اخبار ویژه

کد خبر : 252495 تاریخ ثبت : 1400/5/20 22:35:10

بوشهر شهر بدون شهردار؛ استاندار کجاست؟

بوشهر شهر بدون شهردار؛ استاندار کجاست؟زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که در هفته آینده تحلیف منتخبین مردم بوشهر برگزار خواهد شد اما باید دید که در نهایت قصه‌ سر دراز شورا و شهرداری بوشهر به کجا خواهد رسید؛ علی‌ایحال انتخاب شهردار برای شهری که به شهرهای بحران زده در حوزه مدیریت بیشتر شبیه است تا شهرهای عادی دنیا جای اهمیت فراوانی دارد.

به گزارش آزادنما؛ بعد از گذشت بیش از ۶ روز از تحلیف ریاست‌ جمهوری و شوراهای اسلامی شهرها کشور، متاسفانه شورای بوشهر هنوز که هنوز است آغاز به کار نکرده و گویی حاشیه‌ها این شورا را تنها نخواهد گذاشت؛ در صورتی که بیشتر شهرها یا سرپرست یا شهردار خود را انتخاب کرده‌اند، بوشهر همچنان بی‌شهردار و سرپرست اداره می‌شود.

سردگمی منتخبین شورا و عدم برگزاری مراسم تحلیف

زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که در هفته آینده تحلیف منتخبین مردم بوشهر برگزار خواهد شد اما باید دید که در نهایت قصه‌ سر دراز شورا و شهرداری بوشهر به کجا خواهد رسید؛ علی‌ایحال انتخاب شهردار برای شهری که به شهرهای بحران زده در حوزه مدیریت بیشتر شبیه است تا شهرهای عادی دنیا جای اهمیت فراوانی دارد.

جایزه شهردار جهان و پروژه بین‌المللی شهردار جهان از سال ۲۰۰۴ به شهردارانی تعلق گرفته است که از دیدگاه، اشتیاق و مهارت لازم برای تبدیل شدن شهرهایشان به مکان‌هایی باورنکردنی برای زندگی، کار و حتی سفر برخوردار بوده‌اند.

هدف از اعطای این جوایز آن است که نشان داده شود شهرداران، فوق‌العاده می‌توانند در سطح ملی و حتی بین‌المللی دستاوردهای خود را مطرح کنند و آن را ارتقا دهند

در مدیریت امور شهری و شهرداری می‌بایست شخص شهردار به ترتیب اولویت در رشته های عمران، شهرداری، معماری، حمل و نقل، ترافیک، بافت فرسوده، برنامه ریزی شهری، املاک، مالی، درآمد، حقوقی، محیط زیست تخصص تحصیلاتی و اجرایی داشته باشد پس صرف اینکه مدیر باشد یک دیدگاه کاملا اشتباه است.

شهردار شرایط اشتغال‌زایی را فراهم کند

محمد حبیب‌الهی در همین ارتباط در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشت:  توانایی برنامه‌ریزی و قدرت اجرایی و مدیریتی در اتمام پروژه‌های نیمه تمام موجود در بوشهر باید یکی از گزینه‌های انتخاب شهردار باشد.

این فعال اجتماعی بیان کرد: با توجه به شرایط موجود شهر بوشهر یکی از ویژگی‌هایی که باید در رابطه با انتخاب شهردار آن را در نظر گرفت مدیریت جذب سرمایه و سرمایه‌گذار همچنین قدرت ریسک‌پذیری برای رسیدن به اهداف و آینده‌نگری شهر است.

وی افزود: موضوع اشتغال، موضوعی حساسی است چراکه کار فقط یک حق یا راه اساسی درآمدزایی برای زندگی نیست، کار و اشتغال با شان افراد در رابطه است و یکی از بهترین روش‌هایی است که هر فرد می‌تواند خود را از طریق آن ابراز کند؛ وجود داشتن کار برای جامعه به معنای شرایط رفاهی است و یک جامعه ثروتمندتر، ایمن‌تر است و از شکنندگی کمتری برخوردار است بنابراین اشتغال باید اولویت یک شهردار هم باشد هر چند یک شهردار از اهرم‌های مستقیم برای ایجاد اشتغال برخوردار نیست، اما می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که اشتغال‌زایی محقق شود.

این کارشناس توضیح داد: موفقیت شهرداران در این است که این روش کارآمد نوین مدیریت را بکار گیرند و برای اعتلاء و پیشبرد این سیستم مدیریتی با دانشگاه‌ها رابطه برقرار کنند.

حبیب‌الهی تصریح کرد: کارآمدترین روش‌های نوین مدیریت را به منظور به‌کارگیری توانمندی‌های فکری و جسمی کلیه منابع انسانی متعهد و متخصص در سطوح مختلف اجتماع نیازمند است این مدیریت، همان مدیریت کیفیت فراگیر است که در این مدیریت بر طراحی، انتخاب تکنولوژی و فرآیندهای مناسب تمرکز دارد.

به گزارش فارس، یکی از مسائلی که باید به آن توجه داشت بافت شهری و اجتماعی مردم است، شهرداران موفق شهردارانی هستند که با توده مردم رابطه عمیقی برقرار می‌کنند و در مقابل مردم هم بدون هیچ دغدغه‌ای مشکلات و معضل‌های شهری را با آن‌ها در میان می‌گذارند.

در همین موضوع باید گفت که یک شهردار خلاق می‌تواند از همین ظرفیت مردم برای گرفتن ایده‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شهر استفاده کند.

استاندار بوشهر بی‌تفاوت است!

جعفر پورکبگانی در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: چندین ویژگی را برای انتخاب شهردار در نظر داریم که یکی از آن‌ها شجاعت است.

منتخب مردم در شورای اسلامی شهر بوشهر افزود: شهردار باید بتواند شرایط لازم را برای خود ایجاد کند و برطرف کردن معضلات مردم را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهد.

وی با گلایه از عدم برگزاری مراسمد تحلیف شورای ششم بوشهر تصریح کرد: متاسفانه با برگزار نشدن تحلیف برنامه‌های شهر به‌طور محسوسی عقب افتاده است.

منتخب مردم در شورای اسلامی شهر بوشهر اظهار کرد: هم در موضوع به عقب افتادن شورای شهر و هم در وضع بحرانی کرونا استاندار بوشهر بی‌تفاوت است.

وی ادامه داد: ما نماینده مردم هستیم و روزانه شاهد تماس‌های مکرر از شهروندانیم که گلایه‌های زیادی از شرایط موجود دارند.

پورکبگانی ابراز کرد: اگر شهردار قوی انتخاب شود دیگر نیاز دخالت شورا در اموز شهرداری نیست و ما به دنبال شهردار قوی هستیم.

منتخب مردم در شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: یکی از بخش‌هایی که مردم بوشهر از آن گله‌مند هستند مسئله کرونایی استان است که به مدیریت استاندار بوشهر مربوط می‌شود و بی‌توجهی استاندار در وضعی که می‌داند شهر با چه بحرانی دست و پنجه نرم می‌کند کاملا مشهود است.

دوره آزمون و خطا تمام شده است

مجتبی عالی‌حسینی در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: اگر بخواهیم تعریف مختصری از شهردار داشته باشیم باید او را سکان‌دار و هادی شهر نامید؛ در نظر بگیرید اگر یک کشتی را در اختیار شخصی که او را ناخدا خطاب می‌کنند ولی هیچ‌گونه شناختی نسبت به امور دریانوردی نداشته باشد آیا آن کشتی به مقصد خواهد رسید؟


وی توضیح داد: این کشتی به گِل نشسته نیازمند شهرداری با کفشان آهنین و همچنین شجاع است، کسی که می‌خواهد شهردار شود باید بداند رافائل غرق شده‌ای را باید به ساحل برساند.این روزنامه نگار گفت: در حقیقت شاخصه‌های یک شهردار همانند یک ناخدا فراتر از شاخصه‌های دیگر مدیران استانی است و این سمت را باید به کسی واگذار کرد که با کلیه مسائل مدیریت شهری اعم از جزیی و کلی شناخت کامل داشته باشد.

این فعال اجتماعی تصریح کرد: یک مدیر موفق برای رسیدن به اهداف خود باید از مشاور و متخصص در زمینه‌های مرتبط استفاده کند و از دوره آزمون و خطا خارج شود؛ شهردار می‌تواند از تجربه افراد دلسوز و آشنا با مسائل شهری استفاده کند و مطمئن باشید همین امر باعث سرعت بخشیدن در اجرای برنامه‌ها خواهد شد.

عالی‌حسینی عنوان کرد: اولین و مهم‌ترین گام حرکتی شورای شهر انتخاب شهردار است، شورا را با انتخاب شهردار محک می‌زنند، در حقیقت نتیجه و عملکرد شهردار است که می‌تواند رتبه خوب یا بد را برای شورا لحاظ کند.

وی ابراز کرد: شورای موفق شورایی است که با نظارت و مهم‌تر از آن با حمایت از شهردار خود نسبت به اجرایی کردن طرح‌های مصوب در امور شهرداری اقدام کند.

با همه‌ی این تفاسیر شهر بوشهر در یک شرایط بحرانی به‌سر می‌برد، لازمه شرایط بحرانی انتخاب مدیری است که شرایط را به نفع خود تغییر دهد؛ در شرایط موجود مردم هم به دنبال این‌گونه مدیرانی هستند تا یک بار دیگر اعتماد به شورا و شهرداری باز گردد.

اعتماد مردم سرمایه عظیمی است که به هیچ‌عنوان نباید خدشه‌ای بر آن وارد شد، لازم است در پایان به این نکته اشاره کنیم که نشانه اعتماد مردم همان رأیی است که منتخبین از مردم گرفته‌اند؛ یکی از مهمترین کارهای امیریه نشین‌های بوشهر انتخاب شهرداری است در حد این شهر که روزی مهم‌ترین بندر تجاری کشور بوده باشد./فارس

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه
آخرین اخبار
نظرسنجی
آیا از قالب سایت راضی هستید؟

- نتایج