اخبار ویژه

کد خبر : 251552 تاریخ ثبت : 1398/11/13 10:22:44

نخست وزیر جدید عراق؛ مخالفان و موافقان

انتخاب نخست وزیر جدید عراق همان‌طور که انتظار می‌رفت موافقان و مخالفانی دارد.

به گزارش آزادنما؛

مهمترین موافقان «محمد توفیق العلاوی» در داخل، مقتدا صدر رهبر معنوی فراکسیون «سائرون» و همچنین جریان «نجات و توسعه» به رهبری «اسامه النجیفی» هستند.

صدر شامگاه شنبه از معرفی علاوی استقبال کرد و این انتخاب را خواست معترضان مسالمت‌آمیز توصیف کرد.

همزمان سفارتخانه آمریکا در بغداد و نمایندگی سازمان ملل در عراق نیز از انتخاب نخست وزیر جدید استقبال کرده‌اند.

اما مهمترین مخالفان انتخاب علاوی، میادین اعتراضی بوده که بخشی از گروه‌های مردمی وابسته به این اعتراضات در بیانیه‌ها و مواضعی، مخالفت خود را با این انتخاب اعلام کرده‌اند.

در برخی از میادین اعتراضی از جمله میدان تحریر در بغداد این موافقت‌ها و مخالفت‌ها منجر به درگیری بین گروه‌های مردمی شده است.

از استان های ذی قار، کربلا و دیوانیه نیز خبر می‌رسد که به دنبال انتخاب علاوی اعتراضات در مقایسه با چند روز گذشته تشدید شده است.

در عین حال با وجود اعلام تایید ظاهری سفارتخانه آمریکا از انتخاب علاوی، اما منابع آگاه گفته‌اند که آمریکا و امارات مهمترین مخالفان انتخاب محمد توفیق علاوی هستند زیرا او را مورد حمایت مقتدا صدر می‌دانند.

کاربر «سیده الاولی» (بانوی اول) نزدیک به دولت عراق، پیش بینی کرده است که میادین اعتراضی امشب شاهد تنش و خشونت باشد.

به گفته این منبع، آمریکا و امارات به عوامل خود در داخل اعتراض دستور داده‌اند که در اعتراض به انتخاب توفیق علاوی، دست به تنش آفرینی و خشونت، آتش زدن لاستیک و بستن خیابان‌ها بزنند.

این کاربر نزدیک به دولت عراق توضیح داده است که آمریکایی‌ها و اماراتی‌ها به دلیل اینکه چهره انتخاب شده مورد حمایت مقتدا صدر است از این انتخاب ابراز ناخرسندی کرده‌اند.

با وجود آشکار شدن اولیه مخالفان و موافقان علاوی، اما هنوز فراکسیون «الفتح» (هادی العامری) نزدیک به الحشد الشعبی نسبت به این انتخاب سکوت اختیار کرده است.

این درحالی است که دو فراکسیون الفتح و سائرون به دلیل اینکه بزرگترین فراکسیون‌های پارلمان هستند، بیش از سایرین مسئول در انتخاب نخست وزیر جدید بودند.

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور که با نظر این دو فراکسیون در مهرماه سال گذشته به این پست رسیده بود، در تماس تلفنی با علاوی از همکاری خود با نخست وزیر جدید خبر داده است.

محمد توفیق علاوی نیز بعد از تکلیف رسمی‌اش به عنوان نخست وزیر جدید از طرف «برهم صالح» رییس جمهوری عراق، قول داده است که زمینه را برای برگزاری انتخابات زودهنگام فراهم کند.

او همچنین بر ادامه مبارزه با فساد و تلاش برای رسیدگی به مشکلات مردم خبر داده است.

انتظار می رود ساعات آینده بیش از پیش جبهه مخالفان و موافقان نخست وزیر جدید آشکار شوند.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج