اخبار ویژه

کد خبر : 251729 تاریخ ثبت : 1398/11/30 11:41:05
با انتخابات یازدهم؛

تحلیلی بر انتخابات حوزه بوشهر، گناوه و دیلم/ کدام کاندیدا پیروز می شود؟

تحلیلی بر انتخابات حوزه بوشهر، گناوه و دیلم/ کدام کاندیدا پیروز می شود؟با سرازیر شدن زمان به سمت روز جمعه، زنگ ها در حالی آرام آرام به صدا در می آیند که به نظر می رسد گزینه نهایی مردم حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم برزای ورود به مجلس تا حدود زیادی مشخص شده است.

به گزارش آزادنما؛ 

با سرازیر شدن زمان به سمت روز جمعه، زنگ ها در حالی آرام آرام به صدا در می آیند که به نظر می رسد گزینه نهایی مردم حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم برزای ورود به مجلس تا حدود زیادی مشخص شده است.

بررسی های میدانی شهرستان های مختلف حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم حکایت از در پیش بودن عبدالکریم جمیری نسبت به سایر رقبای انتخاباتی دارد.

داشتن سبد 35 هزار آراء در دوره قبل در کنار برنامه ای قابل دفاع در دوران نمایندگی مجلس نهم همراه با یک دست شدن آراء جریان انقلابی پس از اعلام شورای ائتلاف نیروهای انقلابی ، سبب شده که هم اکنون با موجی از توجه افکار عمومی برای رای اعتماد به این کاندیدای ولایی و مردمی مواجه باشیم.

داشتن کارنامه شفاف مالی و عملکردی و حضور در بین مردم پس از فراغت از مجلس نهم ، سبب شده که هیچ گونه نقطه تاریک واقعی برای تخریب وی وجود نداشته باشد.

البته مخالفین اندک جمیری برای منحرف کردن نگاه مردم، از صبح امروز داستان حمایت رسمی قالیباف را از حسین حیدری دیگر کاندیدای انقلابی رقم زدند تا به نوعی فضاسازی روانی انجام دهند شنیده شد این موضوع صحت ندارد و تکذیب شده است.

بوشهر

در بوشهر در پهنه محلات جنوبی که حدود 30 هزار نفر جمعیت به غیر از پایگاه های هوایی و دریایی در آن سکونت دارند، لیدرهای جمیری که بیشتر از طبقات معتمدین محلی و بزرگان اقوام ایرانی در این محلات هستند توانسته اند فضای بسیار خوبی را برای جمیری شکل دهند. 

اگر چه میگلی نژاد به دلیل عدم احراز صلاحیت توسط شورای نگهبان رد شد اما به دلیل این که نتوانسته بود خواسته های منطقی مردم در زمان تصدی شهرداری را سامان دهد با انتقادات شدید در طی دوران مسئولیتش مواجه بوده و اکنون نیز که پشت سر افراشته قرار گرفته است همچنان مورد انتقاد است.

این شرایط سبب شده که حضور میگلی نژاد به عنوان پشتیبان معنوی افراشته به عنوان ضد تبلیغ محسوب شود و اگر افراشته م یتوانست آرایی نیز از این محلات کسب کند ، در مجموع ناتوان شود .

در حوزه محلات مرکزی شهر بوشهر نیز فضا وقف مراد جمیری است و انتظار می رود که شاهد بیشترین سطح آراء به این کاندیدای مردمی باشیم که حضور واقعی و رسمی چهار عضو شورای شهر بوشهر در کمپین انتخاباتی جمیری تایید کننده وضعیت رای آوری جمیری در این شهر است.

نداشتان پایگاه مردمی برای سایر رقبای وی در شهر بوشهر و محلاتی مانند هلیله، بندرگاه، تنگک ها و جزیره شیف، سبب شده که هیچ کدام از کاندیدای موجود نتوانند خطر بالقوه ای برای جمیری به حساب بیایند.

در عالی شهر و چغادک همچنان فضا برای رای آوری جمهیری مهیاست هر چند که به دلیل سیال و غیربومی بودن بخشی از جمعیت عالی شهر، امکان دارد که ساکنین این شهر در روز انتخابات برای انداختن رای خود به شهر محل اقامتتان مراجعه کنند.

در روستاهای شهرستان بوشهر آراء در بین کاندیدایی مانند افراشته، جمیری ، حیدری و بهروزی تقسیم خواهد شد و سایر کاندیداها چندان شانسی برای رای آوری از شهرستان بوشهر نخواهند داشت.

افراشته به دلیل این که خیلی دیر و در دقایق اضافی به بوشهر منتقل شد نتوانست لیدرهای خوبی با خود همراه کند و با پراکنش طرفداران میگلی نژاد بین حسین حیدری و افراشته عملا سهم چندانی نصیب وی در این دوره نخواهد شد هر چند امیدوار است که بتواند بخشی از آراء روستاهای حوزه مرکزی شهرستان بوشهر را جذب کند.

هوایی دیگر کاندیدای این حوزه اگر چه متحمل هزینه ای سنگین بر تبلیغات میدانی با توجه به نگاه بصری مردم شده اما به دلیل این که جذابیت لازم در تبلیغات ندارد نتوانسته چندان موجی برای خود ایجاد کند.

این کاندیدا که مدرک تحصیلی خود در مقطع کاردانی و کارشناسی را از دانشگاه آزاد بوشهر در دهه هفتاد کسب کرده و امروز به عنوان عضو هیات علمی یکی از مراکز دانشگاهی وابسته به دانشگاه امیر کبیر از قول هوادارانش به عنوان یک نخبه دانشگاهی یاد می شود ، به دلیل این که فقط در مدت انتخابات رسمی نامش را به گوش مردم رسانده هرگز نتوانسته آن چنان در دل و جان مردم رسوخ کند که نمونه آن عدم حمایت هیچ کدام از گروه های سیاسی و غیر سیاسی از این کاندیدا است.

گناوه

شورای ائتلاف انقلاب اسلامی در سطح کشور و شهرستان گناوه ، جمیری را به عنوان تنها گزینه خود معرفی کرده هر چند در لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان بوشهر نام حسین حیدری هم برای این حوزه دیده شده است. بخش عمده ای از بازاریان گناوه، ملوانان و کشاورزان این شهرستان از جمیری حمایت کرده اند اما به دلیل این که ضرغام حیدریه، شیرافکن و هوایی زاده این شهرستان هستند نگاه ها برای اخذ رای برای این سه گزینه بیشت تر از جمیری است. احتمال این که جمیری بتواند 7 هزار رای را از این شهرستان بگیرد زیاد است اما بیشتر آراء به سمت هوایی، شیرافکن و حیدریه خواهد رفت.

دیلم 

اینجا نیز آراء بیشتر به سمت حیدریه، هوایی و شیرافکن پیش خواهد رفت و سهم دو هزار رای جمیری همچنان به مانند دو دوره قبل حفظ خواهد شد. 

نتیجه

اگر با همین وضعیت فردا صبح رای گیری در حوزه های انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم انجام شود، جمیری با توجه به بالا بودن میزان اقبال عمومی در شهرستان بوشهر با آرایی زیادی در حدود 26 هزار نقر اول می شود و می تواند با اخذ 7 هزار رای از گناوه و دو هزار رای از دیلم و در مجموع با آراء 35 هزار نفری بهارستان نشین شود. پس از وی به ترتیب افراشته، حیدریه، هوایی می توانند در جایگاه های بعدی قرار گیرند.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج