اخبار ویژه

کد خبر : 252239 تاریخ ثبت : 1399/9/29 16:50:56

واژه «معکوس درآمد سرانه» علیه مردم بوشهر و خوزستان است

واژه «معکوس درآمد سرانه» علیه مردم بوشهر و خوزستان استنماینده دشتستان با بیان اینکه واژه «معکوس درآمد سرانه» در بودجه علیه مردم بوشهر و خوزستان است، گفت: بنده جزء امضاکنندگان این طرح بودم و به کلیات آن رأی مثبت دادم و از طرح اولیه دفاع می‌کنم اما پس از ارجاع به کمیسیون دچار تغییراتی شد که مطلوب نبود. نماینده دشتستان با بیان اینکه واژه «معکوس درآمد سرانه» در بودجه علیه مردم بوشهر و خوزستان است، گفت: بنده جزء امضاکنندگان این طرح بودم و به کلیات آن رأی مثبت دادم و از طرح اولیه دفاع می‌کنم اما پس از ارجاع به کمیسیون دچار تغییراتی شد که مطلوب نبود.

به گزارش آزادنما؛

ابراهیم رضایی شامگاه امشب در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه نحوه توزیع بودجه همواره مورد انتقاد بوده و اصلاح ساختار توزیع بودجه یک ضرورت و مطالبه رهبر معظم انقلاب بوده است، اظهار داشت: در این راستا در اواخر شهریورماه سال جاری «طرح احکام کلی بودجه 1400» با هدف بهبود معیشت مردم و ارتقای شاخص‌های حکمرانی مطلوب و نیز شفافیت و کاهش فساد اداری و اقتصادی تدوین و اعلام وصول شد.

نماینده دشتستان افزود: بنده جزء امضاکنندگان این طرح بودم و به کلیات آن رأی مثبت دادم و از طرح اولیه دفاع می‌کنم اما پس از ارجاع به کمیسیون دچار تغییراتی شد که مطلوب نبود.

وی عنوان کرد: در کلیات این طرح که با رأی 189 نماینده مجلس به تصویب رسید، عبارت «معکوس درآمد سرانه» به‌عنوان شاخصی برای توزیع بودجه استان‌ها وجود نداشت اما در کمیسیون برنامه‌وبودجه این عبارت به‌عنوان یکی از شاخص‌های توزیع بودجه استان‌ها اضافه شد و به صحن علنی ارائه شد.

رضایی اضافه کرد: دربند هفت طرح مذکور آمده است: «توزیع عادلانه بودجه استان‌ها از محل منابع بودجه عمومی، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده بر اساس شاخص‌های جمعیت، محرومیت، معکوس درآمد سرانه، نرخ بیکاری و همچنین لحاظ مساحت در توزیع اعتبارات داخل استان».

وی تصریح کرد: استان‌هایی مانند بوشهر و خوزستان اگرچه نفتی هستند و در نتیجه درآمد سرانه بالایی دارند اما این درآمد سرانه ربطی به استان ندارد و به معنای بالا بودن درآمد سرانه مردم نیست چرا که اگر منابع نفت و گاز در هر استانی بود همین وضعیت پیش می‌آمد و بالا بودن درآمد سرانه بوشهر به معنی بالا بودن درآمد سرانه مردم استان بوشهر نیست به همین خاطر با گنجاندن عبارت «معکوس درآمد سرانه» مخالف بودم ومعتقدم این واژه علیه مردم بوشهر و خوزستان است.

نماینده دشتستان افزود: پس از صحبت با رئیس مجلس و ارائه استدلال‌هایم، ایشان دلایل بنده را پذیرفت و مقرر شد که بنده مخالفتم را در قالب پیشنهاد رفع ابهام مطرح کنم لذا در جلسه علنی روز یکشنبه 23 آذرماه تنها نماینده‌ای بودم که در نطقی با این عبارت مخالفت کردم اما متأسفانه علی‌رغم تلاش‌ها، مورد موافقت اکثریت نمایندگان قرار نگرفت.

رضایی خاطرنشان کرد: البته سازوکار حذف این عبارت به بن‌بست نرسیده است، در همین راستا روز چهارشنبه هفته گذشته به همراه جمعی از نمایندگان استان‌های نفت‌خیز در نامه‌ای به شورای نگهبان خواستار حذف این عبارت شدیم همچنین ازآنجاکه این عبارت برخلاف سیاست‌های کلی برنامه ششم و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است، در حال رایزنی با مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام برای اصلاح طرح مذکور هستیم.

نماینده دشتستان تاکید کرد: طرح احکام مربوط به اصلاح ساختار بودجه کشور به‌جز عبارت «معکوس درآمد سرانه»، طرحی خوب و موجب کاهش فاصله طبقاتی، شفافیت هزینه‌ها و مصارف بودجه ارزی، رعایت عدالت در پرداخت حقوق و مزایا، پرداخت عادلانه تسهیلات، کاهش خام‌فروشی نفت، شفاف شدن معافیت‌های گمرکی و مالیانی و بیمه‌ای می‌شود و تا حدودی جلوی پارتی‌بازی، حقوق‌های نجومی و سوءاستفاده از بیت‌المال را می‌گیرد و به نفع عموم ملت ایران و به ضرر رانت خواران و ویژه خواران خواهد بود./فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج