اخبار ویژه

کد خبر : 252508 تاریخ ثبت : 1400/7/23 16:10:00
از رنجی که می کشیم!

بوشهر محروم یا بوشهر متمول؟

بوشهر محروم یا بوشهر متمول؟سفر ریاست محترم جمهور به استان بوشهر، ضمن انتصاب استانداری که ولع خاصی برای خدمت و نهایت استفاده از این چهارسال را دارد نوید رویکردی نو و مورد خواست مردم است. استان بوشهر و خوزستان، برای دولت‌ها، همیشه بمثابه جیب پرپولی بوده‌اند! ولی آیا این قابلیت‌ها، حتی اگر شده باشد برای تشکر و قدردانی، چیزی […]

به گزارش آزادنما و به نقل از پایتخت انرژی؛ سفرریاست محترم جمهور به استان بوشهر، ضمن انتصاب استانداری که ولع خاصی برای خدمت و نهایت استفاده از این چهارسال را دارد نوید رویکردی نو و مورد خواست مردم است.استان بوشهر و خوزستان، برای دولت‌ها، همیشه بمثابه جیب پرپولی بوده‌اند! ولی آیا این قابلیت‌ها، حتی اگر شده باشد برای تشکر و قدردانی، چیزی را عاید مردمش بعنوان صاحب این لباس کرده است؟این سوالی است که همیشه ما باید از خودمان و مسئولین بپرسیم که چگونه شد که با این همه ثروت، وضعیت این استان بدین جا رسید؟آیا یکی از جامع‌ترین پاسخها این جمله نیست که مسئولین بومی و غیربومی، حب میزشان ارجحیت داشته بر نگاه مردم محرومی که مستقیم و غیرمستقیم برآمده از آنانند؟

 

بااین مقدمه و تیتری واضح که بیشتر شبیه درد و دلی کهنه می‌ماند، نگارنده سعی دارد از این رهگذر، عمده خواسته‌های مردم که البته تلنبار چندین دهه تنگ‌نظری مرکزنشینان توأم با عافیت طلبی مدیرانمان است را بیان دارد.
امید داریم طرح این موضوعات، برای نمایندگان محترم مجلس و استاندار بومی در جهت مطالبه‌گری پیش‌زمینه نقشه‌ی راهی باشد و رجاء واثق داریم که با دستور صریح ریاست محترم جمهور در باب رفع این معضلات در این دولت که به نوعی آبروی نظام است شاهد جبران پسرفت ها و پیشرفتی چشم‌گیر می‌باشیم.

ضمنا لازم به تاکید است که مخاطب نگارنده در ابتدا ریاست محترم جمهور و در ادامه نمایندگان محترم مجلس، استاندار محترم و مدیران عالی می‌باشد.

حقیر طی یک متن مفصل و با تحقیق و مطالعه و جمع‌بندی عمده مطالبات، مهم‌ترینها را به رشته تحریر درآورده‌ام و ایمان دارم استادان بنده نیز با نظرات مجرب و موارد مدنظرشان، مکمل و ایضا متمم این متن خواهند بود که در ادامه آن‌ها را نیز برمی‌شمرم:

١) افزایش سطح استاندار بوشهر به ویژه با توجه نیاز به اختیارات بیشتر برای محرومیت زدایی و رفع معضلات بی‌شمار استان

٢) تعیین تکلیف عاجل مبحث قدیمی ته لنجی:
در این مورد، نیاز به شرح است که لغو محدودیت و یا افزایش تعداد سفرها خود منتج به کاهش ورود قاچاق به کشور از مبادی مختلف خواهد شد.
بی‌راه نیست که عدم صرفه اقتصادی لنج داران با وجود حجم سرمایه‌گذاری و محدودیت در تعداد سفرها، برخی‌ها را مجبور به تن دادن به واردات قاچاق کرده است که با رفع یا کاهش محدودیت‌ها این مهم برطرف خواهد شد.

۳) تعیین تکلیف عاجل مبحث حمل کالای خروجی از مبادی گمرکی:
نگارنده معتقد است که شاغلین عمدتاً جوان و دارای مدارک عالی تحصیلی به سبب پس زده شدن از بازار اشتغال، علی‌رغم میل باطنی روی به این کارها نهاده‌اند. این کالاها پس از ترخیص قانونی و انبارش، به محض بارگیری برای جابجایی در سطح استان با یک استدلال نامفهوم قاچاق محسوب شده و به وفور شاهد تعقیب و گریزهای منجر به تصادف و تصادم توسط مجریان، ناامن شدن مسیرها، عبور خودروها از مسیل و مسیرهای ناامن، راهزنی های متعدد در این مسیرها و نهایتاً دستگیری و جریمه‌ی چند برابری که باعث از هم پاشیدگی خانواده این عزیزان گردیده است هستیم. امید داریم با دید اصولی استاندار محترم و نمایندگام مردم، جهت هماهنگی دستگاه‌ها، این تفاسیر مخل معیشت و امنیت حل گشته و دولت یاریگر این قشر باشد

۴) انتصاب مدیران ارشد استان بر پایه شایسته‌سالاری فراجناحی و جوانگرایی مدنظر مقام معظم رهبری برای استفاده در سیستم مدیریتی آینده این استان:
نگارنده معتقد است یکی از علل اصلی این محرومیت‌ها، مدیران غیربومی تحمیلی در سطوح مختلف مدیریتی و کاری بوده و در عوض پاسخگویی به مردم و نهادهای استانی، پاسخگوی مدیران مرکزنشین می‌باشند.

۵) ورود محکم به قضایای مطروحه پارس‌جنوبی که این موارد را برای روشن‌تر شدن موضوع طرح می‌نمایم:
الف) ساماندهی مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌های مستقر و تعیین متولی در حیطه ورزش، آموزش و پرورش، محیط‌زیست، عمران و آبادی شهرها و…
ب) ایجاد کارگروه انتصابات مستقر در منطقه
پ) ایجاد کارگروه آلایندگی جهت بررسی دقیق و اصولی مناطق متاثر از آلایندگی صنایع
ت) ایجاد کارگروه مقررات استخدامی جهت بررسی دقیق مقررات استخدامی شرکت‌ها جهت رفع موانع انتصاب و ارتقا بومیان شاغل
ث) ایجاد کارگروه اشتغال با اختیارات ویژه در بحث استخدامات بومی و با نظارت شخص وزیر نفت
ج) نظرخواهی از مردم، افزون بر نهادهای نظارتی در انتصابات آینده سطوح مختلف مدیریت صنعت و استانی
چ) ساماندهی فلرینگهای موجود با ایجاد یک واحد جمع‌آوری و تصفیه و درآمدزایی بواسطه تولید محصولات باارزش
ه) پایش دقیق میزان سنوات کارکنان شاغل در شرکت‌ها با علم به فعالیت داشتن باندهای بازنشستگان در پتروشیمی‌های زیرمجموعه دولت ضمن آن اشتغال بیشتر در صورت خروج بازنشستگان
خ) تشکیل سازمان‌های ناظر مردم پایه جهت بررسی مشکلات بوجود آمده در شرکت‌ها با اختیارات حقوقی جهت پیگیری تا حصول نتیجه
چ) استقرار کامل سطوح مختلف شرکت‌های پتروشیمی در استان بوشهر
د) استقرار کامل مدیران صنعت در استان جهت آشنایی و چشیدن کاستی‌ها جهت رفع آن‌ها
ذ) استفاده از ظرفیت بانک‌های بومی برای تراکنش‌های ارزی در جهت افزایش بیلان مالی و استطاعت در تسهیلات دهی و سرمایه‌گذاری
ر) حذف شرکت‌های پیمانکاری که بواسطه لابی شخصیت‌های متنفذ، به جای این شرکت‌ها نفوذ کرده و از سفره و خون شاغلین تغذیه می‌کنند.
ز) اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل
ژ) اجرای مصوبه بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان بعنوان مرکز معین نفت و تکمیل بیمارستان امام هادی شهر دیر و کلینیک شهید هاشمی نژاد کنگان
س) تجهیز و نوسازی کامل بیمارستان امام خمینی(ره)کنگان و بیمارستان توحید جم جهت رفع نواقص شگفت‌انگیز و بدیهی این بیمارستان که بجهت حفظ کرامت، قابل طرح نیست.
ش) تدوین لایحه‌ای مبنی بر تامین اقلام موردنیاز صنایع از تولیدی های استان و همچنین ایجاد زیرساخت‌های تولیدی موردنیاز
ص) بومی‌سازی‌ هیئت مدیره و مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و مجتمع گاز پارس‌جنوبی
ض) انتصاب مدیریت بومی شورای راهبری صنایع پتروشیمی
ط) امداد رسانی به نهاد شهرداری جهت اتخاذ و اجرای پروژه‌های صنعت انرژی برای تعریف درآمدهای پایدار و رونق اشتغال
ظ) تشکیل هیئت مصاحبات استخدامی بومی جهت جلوگیری از تبعیضات عدیده در فرآیند اخذ مصاحبه و استخدامات

۶) راه‌اندازی مجتمع‌های آب شیرین کن متعدد در نقاط مختلف استان، جهت مصارف صنعتی، کشاورزی و عمومی که با وجود استنکاف نهادها از دادن مجوز حفر چاه، می‌تواند پیشران صنعت و کشاورزی جهت ارزآوری باشد.
٧) ایجاد پارک‌های صنعتی پتروشیمی در جنوب و شمال استان جهت استفاده از مبحث ارزش افزوده، جلوگیری از خام فروشی و رونق اشتغال در استان
٨) تاسیس دانشگاه نفت و گاز و فرآیندهای پتروشیمی در استانی که در سطح منطقه و حتی جهان، بعنوان یکی از شناخته شده ترین مناطق متاثر از صنایع مطروحه از آن یاد می‌شود.
۹) راه‌اندازی شعبه‌ی دوم دانشگاه علوم پزشکی در جنوب استان برای محرومیت زدایی از مبحث بهداشت و درمان این خطه
۱۰) انتصاب رایزنان و بازاریابان محصولات کشاورزی و پتروشیمی و صنایع دستی در کشورهای حوزه خلیج‌فارس جهت رونق صادرات محصولات استان و حذف زنجیره دلالی
۱۱) تاسیس دانشکده علوم دریایی
١٢) ممنوعیت بدون تبصره صید ترال
١٣) نوسازی مسیرهای مواصلاتی با علم به اینکه با توسعه صنعت، این مسیرها با این کیفیت، جوابگوی نیازها نبوده و مسبب ضرر بیشتر مردم خواهند شد.
١۴) اهتمام به ارتقا یکی از بنادر استان به بندر نسل سوم
۱۵) ایجاد شهرک‌های ارزش افزوده کشاورزی مثل خرما و ایجاد سازمان خرمای کشور جهت تسهیل مشکلات این حوزه
١۶) ایجاد سازمانی مردم نهاد جهت پایش دقیق سنوات مسئولان استانی
١٧) خارج کردن استان از فهرست مناطق کارآموزی بهداشت و درمان
۱٨) افزایش اعتبارات شهرداری‌های استان جهت اجرای پروژه‌ها همگام با پیشرفت و نیاز روزافزون صنایع خصوصا حیطه انرژی
١٩) تکمیل و توسعه پروژه راه‌آهن بوشهر به فارس و خوزستان
٢٠) افزایش سهمیه ورود متقاضیان واجد شرایط پزشکی برای رفع کمبود پزشک‌های متخصص ترجیحا بومی در استان
٢١) توجه ویژه به توسعه متوازن در سطح استان بوشهر

به قلم: صفیرجنوب(فعال اجتماعی-سیاسی)

منبع: پایتخت انرژی

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج