اخبار ویژه

کد خبر : 252243 تاریخ ثبت : 1399/10/1 16:59:11

میهمانانی که حرمت مردم بوشهر را نگه نداشتند/ مجلس: بودجه‌تان را از نفت و گاز بگیرید!

میهمانانی که حرمت مردم بوشهر را نگه نداشتند/ مجلس: بودجه‌تان را از نفت و گاز بگیرید!در حالی که صنایع نفت و گاز از ابتدای حضور خود در بوشهر، جوابگوی خواسته‌های به حق خود مردم استان نبوده‌اند، حالا نیز مجلس با طرح «معکوس درآمد سرانه»، عملا مردم بوشهر را به سمت صنایع نفت و گاز برای دریافت بودجه حواله می‌کند!

به گزارش آزادنما؛

نصرالله پورسالم: هرساله یکی از موضوعات مهم و کلیدی اقتصاد کشور، لایحه بودجه می‌باشد که دولت هرساله باید برای سال بعد، بسته بودجه پیشنهادی خود را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند و کمیسیون‌های تخصصی مجلس موارد اصلاحی را به دولت اعلام کنند.

چند وقت پیش دولت بسته بودجه 1400 را به مجلس تقدیم کرد و کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای، 12 حکم اصلاحی ساختار بودجه سال 1400 را به سازمان برنامه‌وبودجه کشور اعلام نمود که در بودجه سال 1400 در نظر گرفته شود.

در بند 7 ماده‌واحده احکام اصلاحی ساختار بودجه 1400 آمده است: توزیع عادلانه بودجه استان‌ها از محل منابع بودجه عمومی، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده بر اساس شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و رفاهی از جمله جمعیت، محرومیت، نرخ بیکاری و معکوس در آمد سرانه می‌باشد.

سه معیار (جمعیت، نرخ بیکاری، محرومیت) از چهار معیار بالا، جهت توزیع عادلانه بودجه استان‌ها کاملاً منطقی و قابل‌فهم است که به‌عنوان‌مثال استانی که محرومیت بیشتری دارد از بودجه بیشتری برخوردار است اما بحث اصلی این نوشتار مربوط به معیار چهارم یعنی «معکوس درآمد سرانه» می‌باشد که به‌نوعی با سه مؤلفه دیگر در تناقض کامل است.

به‌عنوان‌مثال از دید شاخص محرومیت، استان بوشهر می‌بایست دارای بودجه بیشتری در سال 1400 باشد اما با درنظرگرفتن معکوس درآمد سرانه، استان بوشهر با وجود شاخص محرومیت در درون خود، باید دارای اعتبارات بودجه‌ای کمتری نسبت به اکثریت استان‌های کشور باشد.

درآمد معکوس چیست؟

اما دلیل این تناقض از کجاست؟ ابتدا باید دانست معکوس درآمد سرانه چیست، معکوس درآمد سرانه یعنی اینکه هر چه درآمد سرانه استان‌ها در بودجه کشور بالاتر باشد، به همان نسبت از سهم توزیع اعتبارات بودجه کشوری بی‌بهره خواهند شد.

استان بوشهر یکی از استان‌هایی است که بیشترین میزان درآمد سرانه را برای کشور دارد که دلیل اصلی آن، وجود بزرگ‌ترین ذخایر نفتی و گازی کشور در استان بوشهر است؛ پس عملاً با وجود شاخص معکوس درآمد سرانه جهت توزیع عادلانه بودجه توسط مجلس، ناعادلانه‌ترین توزیع اعتبارات بودجه‌ای در سال 1400 در انتظار استان بوشهر می‌باشد و حتی امکان این وجود دارد که یکسری از امتیازات ناچیزی که قبلاً از صنعت نفت و گاز به ساکنین بومی مناطق نفتی و گازی پرداخت می‌شد، تحت تأثیر و حتی قطع شوند.

میهمانانی که حرمت میزبان را نگه نداشتند

ناعادلانه بودن بند 7 ماده اصلاحی ساختار بودجه 1400 از آن جا است که استان بوشهر که بر روی بزرگ‌ترین میادین نفتی و گازی کشور (بعضاً جهانی) قرار دارد، بدون اینکه عایدی از این درآمد داشته باشد، حالا باید بودجه آن نیز به دلیل وجود درآمد سرانه بالای بدون منفعت، در سال 1400 ریزش داشته باشد!  استان بوشهر به‌عنوان قطب اقتصادی کشور نه‌تنها منفعت مناسبی از این درآمدهای نفتی و گازی ندارد بلکه مردمان بومی مناطق نفتی و گازی باید با آلودگی هوا، آب و انواع مریضی‌ها دست‌وپنجه نرم کنند.

وقتی صحبت از توزیع عادلانه اعتبارات بودجه‌ای می‌شود می‌بایست این سؤال مهم را از خود پرسید که استان بوشهر باوجوداینکه یکی از استان‌های کشور با بیشترین درآمد سرانه کشوری به‌حساب میاید آیا به همین نسبت مردم استان بوشهر دارای رفاه هستند که بخواهیم ملاک اعتبارات بودجه‌ای را معکوس درآمد سرانه در نظر بگیریم؟ جواب به طور قطعی خیر است چون محرومیت در این استان قطب انرژی کشور موج می‌زند و کاملاً مشهود است و این محرومیت، صراحتاً اصل 110 و 48 قانون اساسی که هدف آن رفع محرومیت است را کاملاً نقض می‌نماید.

نمایندگان محترم مجلس در دو استان خوزستان و بوشهر که دو استان متضرر بند 7 ماده اصلاحی هستند، طی نامه‌ای به شورای نگهبان، خواستار این بودند که معکوس درآمد سرانه را بر اساس عدم احتساب درآمد نفت استان‌های نفتی، محاسبه یا حذف گردد.

اما می‌توان موضوع معکوس درآمد سرانه را در بودجه سال 1400 ویرایش یا حذف نکرد بلکه باید آن را عادلانه کرد. معکوس درآمد سرانه وقتی عادلانه می‌شود که درصد قابل‌توجهی از درآمد هر استان قبل از خروج از استان، به همان استان اختصاص یابد. آن‌وقت است که شاخص معکوس درآمد سرانه، عادلانه‌ترین شاخص برای توزیع عادلانه اعتبارات بودجه‌ای استان‌ها می‌شود./فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج