اخبار ویژه

کد خبر : 251400 تاریخ ثبت : 1398/11/2 18:41:52

احتمال هجوم ملخ‌های صحرایی به استان بوشهر از بهمن‌ماه

احتمال هجوم ملخ‌های صحرایی به استان بوشهر از بهمن‌ماهمعاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با توجه به بارش‌های مناسب سه ماه اخیر و افزایش رطوبت خاک، پیش‌بینی می‌شود در بهمن‌ماه شاهد تکثیر ملخ‌های صحرایی وارد شده از سال قبل در کانون‌های آلوده استان باشیم.

به گزارش آزادنما؛ خسرو عمرانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بوشهر، اظهار داشت: امسال با توجه به احتمال افزیش هجوم دسته‌جات ملخ صحرایی به استان بوشهر نسبت به سال گذشته، مبارزه با این آفت در سطوح بیشتری احساس می‌شود.

 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: با توجه به بارش‌های مناسب سه ماه اخیر و افزایش رطوبت خاک، پیش‌بینی می‌شود در بهمن‌ماه شاهد تکثیر ملخ‌های صحرایی وارد شده از سال قبل در کانون‌های آلوده استان باشیم.

وی افزود:امسال طبق پیش‌بینی‌ها خسارت‌ها در استان بوشهر با توجه به رشد کانون‌های ملخ‌های صحرایی افزایش می‌یابد که به سطح مبارزه بالای 80 تا 100 هزار هکتار  نیاز است.

عمرانی ادامه داد: با توجه به بارش‌های مناسب در شبه جزیره عربستان و تکثیر ملخ‌های صحرایی در آن کشور، از بهمن ماه احتمال پرواز این دسته‌جات به استان بوشهر وجود دارد، همچنین از ملخ‌های وارد شده از  سمت شرق کشور که تا بندرعباس پیشروی کرده‌اند نیز نگران هستیم.

وی با اشاره به اقداماتی که سال گذشته در راستای مبارزه با آفت ملخ صحرایی انجام شد، گفت: سال قبل سطح مبارزه با ملخ‌های صحرایی 104 هزار هکتار بود که به ترتیب در شهرستان‌های دشتستان، گناوه، دیر، دیلم، تنگستان، بوشهر، دشتی و جم انجام شد و از این سطح،  92 هزار هکتار آن  به‌صورت زمینی و 12 هزار هکتار به‌صورت هوایی انجام شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: بیشترین سطح مبارزه سال گذشته در مراتع و جنگل‌های استان بوشهر و بیش از 52 درصد از کل سطح مبارزه بوده است.

عمرانی بابیان اینکه سال گذشته 42 میلیارد ریال برای مبارزه با ملخ های صحرایی هزینه شده است،گفت: خوشبختانه سال گذشته در باغ‌های استان بوشهر شاهد خسارت بسیار کم بودیم، چون با مبارزه به‌موقع از ورود ملخ‌های صحرایی به باغ‌های استان جلوگیری به‌عمل آمد.

وی از تمام دستگاه‌های همکار در امر مبارزه با ملخ اعم از کمک‌های پشتیبانی، نیروی انسانی، اعتباری، لجستیک و ماشین آلات و ... قدردانی کرد.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج