اخبار ویژه

کد خبر : 251800 تاریخ ثبت : 1398/12/8 23:03:47

خبر خوب جهاد کشاورزی/ سم مورد نیاز کشاورزان برای مقابله با ملخ‌ها تامین شد

خبر خوب جهاد کشاورزی/ سم مورد نیاز کشاورزان برای مقابله با ملخ‌ها تامین شدسرپرست وزارت جهاد کشاورزی از تامین سم به اندازه کافی برای مبارزه با ملخ صحرایی خبر داد و افزود: هیچ کشاورزی نگران نباشد، سم به اندازه کافی تهیه شده و تجهیزات از سال گذشته در راستای مبارزه با ملخ صحرایی بیشتر است.

به گزارش آزادنما؛

عباس کشاورز صبح امروز در بررسی روند مبارزه شیمیایی با ریزش ملخ‌های صحرایی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ملخ‌های مهاجر یکی از آفات جدی تهدید امنیت غذایی و ایجاد فقر در جهان است و اکنون نیز آفریقا به‌شدت درگیر آفت ملخ‌های صحرایی است و این آفت آنقدر مهم است که یک نهادی از سوی فائو در سازمان ملل این مهم را در دنیا رصد و اطلاع‌رسانی می‌کند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سال گذشته پس از چندین دهه، آفت ملخ صحرایی وارد کشور شد افزود: سال گذشته با حدود 750 هزار هکتار سم‌‌پاشی، این آفت مدیریت شد و هیچ خسارتی وارد نشد.

کشاورز از هجوم این آفت در جنوب ایران خبر داد و بیان کرد: آفت ملخ صحرایی در فصل‌های مختلف در نقاط جنوبی ریزش و سپس به هندوستان، پاکستان و ارتفاعات هیمالیا مهاجرت می‌کند و سپس برمی‌گردد. تراکمی که از هجوم ملخ‌ها گزارش شده، چندین برابر سال قبل است و اطلاعات حاکی است که ملخ‌ها از طریق کشورهای جنوب غرب وارد کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه  هجوم آفت ملخ صحرایی در خوزستان آغاز و حدود هشت روز است وارد بوشهر شده ،گفت: بر اساس گزارشات ارائه شده در استان هرمزگان تراکم ریزش ملخ‌ها بیشتر از دیگر نقاط است و در استان سیستان و بلوچستان از طریق پاکستان به احتمال زیاد وارد می‌شود.

کشاورز از آمادگی کامل برای مبارزه و مدیریت آفت ملخ صحرایی خبر داد و بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای مبارزه با این آفت خطرناک و سمچ برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده است و  در این راستا در طول فصل پاییز و زمستان همکاران آموزش‌‌های لازم را فرا گرفته‌اند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی از تامین سم به اندازه کافی برای مبارزه با ملخ صحرایی خبر داد و افزود: هیچ کشاورزی نگران نباشد، سم به اندازه کافی تهیه شده و تجهیزات از سال گذشته در راستای مبارزه با ملخ صحرایی بیشتر است.

وی با بیان اینکه آمادگی کامل وجود دارد که هر کجا آفت ملخ صحرایی بروز کند و مشاهده شود سرکوب شود خاطرنشان کرد: برخی مواقع تغییرات اقلیمی کار مبارزه با ملخ صحرایی را سخت‌تر می‌کند ولی اراده ما برای کنترل کامل این آفت است. نخستین مصوبه‌ای دولت برای مبارزه با ملخ صحرایی تخصیص 20 میلیارد تومان است ولی اگر نیاز باشد اعتبارات دیگری تخصیص می‌یابد.

وی با بیان اینکه امسال نزدیک به 3 هزار هکتار اعتبار برای ایجاد گلخانه‌ها تزریق شده، گفت: این میزان اعتبار 45 تا 50 درصد بیشتر از سال قبل است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در مبارزه با ملخ‌های صحرایی در بوشهر کارهای خوبی انجام شده خاطرنشان کرد: مبارزه با ملخ صحرایی در همه استان‌ها با شدت تا نابودی آنها ادامه دارد و تمام امکانات و تجهیزات فراهم شده است./فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج