اخبار ویژه

کد خبر : 252476 تاریخ ثبت : 1400/5/18 16:55:02
سروش حیدری

حال سفره‌های زیرزمینی دشتستان خوب نیست!

حال سفره‌های زیرزمینی دشتستان خوب نیست!به گفته کشاورزان دشتستانی، فاجعه‌ای که در خصوص سفره‌های آب زیرزمینی در حال رخ‌دادن است، ازاین‌قرار است چاه‌های آبی که عمق آن ها به طور میانگین در دهه گذشته ۳۰ متر بوده اکنون به بیش از ۱۰۰ متر و گاهاً تا ۱۹۰ متر هم رسیده است. این مسئله جدا از اینکه باعث کاهش کیفیت آب از لحاظ شوری، سختی و سایر املاح، همچنین کاهش کیفیت و کمیت محصولات تولیدی می‌شود این مهم را متبادر می‌کند که آب از اعماق زمین به سطح خاک پمپاژ می‌شود ولی از جایگزینی آب و تغذیة سفره‌های زیرزمینی خبری نیست.

به گزارش آزادنما؛

مسئله آب‌های زیرزمینی بخش مرکزی شهرستان دشتستان که قطب تولید خارج از فصل برخی محصولات کشاورزی در کشور است، چنانچه کمافی‌السابق تدابیر نه‌چندان کارشناسانه‌ای در بحث آبخیزداری اتخاذ شود، برداشت‌های غیراصولی و عدم تغذیه سفره‌های زیرزمینی با خسارات جبران‌ناپذیری مواجه خواهیم شد.

فاجعه‌ای که در خصوص سفره‌های آب زیرزمینی در حال رخ‌دادن است، ازاین‌قرار است چاه‌های آبی که عمق آن ها به طور میانگین در دهه گذشته ۳۰ متر بوده اکنون به بیش از ۱۰۰ متر و گاهاً تا ۱۹۰ متر هم رسیده است. این مسئله جدا از اینکه باعث کاهش کیفیت آب از لحاظ شوری، سختی و سایر املاح، همچنین کاهش کیفیت و کمیت محصولات تولیدی می‌شود این مهم را متبادر می‌کند که آب از اعماق زمین به سطح خاک پمپاژ می‌شود ولی از جایگزینی آب و تغذیة سفره‌های زیرزمینی خبری نیست.

 

 به شکل ملموس‌تر یعنی در این جا جان‌مایه زمین کشیده می‌شود و با روش‌های غیراصولی و بی‌تدبیری‌ها به‌واقع هدر می‌رود، چون نه کالای تولیدی توسط کشاورز ارزش ریالی بالا و ارزآوری خوبی برای کشور دارد و نه فکری به حال تجدید این مایع حیات‌بخش با بهره‌گیری از نزولات آسمانی و روان آب ها می‌شود که این خسارت غیرقابل‌جبران را توجیه کند.

کشاورزان چه می‌گویند؟

آقای نجفی از کشاورزان دشتستانی دراین‌رابطه اظهار داشت: بیش از ۹۰درصد از حدود ۸۵۰ چاه تلمبه موجود در منطقه همه‌ساله بین پنج تا ۲۰ متر به‌صورت مجاز و غیرمجاز اقدام به کف شکنی و لای‌روبی می‌کنند.

وی افزود: این حفاری‌ها یعنی سفره آب زیرزمینی برازجان خالی است و ما با فشار بیش از حد و مسؤولین با مدیریت اشتباه تا چند سال دیگر مزارع خود را به برهوت تبدیل می‌کنیم.

 

آقای عالی‌پور از کسانی است که به بیش از ۳۰ سال در زمینه مقنی‌گری و حفر چاه فعالیت دارد. وی می‌گوید: این منطقه به‌واقع دشت کوچکی مشرف به کوهستان‌های گیسکان است که با این ظرفیت و دره‌های فصلی متعدد و جریان آب سرچشمه گرفته از کوه با اندکی مدیریت می‌توان به‌جای هدررفتن، آب را به سمت سفره‌های آب زیرزمین سوق داد و آنها را تقویت کرد. این مهم با لای‌روبی سدهای موجود در منطقه به عمق خوب همچنین لای‌روبی دهانه دره‌های فصلی با عمق بالا امکان‌پذیر است. به طور مثال در بارندگی اخیر که به لطف خدا بسیار مطلوب بود، دره‌ها آب بسیار خوبی آوردند و دردناک اینکه کمترین استفاده‌ای از این حجم آب چند صدهزار مترمکعبی نشد، آبی که می‌توانست سفره‌های تشنه آب زیرزمینی را جان دوباره ببخشد.

۵ هزار حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد

عبدالکریم گراوند در این رابطه اظهار داشت: بیشترین هدر رفت و برداشت بی رویه آب مربوط به چاه‌های غیر مجاز و بدون پروانه بهره برداری در استان است که صدمه‌های جبران ناپذیری به سفره‌های زیرزمینی آب استان وارد کرده است. 

استاندار بوشهر گفت: با توجه به خشکسالی و کم آبی ناشی از خشکسالی‌های اخیر، ساماندهی پنج هزار حلقه چاه غیر مجاز موجود در این استان از اولویت‌های شورای حفاظت آب به شمار می‌رود.

 

مشکل از کجاست؟

متأسفانه یکی از مشکلاتی که در سطوح مدیریتی خرد و کلان با آن مواجه هستیم و باعث کند شدن و توقف بسیاری از پروژه‌ها و لاینحل ماندن مشکلات می‌شود، موازی‌کاری بین ادارات و وزارت‌خانه‌های مختلف است. اینکه مسئله مطرح شده مربوط به اداره آب است یا مثلاً جهاد کشاورزی چون یک سد احداث کرده در منطقه باید لای‌روبی آن را آبخیزداری انجام دهد.

مسئله دوم اختیارات اندک مدیران خرد است که خود مساعدت می‌کند که مشکلات برای همیشه مشکل بمانند. باید توجه ویژه داشت که مشکل آب در استان و خاصه دشتستان جدی است و تا این زخم کهنه عفونی نشده باید چاره‌ای باید اندیشید و به‌قول‌معروف ماهی را هروقت از آب بگیری تازه هست.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج