اخبار ویژه

کد خبر : 251388 تاریخ ثبت : 1398/11/2 17:23:00

کتاب راهنمای دیوان بین‌المللی دادگستری در گناوه رونمایی شد

کتاب راهنمای دیوان بین‌المللی دادگستری در گناوه رونمایی شددر آیینی از کتاب راهنمای دیوان بین‌المللی دادگستری با ترجمه "عباس برزگرزاده" از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر سه شنبه شب در بندرگناوه با حضور مسئولان و دوستداران کتاب رونمایی شد.

به گزارش آزادنما؛

در این برنامه که در ادامه سلسله نشست‌های هفتگی کتاب‌خوانی در محل خانه سازمان‌های مردم نهاد این شهرستان  برگزارشد، احمدرضا ونکی از دانش‌آموختگان و عضو هیات علمی  رشته حقوق دانشگاه پیام نور گناوه  مقدمه‌ای از کتاب راهنمای دیوان بین‌المللی دادگستری و خلاصه‌ای از حقوق بین‌الملل را تشریح و سپس با حضور جمعی از علاقه‌مندان به کتاب و انجمن علمی حقوق دانشگاه پیام نور گناوه  رونمایی صورت گرفت.

مترجم این کتاب  با بر شمردن نقش و جایگاه دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه هلند، اظهار داشت: حل و فصل اختلافات دولت‌ها طبق حقوق بین‌الملل است و برخی از سازمان و آژانس‌های بین‌المللی می‌توانند برای اخذ نظریه مشورتی به این دادگاه مراجعه کنند.

عباس برزگرزاده افزود: دیوان بین‌المللی دادگستری که به دیوان جهانی شهرت دارد، رکن اصلی قضایی سازمان ملل متحد به شمار می‌آید و  عالی‌ترین دادگاه جهان و تنها دادگاهی است که هم صلاحیت عام و هم جهانی دارد.

وی به تعدادی از پرونده‌هایی که یک طرف آن ایران بوده اشاره کرد و از این زاویه به بررسی حقوق بین‌الملل پرداخت.

وی ادامه داد: پرونده نفت انگلستان علیه ایران که با قانون ملی شدن صنعت نفت باعث بروز اختلافاتی بین ایران و شرکت نفت انگلیس شد و  تسخیر لانه جاسوسی آمریکا  در ۴ نوامبر ۱۹۷۹ و دستگیری و گروگان گرفتن کارکنان دیپلماتیک و کنسولی که توسط ایالات متحده تقدیم دیوان شد،  بخشی از این پرونده‌ها است.

برزگر زاده گفت: پرونده دیگر مربوط به حادثه هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران در ۳ جولای ۱۹۸۸ بود که در آن حادثه ۲۹۰ سرنشین آن جان باختند که در این ارتباط جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکا شکایت کرد و به دیوان بین‌المللی دادگستری ارایه داد.

وی افزود: پرونده دیگری که یک طرف آن دولت جمهوری اسلامی بوده‌است مربوط به انهدام سه مجتمع تولید نفت فراساحل، توسط چندین کشتی جنگی نیروی دریایی آمریکا در اکتبر ۱۹۸۷ و آوریل ۱۹۸۸ است.

در ادامه این نشست، حاضران سئوالاتی در حوزه‌های مختلف حقوق بین‌الملل و لزوم پیش‌نیازهای سیاسی برای پیشبرد اهداف حقوقی مطرح و در باره آنان  بحث و تبادل نظر شد.

در پایان برنامه به رسم یادبود لوح تقدیر و تندیسی از طرف فرمانداری و خانه سازمان‌های مردم نهاد گناوه به عباس برزگرزاده مترجم کتاب و احمدرضا ونکی دبیر جلسه اهدا شد.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر واقع است./ایرنا

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج