اخبار ویژه

کد خبر : 252124 تاریخ ثبت : 1399/2/17 13:55:30

بی‌تدبیری، توسعه فاز 11 پارس جنوبی را به تعویق انداخت

بی‌تدبیری، توسعه فاز 11 پارس جنوبی را به تعویق انداختدرحالی وزارت نفت دولت اصلاحت باید توسعه فاز 11 پارس جنوبی را در اولویت خود قرار می‌داد که تعلل برای حضور شرکت های خارجی علی‌رغم توانایی داخل برای توسعه این فاز موجب شد تا پس از گذشت سالها توسعه این فاز به تاخیر افتد هرچند که اکنون کار توسعه توسط یک شرکت داخلی در حال انجام است.

به گزارش آزادنما؛

این روزها موضوع توسعه فاز 11 پارس جنوبی دوباره نقل محافل رسانه ای شده است که شاید علت این موضوع را در صحبت های رسول فلاح‌نژاد سرپرست طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی دانست که بازتاب گسترده ای در رسانه های مختلف داشته است.

وی در بخشی از این صحبت‌ها با انتقاد جدی از مسئولان وزارت نفت در دولت دهم گفته است « در فاصله سال‌های ۸۸ تا ۹۱ با وجود منابع سرشار مالی ناشی از فروش مناسب نفت و قیمت بسیار بالای آن، هیچ اقدام جدی درباره توسعه بلوک فاز ۱۱ صورت نپذیرفته و تنها به یک قرارداد راکد با شرکت چینی اکتفا شده بود که عملاً آن قرارداد هم اجرایی نشد و در سال ۹۱ خاتمه یافت. به‌عبارت ‌دیگر توسعه فاز ۱۱ که می‌توانست در فاصله سال‌های ۸۸ تا ۹۱ به جای یکی از طرح‌های دور از مرز میدان پارس جنوبی در دستور کار و اولویت اجرایی قرار گیرد، به دلایلی که مدیران وقت باید توضیح دهند، انجام نگرفت و تدبیر مناسبی برای توسعه آن نیز اتخاذ نشد.»

این اظهارات فلاح نژاد که سابقه توسعه فاز 12 پارس جنوبی را در کارنامه خود دارد موجب شد تا علت عدم توسه نیافتگی در فاز 11 را از نظر تاریخی در دولت های نهم و دهم مرور کنیم.

این گزارش حاکی است وقی که طرح توسعه فاز 11 در دولت اصلاحات آماده شد مقرر شد تا این گاز این فاز برای تولید LNG مورد استفاده قرار گیرد و براین اساس قرار بود که شرکت نفتی توتال که وظیفه توسعه این فاز را برعهده داشت و از طرفی نیز یکی از اعضای کنسرسیوم ایجاد کارخانه پارس LNG بود قرار بود تا گاز این فاز را برای تولید ال ان جی به این کارخانه بیاورد.

موضوع مهم اینجا است که مسئولان و کارشناسان صنعت گاز بارها اعلام کرده اند فاز 11 پارس جنوبی فاز مرزی و استراتژیک در میان فاز های گازی پارس جنوبی است بنابراین سوال اینجا است که چرا مسئولان وقت در دولت اصلاحات توسعه این فاز گازی را در اولویت توسعه قرار ندادند؟

بررسی های خبرنگار شبکه اطلاع رسانی شبکه اطلاع رسانی راه دانا نشان می دهد با روی کار آمدن دولت دهم و افزایش فشار های ناشی از تحریم به دولت عملا شرکت توتال از توسعه فاز 11 کنار کشید و کار توسعه را به شرکت سی ان پی سی چین سپرد و این شرکت نیز به دلیل تعلل بسیار زیاد از توسعه این فاز خلع ید شد. پس از خروج چین از این فاز و همچنین عدم ساخت واحد پارس ال ان جی به دلیل شرایط تحریم مسئولان وقت وزارت نفت تصمیم گرفتند که گاز تولید شده از فاز 11 پارس جنوبی به داخل کشور بیاید و در شبکه انتقال گاز تزریق شود اما خروج چین از توسعه این فاز موجب شد طرح توسعه فاز 11 در دولت دهم دوباره مورد ارزیابی قرار گیرد و توسعه این فاز در اختیار یک شرکت داخلی قرار گیرد تا اینکه دولت دهم به انتهای عمر خود رسید.

جالب اینجا است در طول 6 سال و خرده ای که از زمان دولت یازدهم  و دوازدهم می گذرد مسئولان وزارت نفت که در دولت اصلاحات نیز سابقه فعالیت داشتند دوباره کار توسعه این فاز را مسکوت گذاشتند تا مسئولان وزارت خارجه بتوانند قرارداد برجام را منعقد کرده و دوباره کار توسعه این فاز را به شرکت توتال بسپارند و به همین دلیل فاز 11 که می توانست توسط یک شرکت داخلی توسعه پیدا کند توسعه آن دوباره به تعویق افتاد.

باید گفت مسیری که وزارت نفت در دولت یازدهم برای توسعه فاز 11 چید مسیر اشتباه اتکا به شرکت های خارجی بود که این اشتباه را یک بار در دولت اصلاحات تجربه کرده بود.

این گزارش اضافه می کند آنچه امروز در فاز 11 در حال رخ دادن است نشان می دهد میشد فاز 11 را توسط یک شرکت داخلی توسعه داد و نیازی به حضور شرکت های خارجی در این فاز نبود/دانا

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج