اخبار ویژه

کد خبر : 252564 تاریخ ثبت : 1400/10/24 02:18:52

دلهره کشاورزان از قطع آب

دلهره کشاورزان از قطع آباین روزها کشاورزان صیفی کار شبانکاره‌ای مشغول کشت هندوانه و طالبی هستند و هرساله گلایه‌هایی نسبت به افزایش قیمت آب بها و زمان‌بندی توزیع آب دارند.

به گزارش آزادنما؛

داوود بحرینی: کشاورزی یکی از شغل‌های دیرینه مردم بخش شبانکاره می‌باشد و با سرمایه‌گذاری دولت می‌توان شاهد پایداری و توسعه منطقه بیش از گذشته بود. هدف احداث سد رئیسعلی دلواری در منطقه شبانکاره، آبیاری ۲۴ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی، تولید سالانه ۹۶ مگاوات انرژی برق آبی، کنترل سیلاب، ایجاد اشتغال، جلوگیری از بروز خسارات ناشی از سیل به زمین‌های کشاورزی، نخلستان‌ها و تخریب سواحل رودخانه‌ها بوده‌ است.

این روزها کشاورزان صیفی کار شبانکاره‌ای مشغول کشت هندوانه و طالبی هستند و هرساله گلایه‌هایی نسبت به افزایش قیمت آب بها و زمان‌بندی توزیع آب دارند.

خبرنگار فارس به میان کشاورزان منطقه رفته و به پای صحبت برخی از این افراد نشسته است.

نگرانی کشاورزان از قطع آب

محمدعلی حاجب یکی از کشاورزان بومی منطقه در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار می‌کند: بنده جوانی‌ام را در زمینه کشاورزی صرف کرده‌ام و هرساله شاهد افزایش نرخ آب بها و استرس از عدم توزیع آب هستیم و با توجه به افزایش چشمگیر وسایل کشاورزی هزینه‌های زیادی باید صرف کنیم و در برخی مواقع ضررهای سنگینی متحمل می‌شویم و اکنون نیز بسیاری از کشاورزان منطقه هنوز به مزارع خود آب نداده‌اند و برخی از مدیران آب منطقه‌ای تصمیم به قطع آب را دارند.

 

در همین حین یک جوان کشاورز فریاد می‌زند: وام سنگین گرفته‌ام از اینکه بازار فروش هم خوب باشد یا بد اطلاعی ندارم اما باید مسؤولان با کشاورزان با تعامل بیشتری رفتار کنند و یارانه‌هایی در حوزه خرید گازوئیل و اقلام کار کشاورزی تخصیص دهند.

احداث پروژه شبکه آبیاری دشت شبانکاره

بخشدار شبانکاره در گفتگو با خبرنگار فارس در دشتستان بیان کرد: تعدادی از کشاورزان منطقه نسبت به پایان دوره آبدهی آب گلایه‌مند هستند و می‌گویند برای آبیاری مزارع خود مدت زمان بیشتری نیاز است که در این راستا با مدیران سازمان آب منطقه‌ای صحبت‌هایی شده است و این موضوع با پیگیری‌های صورت گرفته حل شده است.

سجاد خادمی ادامه داد: پروژه شبکه آبیاری دشت شبانکاره یکی از پروژه‌های طرح تحول کشاورزی دشتستان است که در هشت هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی دشت شبانکاره اجرا می‌شود و در سفر اخیر رئیس جمهور ۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در سطح هزار هکتار در این منطقه برای تولید محصولات علوفه‌ای مصوب شده است.

 

بخشدار شبانکاره تصریح کرد: آغاز روش‌های نوین آبیاری به جای سنتی با توجه به وضعیت بارندگی در سال‌های آینده بسیار حائز اهمیت است.

خادمی خاطرنشان کرد: بخش شبانکاره یکی از مناطق مهم در تولید صیفی‌جات می‌باشد و جمعیت قابل توجهی از مردم به کشاورزی فعالیت دارند و با اجرای سیستم آبیاری نوین می‌تواند شاهد دگرگونی در این بخش باشیم./فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج