اخبار ویژه

کد خبر : 252027 تاریخ ثبت : 1399/1/18 08:56:28
کرونا در حال پیش‌روی است؛

استان بوشهر در وضعیت سفید نیست/ شرایط را سخت‌تر نکنید

استان بوشهر در وضعیت سفید نیست/ شرایط را سخت‌تر نکنیدرئیس جمهور در حالی استان بوشهر را استانی سفید از نظر وضعیت ابتلا به کرونا معرفی کرد که آمار مبتلایان به کرونا در این استان هر روز در حال افزایش است.

به گزارش آزادنما؛

در حالی که آمار شیوع کرونا هر روز در حال افزایش است و برخی از نقاط و شهرستان‌های استان بوشهر در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند، رئیس جمهور در ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا، بوشهر را استان سفید توصیف کرد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز اعلام کرد که برخی از استان‌های کشور مثل استان بوشهر و هرمزگان و سیستان و بلوچستان هیچ مشکلی برای فعالیت مجدد آموزش و پرورش ندارند و آموزش و پرورش می‌تواند فعالیت خود را در این استان‌ها شروع کند و هیچ مانعی وجود ندارد.

صحبت‌های رئیس جمهور با واکنش‌های زیادی در استان بوشهر روبرو شد و مردم و منتخبان مجلس و گروه‌های مختلف اعتراض خود را نسبت به این اظهارات و ادعاها بیان کردند.

افزایش مستمر تعداد مبتلایان به کرونا

این اظهارات رئیس جمهور در مورد استان بوشهر در حالی عنوان شده است که استان بوشهر دارای ۱۲۵ فرد مبتلا به کرونا است و این آمار هر روز در حال افزایش است و روز گذشته جهش بزرگی را در آمار مبتلایان شاهد بودیم.

بر اساس اعلام، دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر، امروز سه نفر به لیست مبتلایان به کووید ۱۹ در استان بوشهر اضافه شد و مجموع افرادی که به ویروس کرونای جدید مبتلا شده‌اند تا روز یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۲۵ نفر است که از این تعداد ۷۱ بیمار مرد و ۵۴ بیمار دیگر نیز زن هستند.

سعید کشمیری با اشاره به‌ضرورت ادامه همکاری مردم در قطع زنجیره انتقال بیماری، عنوان داشت: از مجموع بیماران مبتلا شده به کرونا تاکنون ۱۰۳ با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شده و در مراقبت خانگی به سر می‌برند.

وی تصریح کرد: با تأیید مثبت شدن نمونه یکی از درگذشتگان مجموع آمار درگذشتگان استان بوشهر به عدد هشت رسید. در حال حاضر ۶۷ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

لزوم دقت نظر برای بازگشایی مراکز آموزشی

منتخب مردم دشتی و تنگستان در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در تماس‌هایی که با استاندار و مدیران آموزش و پرورش داشتیم، خواستار کار کارشناسی و استفاده مفید از نظر کارشناسان سلامت در رابطه با بازگشایی مراکز آموزشی (مدارس و دانشگاه‌ها) پیرو دستور رئیس جمهور شدیم.

غلامحسین کرمی با بیان اینکه، طبق اطلاعیه‌های وزارت بهداشت هیچ استان سفیدی نداریم اما رئیس جمهور وضعیت استان بوشهر را سفید اعلام می‌کند و درخواست شروع مدارس را دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به وجود مراکز تولیدی و صنایع نفت و گاز، و حضور نیروهای غیربومی بخصوص از استان‌های دارای وضعیت قرمز در این مراکز احتمال بحرانی شدن استان بوشهر وجود دارد.

درست نیست با یک اظهارنظر رئیس جمهور که از سوی وزارت بهداشت نیز رد شده سلامتی کودکان، جوانان و مردم استان بوشهر به خطر بیافتدوی به آمار ارائه شده توسط ستاد مبارزه با ویروس کرونا در استان از مبتلایان به کروناویروس جدید در سطح استان بوشهر طی چند روز اخیر اشاره و تاکید کرد: استان بوشهر را می‌توان از استان‌های مسئله دار در زمینه شیوع ویروس کرونا دانست.

منتخب مردم دشتی و تنگستان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همچنین به نگرانی مردم و تماس‌های مکرر آنان مبنی بر تعطیلی مدارس تا رفع کامل این بیماری و بازگشایی مدارس همزمان با سراسر کشور اشاره کرده و بر لزوم دقت نظر و بررسی دقیق وضعیت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های استان تا برگشت به وضعیت سفید تاکید کرد.

کرمی با بیان اینکه استان بوشهر در وضعیت سفید نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مردم استان بوشهر تاکنون موارد اعلامی از سوی وزارت بهداشت در راستای کنترل بیماری کرونا را رعایت کرده‌اند، درست نیست با یک اظهارنظر ریاست جمهور که از سوی وزارت بهداشت نیز رد شده سلامتی کودکان، جوانان و مردم استان بوشهر به خطر بیافتد.

وی در ادامه همچنین خواستار عمل کردن صنعت نفت به مسئولیت‌های اجتماعی خود شد و بیان کرد: انشاالله با آغاز دوره جدید مجلس شورای اسلامی با استفاده از ابزارهای قانونی، وزارت نفت را موظف خواهیم کرد که به تعهدات و مسئولیت‌های اجتماعی خود در سطح شهرستان‌های دشتی و تنگستان و دیگر شهرستان‌های استان بوشهر عمل کند.

دکتر کرمی افزود: کمک‌های صنعت نفت قابل توجه نیست. صنعت نفت و گاز که مضراتش برای مردم منطقه و استان بوشهر بیش از مزایایش بوده و در زمینه کنترل بیماری کرونا نیز خود را نشان نداده است.

هیچ استانی سفید نیست

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: تصور برای برخی پیش آمده که با پایان تعطیلات وضعیت عادی است اما وضعیت عادی نیست.

کیانوش جهان‌پور بیان کرد: هیچ استانی در ایران در وضعیت سفید بیماری کرونا نیست، نه استان بلکه هیچ نقطه‌ای از ایران در وضعیت سفید قرار ندارد شاید در یک استان بیشتر یا کمتر باشد اما سفید نیست، هیچکدام از روستاها هم اینگونه نیستند که اصلاً موارد ابتلایی به کرونا نداشته باشیم.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، آمار غربالگری در طرح بسیج ملی به ۶۹ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر رسیده است که از این تعداد دو دهم درصد مشکوک و قابل ارجاع به مراکز درمانی بودند.

مدارس همچنان تعطیل است

استاندار بوشهر در ارتباط با بازگشایی مدارس اظهار داشت: مدارس و مراکز آموزشی استان بوشهر نیز همزمان با سراسر کشور تا پایان فروردین‌ماه تعطیل خواهد بود و بحث بازگشایی مدارس را نخواهیم داشت.

مجید خورشیدی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر نیز در این زمینه اظهار داشت: مصوبه نهایی ستاد ملی مقابله با کرونا بازگشایی مدارس در سراسر کشور به صورت همزمان است.

وی گفت: در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا که استانداران و معاونان سیاسی آنها از طریق ویدئو کنفرانس حضور داشتند موضوع ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ فعالیت کسب و کارها، حمل و نقل، چگونگی استمرار پروژه‌های عمرانی و بازگشایی مراکز آموزشی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد بررسی قرار گرفت.

خورشیدی افزود: بعد از اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش و چند نفر از وزرا نهایتاً دو نظر برای فعالیت مراکز آموزشی مطرح شد اول اینکه در استان‌هایی که کرونا تقریباً شیوع کمتری دارد مدارس بازگشایی شود و نظر دوم این بود که بازگشایی محیط‌های آموزشی در سراسر کشور با کسب نظر وزارت بهداشت به صورت همزمان باشد.

وی تصریح کرد: تصمیم نهایی ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه امروز این شد که بازگشایی مراکز آموزشی آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در سراسر کشور به صورت همزمان و سراسری باشد. بنابراین مصوبه، مراکز آموزشی سراسر کشور تا پایان فروردین ماه تعطیل هستند.

خورشیدی گفت: استاندار بوشهر روز گذشته در ستاد استانی کرونا بر استمرار تعطیلی مراکز آموزشی تاکید کرده و در همان تاریخ طی مکاتبه‌ای با وزیر کشور با گوشزد کردن خطرات بازگشایی مدارس از جمله عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، احتمال عدم رعایت مسائل بهداشتی از سوی برخی دانش آموزان و افزایش ترددها و در نتیجه احتمال شیوع بیشتر کرونا، از ایشان درخواست کرد که موضوع تأخیر در بازگشایی مدارس در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و مصوب شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر افزود: مدیریت استان این مسئله (عدم بازگشایی مدارس) را با دغدغه مندی تمام پیگیری می‌کند و موردی برای نگرانی شهروندان وجود ندارد./مهر

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج