اخبار ویژه

کد خبر : 252012 تاریخ ثبت : 1399/1/16 09:39:31

نفت‌وگاز مهمانان خوبی نبودند/ کم‌کاری در کمک به مقابله با کرونا

نفت‌وگاز مهمانان خوبی نبودند/ کم‌کاری در کمک به مقابله با کرونادرحالی که مردم استان بوشهر روزهای سختی را در مقابله با کرونا می‌گذرانند، انتظار می‌رود صنایع نفت و گاز و پتروشیمی هم مسئولیت خود را به درستی انجام دهند ولی شاهد کم‌کاری زیادی هستیم.

به گزارش آزادنما؛

چند ماهی از شیوع کرونا در کشور می‌گذرد و یک ماه پیش بود که اولین مورد کرونا در استان بوشهر شناسایی شد و از همان ابتدای کار اقدامات گسترده‌ای برای مقابله با کرونا در استان صورت گرفته است.

بازاریان بوشهر در شهرهای مختلف استان در حالی که پرفروش‌ترین روزهای خود را در پیش داشتند، به صورت خودجوش نسبت به تعطیلی بازار اقدام کردند تا سلامتی خود، خانواده و همشهریانشان را فدای سود اقتصادی خود نکرده باشند.

نیروهای جهادی خیلی سریع وارد عمل شدند و نسبت به تولید کمبودهای لوازم بهداشتی و درمانی از جمله ماسک و مواد ضدعفونی و.... اقدام کردند و کارگاه‌های جهادی با کمک خیرین همچنان فعال است.

در این شرایط انتظار می‌رفت همه مجموعه‌های خصوصی و دولتی و مردمی پای کار باشند؛ مردم کار خود را به خوبی انجام دادند و مجموعه‌های دیگر خصوصاً بخش درمانی کاملاً پای کار بودند ولی کم‌کاری‌هایی نیز در این زمینه صورت گرفته است.

در حالی که شمال تا جنوب استان بوشهر را صنایع نفت و گاز و پتروشیمی گرفته است ولی مردم استان از این ظرفیت‌ها بی‌بهره هستند و در این روزهای سخت کرونایی هم خبر خاصی از این صنایع نبوده است.

انتظار می‌رفت صنایع درآمدزای نفت و گاز استان بوشهر که بخش قابل توجهی از درآمدهای کشور را به خود اختصاص داده‌اند، یار و یاور سیستم درمانی و گروه‌های جهادی استان بوشهر در این روزها که سخت درگیر مقابله با کرونا هستند، باشند ولی خبری از آنها نیست.

در همه نقاط جهان مسئولیت‌های اجتماعی یکی از مهمترین برنامه‌های صنایع است ولی در استان بوشهر خبری از عمل شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی به مسئولیت‌های اجتماعی نیست.

بی‌مسئولیتی نفت در استان بوشهر

ابراهیم رضایی منتخب مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ضمن انتقاد از بی‌توجهی صنایع نفت و گاز استان بوشهر به مردم این استان اظهار داشت: این روزها کشور و استان بوشهر درگیر مبارزه با ویروس کرونا است و انتظار می‌رود همه پای کار باشند.

وی اضافه کرد: هرچند بسیاری از مجموعه‌های مردمی، گروه‌های جهادی، بسیجیان، کادر درمانی پای کار بودند و کسبه و اصناف در پرسودترین روزهای سال کار خودشان را تعطیل کردند و مسئولان همه تلاش خود را برای مبارزه با کرونا می‌کنند ولی برخی از مجموعه‌ها از جمله تشکیلات نفت در استان بوشهر علی‌الظاهر یا بی‌خیال هستند و یا حاصل عملکرد آنها تقریباً هیچ است.

منتخب مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مردم استان ما در این سال‌ها میزبان خوبی برای صنعت نفت بوده‌اند ولی متأسفانه نفتی‌ها مهمان خوبی برای مردم ما نبوده‌اند.

صنایعی که پاسخگوی مردم نیستند

وی ادامه داد: شمال تا جنوب استان صنایع نفت و گاز خیمه زده‌اند اما خیر خاصی از اینها به مردم ما نمی‌رسد و پیوستی برای مسئولیت اجتماعی آنها وجود ندارد و پاسخگوی مردم استان بوشهر نیستند.

در استانی که حدود ۸۰ درصد از کشور تولید می‌شود، ۹۰ درصد نفت کشور صادر می‌شود و سهم ۸۰ درصدی در صادرات میعانات گازی و سهم ۴۲ درصدی در تولید و صادرات محصولات پتروشیمی دارد، وزارت نفت حتی یک بیمارستان درست و حسابی نداردرضایی افزود: در استانی که حدود ۸۰ درصد از کشور تولید می‌شود، ۹۰ درصد نفت کشور صادر می‌شود و سهم ۸۰ درصدی در صادرات میعانات گازی و سهم ۴۲ درصدی در تولید و صادرات محصولات پتروشیمی دارد، وزارت نفت حتی یک بیمارستان درست و حسابی ندارد.

وی بیان کرد: این روزها حتی بیماران کرونایی خودشان را هم به بیمارستان‌های دولتی ما انتقال می‌دهند و از عسلویه به بوشهر اعزام می‌شوند ولی در استان‌ها و مناطق دیگر عملکرد نفت متفاوت از وضعیتی است که در استان بوشهر می‌بینیم.

منتخب مردم شهرستان دشتستان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی افزود: نسبت به عملکرد وزارت نفت در استان بوشهر در حوزه مبارزه با کرونا نه تنها گلایه و انتقاد بلکه اعتراض داریم. نه تنها هیچ نفعی برای استان ما نداشته‌اند بلکه آمار شیوع کرونا را هم در استان بوشهر بالابرده‌اند.

این روزها را فراموش نمی‌کنیم

وی تصریح کرد: این همه تشکیلات عریض و طویل نفت در استان بوشهر به اندازه یک پزشک و پرستار کادر درمانی استان بوشهر هم برای مقابله با کرونا کاری نکرده است.

رضایی افزود: این تشکیلات عظیم به اندازه یک گروه جهادی هم خیرشان به مردم نرسیده است. نیروهای مردمی و جهادی تمام توان خود را برای ساخت دستکش و ماسک و ضدعفونی معابر گذاشته‌اند ولی کاری از صنایع نفت و گاز ندیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه این عملکرد بیانگر بی‌مسئولیتی نفت در استان بوشهر است، ادامه داد: به این وضع اعتراض داریم. تا کجا باید سکوت کنیم. سوال مشخص ما این است که صنعت نفت این روزها کجاست و کدام بار را از دوش مردم برداشته است.

منتخب مردم شهرستان دشتستان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که به مردم خدمت کردند و کسانی که کاری نکردند بدانند که این روزهای سخت را فراموش نمی‌کنیم.

صنایع پای خود را کنار کشیدند

انتظار تحقق مسئولیت‌های اجتماعی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی استان بوشهر توقع بالایی نیست و تنها انتظار مردم این است که در این روزهای سخت، صنایع به مسئولیت و وظیفه خود عمل کنند و چیز بیشتری از آنها نمی‌خواهند.

سال‌ها است که شاهد کم‌کاری صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در مقابل مردم استان بوشهر هستیم و هر روز نیز این بی‌مسئولیتی‌ها بیشتر می‌شود و حالا هم در این روزهای سخت مقابله با کرونا شاهد کم‌کاری گسترده‌ای هستیم.

تنها انتظار مردم این است که در این روزهای سخت، صنایع به مسئولیت و وظیفه خود عمل کنند و چیز بیشتری از آنها نمی‌خواهندمدیران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی مستقر در استان بوشهر نه پاسخگوی مسئولان و نه مردم و رسانه‌ها هستند و گاهاً به صورت یک‌طرفه عملکرد خود را روی پرتال‌های خبری خود ارائه می‌کنند.

برای اینکه بدانیم این صنایع آیا کمک و کاری در مسیر مقابله با کرونا در استان بوشهر داشته‌اند، نگاهی به سایت‌ها و رسانه‌های این صنایع می‌کنیم ولی هیچ خبری از کمک نیست؛ این در حالی است که کوچک‌ترین حرکت صنایع در کمک به مردم به صورت گسترده روی سایت‌هایشان بزرگنمایی و منتشر می‌شود.

تنها خبرهایی که در مقابله با کرونا در سایت صنایع نفت و گاز استان به چشم می‌خورد، ضدعفونی‌کردن چند بخش داخلی این صنایع است و کاری به پشت فنس و مردم دیگر نقاط استان ندارند.

ضدعفونی کردن چند جایگاه سوخت و اهدای چند لیتر مواد ضدعفونی به یکی از شهرداری‌ها را می‌توان از دیگر اقدامات صنایع نفت و گاز استان دانست که در مقابل وظایف و مسئولیت‌های آنها بسیار ناچیز است./فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج