اخبار ویژه

کد خبر : 252004 تاریخ ثبت : 1399/1/16 09:30:42

راه‌حل همتی برای کمک به دولت و غلبه بر مشکلات اقتصادی

راه‌حل همتی برای کمک به دولت و غلبه بر مشکلات اقتصادیرئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی آورد؛ بانک مرکزی آماده استفاده گسترده از عملیات بازار باز برای کمک به دولت در مواجهه با مشکلات و کمک به رشد اقتصاد است.

به گزارش آزادنما؛

عبدالناصر همتی در یادداشتی آورد؛ درجه اثرگذاری هر سیاست اقتصادی بستگی مستقیم به ابزارهایی دارد که در اختیار سیاست‌گذار است. در یک سال و نیم گذشته، بانک مرکزی با شناخت و آگاهی از دست‌آوردهایی که بانکهای مرکزی دنیا در مدیریت سیاست پولی و ارزی داشته‌اند، به‌صورت پیوسته، مجموعه‌ای از ابزارها را طراحی و‌ پس از تصویب مراحل قانونی در سبد ابزارهای خود قرار داد.

هدف از این ابزارسازی، کنترل نوسانات اقتصادی، کنترل تورم، و کمک به رشد پایدار اقتصادی بوده است. در شرایط سخت، بانک‌های مرکزی دنیا در خط مقدم قرار دارند و با کاهش نرخ‌های بهره و خرید اوراق دولتی به کمک سیاست‌گذاری مالی آمده و به نجات اقتصاد کمک می‌کنند.

مسیر انجام این دو از طریق کریدور نرخ سود بین‌بانکی، و اجرای عملیات بازار باز است. خوشبختانه، این دو ابزار پولی نه‌تنها در سال گذشته طراحی شد، بلکه عملیاتی نیز شد.

هرچند برخی بر عدم آمادگی پیش‌شرط‌ها تأکید می‌کردند، ولی امروز مشخص شده که برنامه بانک مرکزی به‌موقع  و به‌درستی طراحی و اجرا شده است و همان ناقدان نیز امروزه خود خواهان استفاده بانک مرکزی از این ابزارها هستند. برای چندمین بار تأکید می‌کنم که بانک مرکزی آماده استفاده گسترده از عملیات بازار باز برای کمک به دولت در مواجهه با مشکلات و کمک به رشد اقتصاد است.

دولت با انتشار اوراق، نه‌تنها می‌تواند نیازهای خود را پوشش دهد، بلکه به اصلاح ترازنامه بانکها نیز کمک می‌کند. بانک مرکزی، آماده ادامه حضور فعال در بازار بین‌بانکی و مدیریت نرخ سود بین‌بانکی و نقدینگی است.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج