اخبار ویژه

کد خبر : 252565 تاریخ ثبت : 1400/11/4 02:20:17

محلاتی که نه جزو شهر هستند نه روستا!

محلاتی که نه جزو شهر هستند نه روستا!محله امید گناوه و الغدیر که برخلاف اسمشان هیچ امیدی برای ساکنین آن نمانده است و ساکنان این دو محله محروم پیرامون شهر، گاه از نخستین امکانات و خدمات شهری بی‌نصیب هستند.

به گزارش آزادنما؛

امیرحسین جلال‌پور: حاشیه‌نشینی و محرومیت در شهرهایی که قیمت مسکن در آن‌ها بسیار زیاد است روز به روز در حال افزایش است. قیمت‌های سرسام آور مسکن و کمبود شغل و درآمد لازم جهت تهیه مسکن و افزایش جمعیت از عواملی است که قشر ضعیف جامعه جهت تامین مسکن خود، روی به حاشیه نشینی و منازل با متراژ پایین آورده که باعث شده است این افراد با خریدن این منازل به دلیل عدم صدور مجوزهای لازم و خدمات رفاهی بیش از پیش دچار مشکلات مختلفی در زندگی خود شوند.

حاشیه‌نشینان که زمانی در فکر یافتن کار و درآمد بهتر راهی شهرها شدند، در شهر نیز به دلیل افزایش افسار گسیخته قیمت املاک نتوانستند ساکن شوند و با اجبار در پیرامون شهرها ساکن شدند و همچنین در بعضی مناطق مجبور به خرید منازلی با متراژ پایین شدند تا شاید روزگار و زندگی بهتری تجربه کنند اما...

با مرور زمان و با تدوین قوانین جدید، شهرداری‌ها ابزارهایی کنترلی مانند صادر نکردن پروانه ساخت و ساز، عدم مجوز آب و برق و گاز و... برای کنترل و تشدید نظارت بر این مناطق بدست آوردند.

اما این اعمال تنها فشار را بر قشر ضعیف جامعه وارد آورد، چرا که اگر این افراد توان خرید سکونت‌گاه در مناطق شهری و یا با متراژ بالا را داشتند هیچوقت اقدام به خرید منزل در این مناطق نمی‌کردند.

محلات ناامید در گناوه

محله امید گناوه و الغدیر که برخلاف اسمشان هیچ امیدی برای ساکنین آن نمانده است و ساکنان این دو محله محروم پیرامون شهر، گاه از نخستین امکانات و خدمات شهری بی‌نصیب هستند.

قاعدی از ساکنین محله امید گناوه اظهار داشت: محله امید و الغدیر گناوه دو محله‌ای که نه جز شهر محسوب می‌شود و نه جز روستا و دهیاری و شهرداری طبق قانون به ما نمی‌توانند خدمات رسانی کنند.

 

احمدی یکی از دیگر از ساکنین گفت: ما افراد کم بضاعتی هستیم که مجبور به خرید منازلی با متراژ کم و در این محله هستیم که متاسفانه قوانین کشور که باید به فکر افراد محروم باشد ما را محرومتر از قبل کرده است که از مسؤولین خواهشمندیم در این خصوص اقدامی انقلابی انجام دهند تا ما افراد کم بضاعت نیز بتوانیم صاحب خانه و از امکانات شهری برخوردار شویم.

نبود کمترین امکانات

یکی دیگر از شهروندان ساکن این محله بیان داشت: برای خرید هر کالایی باید به مرکز شهر برویم در حالی که تاکسی اصلاً اینجا نمی‌آید، خیلی از کوچه‌ها خاکی است و با هر بارش باران تمام خانه و زندگی مردم از گِل پر می‌شود. این محله واقعا محروم است در این منطقه پارک مناسب و زمین استاندارد برای بازی کودکان وجود ندارد و شهرداری می‌گوید با توجه به طرح تفصیلی شهر امکان خدمت دهی نداریم چرا که از سوی سازمان‌های نظارتی مورد بازخواست قرار خواهیم گرفت.

هادی عرب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرستان گناوه اظهار داشت: نظر بنده این است که این محلات به شهر الحاق شوند تا بتوانیم به مردم خدمات شهری دهیم و به قشر محروم خدمت‌رسانی کنیم امیدوارم با همکاری فرماندار، استاندار و نماینده مجلس همگی کمک کنند تا در طرح تفصیلی این محلات اضاف شود تا شهر گسترش پیدا کند و بتوانیم خدمت رسانی کنیم چرا که قیمت مسکن در شهر گناوه سرسام‌آور است و مردم کم‌درآمد بتوانند در شهرک‌ها و محلات جدید صاحب منزل مسکونی که حق هر ایرانی‌ست شوند.

 

محلات امید و الغدیر باید به شهر ملحق شوند

رئیس شورای شهر گناوه گفت: با توجه به اینکه در این مناطق تعداد زیادی خانوار در این مناطق سکونت یافته‌اند و روز به روز بر تعداد آن‌ها افزود می‌شود، باید نقشه شهرسازی و طرح جامع شهری در اختیار ساکنین این محلات قرار بگیرد تا خیابان‌ها و کوچه‌ها، مساجد، مدرسه و فضای سبز و... از هم اکنون استاندارد باشد و در این مناطق گنجانده شود تا در آینده دچار مشکل نشویم.

ساناز مرادی عضو شورای شهر گناوه بیان داشت: در گناوه چندین محله جدید وجود دارد که متاسفانه جز شهر نیست. در محلات حاجی‌آباد، الغدیر و امید امکاناتی رفاهی و خدمات شهری متاسفانه ارائه نمی‌شود، بازدیدی از محل داشتیم که متاسفانه این منطقه از امکانات اولیه نیز برخوردار نبودند که واقعا زندگی کردن بدون ارائه خدمات به ساکنان این منطقه، سخت و دشوار است خصوصا در فصل بارندگی ترددها مشکل می‌شود و حتی از امکانات اولیه‌ای نظیر جمع‌آوری زباله نیز محروم بودند.

وی افزود: سعی خواهیم کرد با اقدامات فوری مشکل تردد این عزیزان و دیگر خدمات اولیه را به صورت موقت برطرف کنیم و طبق صحبت‌هایی که با مسکن و شهرسازی استان شده با توجه به قدمت بالای این محله احتمال الحاق به شهر زیاد است ولی یک پروسه زمان‌بری دارد که به جد پیگیر خواهیم شد که به سرانجام برسد.

 

خدمت رسانی به محلات محروم در اولویت است

جواد رستمی شهردار گناوه نیز گفت: پل محله امید احداث آن را شروع کرده‌‌ایم و مصالح را به صورت قرضی آورده‌ایم تا کار عقب نیافتد اما تا تامین اعتبار صورت نگیرد انجام کار بسیار سخت است اما خدمت‌دهی به ساکنین این محله و احداث پل را جز اولویت‌های خود قرار داده‌ایم و پل ورودی محله امید تا قبل از عید تحت هر شرایطی به بهره‌برداری خواهد رسید.

عبدالکریم جمیری در این رابطه اظهار داشت: از نظر امام خمینی(ره) و قانون اساسی جمهوری اسلامی هرکس محروم‌تر است باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و خدمت‌رسانی به مناطق محروم باید جز اولویت‌ها قرار گیرد.

نماینده گناوه، بوشهر و دیلم در مجلس شورای اسلامی افزود: ادارات اجرایی ما وظیفه خدمت‌رسانی را برعهده دارند اما دستگاه‌های اجرایی در یک چارچوبی می‌توانند خدمت‌رسانی کنند و بیش از آن توسط نهادهای نظارتی مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.

وی گفت: یکی از مشکلات مدیریتی ما این است که باید قبل از آن که مردم خودشان به این مناطق بیایند، باید فضای محیطی و زمین‌های این نوع مناطق را کارشناسی کنند و زیرساخت‌های لازم را قبل از ورود مردم فراهم کند سپس به مردم اعلام کند که مردم کم بضاعت در اینجا سکونت پیدا کنند.

جمیری ادامه داد: فرماندار، شهردار و اعضای شورای شهر و دیگر مسؤولین مرتبط سوابق این منطقه و ضرورت سکونت مردم، توجیه فنی و اقتصادی و دیگر موارد را جمع‌آوری کرده جلسات را با دستگاه‌های مربوطه در استان تشکیل داده و اگر در سطح استان قابل حل نبود بنده نیز با همکاری دیگر مسؤولین این موارد را پیگیری خواهم کرد./فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج