری دریا کرده اند ظرف مهلت ۱۵ روز به دادستانی اعلام کنند که پس از اعلام، دادستانی بلافاصله برای رفع تصرف وارد عمل می‌شود.

حسن پور افزود: تصرف اراضی ۶۰ متری ساحل خلیج فارس در استان بوشهر در دستور کار جدی شورای حفظ حقوق بیت‌المال قرار دارد  و همه مسئولان دستگاه قضایی پای این کار هستند .آزادسازی 17 هزار متر مربع از اراضی ساحلی در کنگان

وی عنوان کرد: درشهرستان کنگان میزان ۱۷هزار متر مربع از اراضی ساحلی که تحت تصرف یکی از شرکت‌های دولتی بوده رفع تصرف شده که با دستور دادستانی رهاسازی شد و اکنون مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

حسن‌پور گفت: در شمال استان در شهرستان گناوه نیز از تصرف اراضی ساحلی در سه مورد جمعا به میزان ۲۱ هزار و ۴۰۰ متر مربع جلوگیری بعمل آمده که برخی از این اشخاص با گرفتن مجوزهایی در صدد ایجاد مستحدثاتی در اراضی ۶۰متری دریا بوده اند که از اقدام آن‌ها جلوگیری بعمل آمده است.

دادستان بوشهر بیان کرد: در پی تأکید رئیس قوه قضاییه مبنی بر برخورد با متعدیان به منابع طبیعی و همچنین دستور رییس جمهور برای مقابله با ساحل خواری، مکاتباتی با دستگاه‌های متولی صورت پذیرفته که خواسته‌ایم لیست اداراتی که بخش‌هایی از ساحل استان را در اختیار دارند اعلام کنند که بلافاصله پس از آن‌که لیست اعلام شود دادستانی بر آن است که رهاسازی ساحل انجام شود و در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: در حوزه حریم ۶۰ متری دریا اصلاً نباید مجوزی برای ساخت‌وساز داده شود مگر در موارد ضروری که قانون آن را مشخص کرده است و اگر این موضوع رعایت نشود مجوز ابطال می‌شود و ادارات و مسئولان آن‌ها که مجوز داده‌اند نیز قابل تعقیب کیفری هستند و بازرسی کل کشور در این زمینه ورود می‌کند./سپاس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج