اخبار ویژه

کد خبر : 251742 تاریخ ثبت : 1398/12/3 12:49:36

طالبان: آمریکا پس از امضای توافقنامه از افغانستان خارج می‌شود

پس اعلام دولت افغانستان و مقامات آمریکایی مبنی بر آغاز طرح 7 روزه کاهش خشونت در افغانستان، طالبان اعلام کرد نیروهای آمریکایی پس از امضای توافقنامه از افغانستان خارج می‌شوند.

به گزارش آزادنما؛

همزمان با آغاز طرح 7 روزه کاهش خشونت در افغانستان، طالبان اعلام کرد نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند.

«سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توئیتی با اشاره به اغاز این طرح نوشت: پس از مذاکرات طولانی بین تیم‌های مذاکراتی طالبان و آمریکا توافقنامه کامل شده و در تاریخ ۲۹ فوریه ماه جاری از سوی هر دو جهت در دوحه امضا می‌شود.

وی افزو: در این مراسم هیئت‌های تعدادی از کشورها و سازمان‌های جهانی به‌عنوان شاهد و ناظر شرکت می‌کنند.

سهیل تاکید کرد: بر اساس توافقنامه با آمریکا، تمام نیروهای خارجی از افغانستان خارج می‌شوند و اشغال پایان می‌یابد. همچنین به کسی اجازه داده نمی‌شود که خاک افغانستان را بر خلاف دیگران استفاده کند.

طرح 7 روزه کاهش خشونت در افغانستان در حالی آغاز شد که دولت افغانستان چندی پیش اعلام کرده بود با این طرح مخالف است. اما پس از گفت‌وگوهای خلیلزاد با مقامات افغان، دولت موضع خود را تغییر داد.

طالبان در حالی از خروج آمریکا از افغانستان سخن می‌گوید که تاکنون مقامات آمریکایی درباره آن اظهارنظری نکرده‌اند. به‌طوریکه دبیرکل ناتو نیز در نشست اخیر وزرای دفاع ناتو در بروکسل گفته بود نیروهای این ائتلاف فعلا برنامه‌ای برای خروج از افغانستان ندارند.

چندی پیش نیز در جریان مذاکرات دوحه، طالبان با انتقاد از اظهارات متناقض مقامات آمریکایی، زیاده‌خواهی آمریکا را عامل اصلی شکست این مذاکرات خوانده بود./فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج