اخبار ویژه

کد خبر : 251541 تاریخ ثبت : 1398/11/12 12:27:42

افزایش 2هزار نفری تأیید صلاحیت‌شدگان/ مشکل اساسی در بحث انتخابات قانون فعلی است

افزایش 2هزار نفری تأیید صلاحیت‌شدگان/ مشکل اساسی در بحث انتخابات قانون فعلی استسخنگوی شورای نگهبان گفت: مشکل اساسی ما در بحث انتخابات این است که نظام انتخاباتی و قانون موجود انتخابات، این موارد را به‌وجود می‌آورد و ما هم راضی به این وضعیت و گرفتاری نیستیم.

به گزارش آزادنما؛

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز در نشست خبری خود با اشاره به روند بررسی صلاحیت داوطلبان شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این شورا، اظهار داشت: این 10 روز اخیر شب و روز را نمی‌بینیم و به شدت شلوغیم و اکنون نیز از جلسه عمومی شورای نگهبان آمدیم.

وی افزود: مشکل اساسی ما در بحث انتخابات این است که با این نظام انتخاباتی و قانون موجود انتخابات این موارد را به وجود می‌آورد و راضی به این وضعیت و گرفتاری نیستیم.

سخنگوی شورای نگهبان، ضمن تشریح روند بررسی صلاحیت داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس یازدهم اظهار داشت: ثبت نام‌ها انجام شد و هیات های مرکزی و استانی تلاش کردند اطلاع رسانی به حد کافی انجام شود.

وی افزود: در شورای نگهبانِ اول تا دیروز فرصت داشتیم، بررسی ها انجام شود و از امروز وارد شورای نگهبانِ دوم برای بررسی صلاحیت کسانی که در مرحله قبل، رد صلاحیت شدند، شدیم. این افراد ظرف سه روز مهلت دارند شکایت خود را اعلام کنند.

مجموع افراد تایید شده بالای 50 درصد است

کدخدایی ادامه داد: در حوزه رسیدگی ها از 16033 نفر داوطلب بعد از انصراف و رد در هیات اجرایی 4500 نفر داشتیم که بررسی کنیم و خوشبختانه مجموع افراد تایید شده بالای 50 درصد است.

2 هزار نفر از مرحله بررسی در هیات اجرایی تا شورای نگهبان تایید شدند

سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: 20 و چند درصد داوطلبان رد صلاحیت شدند که در این مرحله بررسی می‌شوند و افزایش پیدا خواهند کرد. 2 هزار نفر از مرحله بررسی در هیات اجرایی تا شورای نگهبان تایید شدند.

صاحب‌نظران سیاسی خیلی در اظهار نظرها عجله نکنند 

وی عنوان کرد: صاحب‌نظران سیاسی خیلی در اظهار نظرها عجله نکنند و صبر داشته باشند. این آمار تا پایان وقت مقرر قانونی ما احتمال افزایش دارد. به ویژه تحقیقات محلی که بسیاری از افرادی که به عدم احراز صلاحیت شناخته شده بودند به تایید رسیدند.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: تحقیقات محلی باعث شد تعداد زیادی داوطلبانی که عدم احراز صلاحیت شده بودند، تایید صلاحیت شوند.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: احتمال افزایش مجدد آمار تاییدصلاحیتی‌ها هم وجود دارد. انتظار داریم مقاماتی که اظهارنظر می‌کنند، در چارچوب مسئولیت‌هایشان باشد.

دولت برای ما محترم است، اما به شورای نگهبان جفا شده است

کدخدایی ادامه داد: من با نماینده‌ای که گفته بود، عده ای به‌خاطر حمایت از دولت رد صلاحیت شدند، صحبت کردم و ایشان این موضوع را تکذیب کرد ولی انتظار این بود که این موارد، توسط خود افراد نیز تکذیب شود. دولت برای ما محترم است، اما در این موضوع به شورای نگهبان جفا شده است.

هیچ تفاوتی میان افراد برای شورای نگهبان نیست و ما «اسناد» را بررسی می‌کنیم

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه عده ای شورای نگهبان را متهم به جانبداری از یک جناح خاص متهم کرده اند، گفت: هیچ تفاوتی بین افراد برای ما نیست. تخلف اگر به استناد مدارک و مستندات باشد، هیچ تفاوتی میان افراد برای شورای نگهبان نیست و ما اسناد را بررسی می‌کنیم.

نه رودربایستی داریم و نه نگاه جناحی و سیاسی؛ ملاک فقط قانون است

کدخدایی خاطرنشان کرد: احراز تخلف باید برای اعضای شورای نگهبان باید صورت بگیرد؛ ما نه رودربایستی با کسی داریم و نه نگاه جناحی و سیاسی داریم؛ ملاک فقط قانون است.

حدود 8 نماینده رد صلاحیت شده، تأیید شدند

وی بیان کرد: بررسی دقیقی نکرده‌ام اما احتمالا 7-8 نفر از نمایندگان ردصلاحیت شده، در مرحله شورای نگهبان تایید صلاحیت شده اند.

محمود صادقی حضورا عذرخواهی کرد، اما باز اظهاراتش را ادامه داده

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اتهام‌زنی‌های محمود صادقی گفت: ایشان به دلیل اتهامات خلاف واقعی که به شورای نگهبان نسبت داد حضورا عذرخواهی کرد اما باز اظهاراتش را ادامه داده که آن را پیگیری می‌کنیم.

عدم التزام یعنی فرد، عملاً احکام اسلامی را رعایت نمی‌کند، نه اینکه مسلمان نیست

وی بیان کرد: عدم التزام یعنی اینکه فرد عملا احکام اسلامی را رعایت نمی‌کند و اصلا مفهومش این نیست که فرد مسلمان نیست؛ مثلا اگر کسی شُرب خمر می‌کند، به او گفته نمی‌شود که مسلمان نیست، بلکه می‌گویند مسلمانی که شُرب خمر کرده و گناه می‌کند، چنین فردی عدم التزام به احکام اسلام دارد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با توجه به اینکه حقوقدانان، اظهارات رئیس‌جمهور و مسئولان دولتی علیه شورای نگهبان را تشویش اذهان عمومی و مصداق جرم عنوان کرده‌اند، این شورا از مسئولان دولتی به قوه قضائیه شکایت خواهد کرد؟ گفت: ما اهل شکایت نیستیم اما گلایه داریم.

کدخدایی افزود: دوستان در جریان جزئیات کارهای ما هستند ولی به گونه‌ای سخن می‌گویند که اطلاع ندارند؛ البته اگر جایی اتهام و افترایی به شورای نگهبان وارد شود به ما هم حق دهید که بتوانیم حق‌مان را پیگیری کنیم و اگر لازم باشد از طریق قوه قضاییه اقدام می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در بخش تشریح مصوبات این شورا ادامه داد: در طرح‌هایی که برای ما اصلاح شد دو طرح قابل توجه بود که از جمله آن می‌توان به طرح الزام دولت در تعیین سر فصل جنایات های آمریکا در کتب درسی بود که مغایر قانون اساسی شناخته نشد.

وی ادامه داد: طرح شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس نیز بررسی شد. این طرح بخش کوچکی از انتظاراتی که از قانون جامع انتخابات داشتیم را اصلاح کرده است. 

کدخدایی ادامه داد: عدم مغایرت این طرح که شفافیت در حوزه بخصوص مسائل مالی داوطلبان و نظارت بر فعالیت‌های انتخابات با شرع و قانون به مجلس ارسال شد.

وی تصریح کرد: طرح سه فوریتی اصلاح قانون اقدام متقابل در مقابل آمریکا در تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز تایید شد./فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج