اخبار ویژه

کد خبر : 251245 تاریخ ثبت : 1398/10/28 10:09:42

سد دالکی در استان بوشهر نیازمند ۸۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل است

سد دالکی در استان بوشهر نیازمند ۸۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل استسد دالکی در استان بوشهر که نقش مهم و تاثیرگذاری در تحول کشاورزی دشتستان به‌ویژه طرح نخلستان دارد در دستور ویژه مسئولان استان قرار گرفته و این در حالی است که برای تکمیل آن به ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش آزادنما؛

یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های استان بوشهر بخش کشاورزی است چرا که این استان در عرصه کشاورزی به‌ویژه تولید محصولات زارعی، باغی و صیفی‌جات از جایگاه مهمی برخوردار است.

استان بوشهر دارای بیش از 330 هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی است که حدود 13 درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است.

تولید سالانه 560 هزار تن محصول گوجه فرنگی خارج از فصل، 150 هزار تن خرما، 140 هزار تن گندم، یک‌ هزار تن دیگر محصولات از جمله قابلیت کشاورزی استان بوشهر است.

از آنجا که تامین آب کشاورزی یکی از مشکلات مهم تولیدکنندگان است در سال‌های اخیر ساخت 5 سد بزرگ در استان بوشهر آغاز شده که با تکمیل و بهره‌برداری از این سدها تحول عظیمی در حوزه کشاورزی استان ایجاد می‌‌کند.

سد دالکی اواخر سال 1393 عملیات اجرایی آن آغاز شد

سد دالکی یکی از سدهای 5گانه استان بوشهر است که عملیات اجرایی آن اواخر سال 1393 با حضور وزیر نیرو بر رودخانه‌ شاهپور دالکی آغاز شد.

ساخت سد دالکی که یکی از مطالبات مهم کشاورزان دشتستانی است نفش مهم و تاثیرگذاری در تامین آب اراضی کشاورزی دارد و با ساخت این سد بیش از 2 میلیون اصله نخل از خطر کم آبی نجات می‌یابند.

تنظیم کنترل جریان رودخانه دالکی برای جلوگیری از هدررفت سیلاب‌ها و کاهش خسارت‌های ناشی از آن، اشتغال‌زایی، بهبود کشاورزی، آبیاری 12 هزار و 750 هکتار از نخلستان‌ها و اراضی زراعی منطقه از جمله اهداف اجرایی این سد است.

سد دالکی با حجم مخزن به ظرفیت 270 میلیون مترمکعب ساخته می‌شود

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه سد دالکی از نوع خاکی با هسته آسفالتی به طول تاج یک هزار و 176 متر  است اظهار داشت: سد دالکی با ارتفاع 106 متر، طول تاج یک‌هزار و 176 متر، عرض تاج 10 متر و با حجم مفید مخزن به ظرفیت 270 میلیون مترمکعب ساخته می‌شود.

علی محمدی با اشاره به اینکه سد دالکی در 20 کیلومتری شرق دالکی از توابع شهرستان دشتستان واقع شده است گفت: سد دالکی آب مورد نیاز بیش از 14 هزار هکتار اراضی کشاورزی دشتستان را تامین می‌کند و تامین آب مطمئن 8500 هکتار نخلستان‌های شبکه آبیاری دشتستان از اهداف مهم سد مخزنی دالکی است.

وی از تصویب 80 میلیارد تومان در سفر استانی رئیس جمهور به بوشهر برای تسریع در ساخت دالکی خبر داد و خاطرنشان کرد: امید است با تامین اعتبار 80 میلیارد تومانی مصوبه سفر رئیس جمهور به استان بوشهر هفته دولت سال آینده سیستم انحراف آن افتتاح شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای پیشرفت فیزیکی سد دالکی را 18 درصد اعلام کرد و  افزود: مجری سد دالکی قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) است که تاکنون با وجود مشکلات اقتصادی بدون وقفه تلاش‌های درخور تحسینی انجام داده است.

محمدی با تاکید بر تسریع در تکمیل سد دالکی به‌عنوان یکی از مطالبات مهم کشاورزان دشتستانی کرد: برای تکمیل این سد به 800 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که بخشی از آن از محل فینانس داخلی پروژه تامین می‌شود.

سد دالکی در جبهه‌های مختلف کاری فعال است

استاندار بوشهر که از روند اجرایی سد دالکی بازدید می‌‌کرد در گفت‌وگو با خبرنگاران با قدردانی از دست‌اندرکاران اجرای این سد اظهار داشت: خوشبختانه پروژه سد دالکی فعال است که از قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) مجری این سد که در شرایط سخت اقتصادی در جبهه‌های مختلف، اجرای این سد فعال است قدردانی می‌شود.

عبدالکریم گراوند با بیان اینکه سد دالکی در توسعه کشاورزی شهرستان دشتستان نقش مهم و با اهمیتی دارد گفت: این سد علاوه بر توسعه این شهرستان در بخش کشاورزی نقش مهمی ایفا می‌کند و در مهار آب‌های روان که اکنون هدر می‌رود با تکمیل سد دالکی اثرگذاری قابل توجهی در این حوزه دارد.

وی با تاکید بر تکمیل پروژه سد دالکی بر اساس برنامه زمان‌بندی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در اجرای سد دالکی 160 میلیارد تومان پیش‌بینی شده که امید می‌رود از اعتبار سفر رئیس جمهور به این پروژه کمک شود تا بر اساس برنامه زمان‌بندی تکمیل شود.

گراوند بیان کرد: امیدوارم با پیگیری‌هایی که در حال انجام است بتوان منابع اعتباری که هیئت دولت در سفر استانی برای سد مخزنی دالکی قول داده تامین و دستور تخصیص آن  ابلاغ و صادر شود.

 وی افزود: یقینا  اگر منایع اعتباری  مصوب سفر رئیس جمهور به اجرای سد مخزنی دالکی اختصاص یابد کارگاه آن فعال‌تر می‌شود هر چند کارگاه سد مخزنی دالکی در جبهه‌های مختلف کار می‌‌کند و با پیگیری‌های که صورت می‌گیرد بتوانم منابع اعتباری آن تقویت کنیم.

استاندار بوشهر با تاکید بر تکمیل سد مخزنی دالکی تا پایان دولت دوازدهم گفت: امید می‌رود اگر مشکلی در تامین اعتبار آن ایجاد نشود سد مخزن دالکی تا پایان دولت روحانی به بهره‌برداری برسد.

گراوند بیان کرد: اگر منابع اعتباری برای سد مخزنی دالکی که قول داده شده است تامین شود این سد تا پایان این دولت، حداقل آبگیری می‌شود که امید می‌رود این مهم محقق شود.

تنظیم کنترل جریان رودخانه دالکی برای جلوگیری از هدر رفت سیلاب‌ها، کاهش خسارت‌های ناشی از آن، اشتغال‌زایی، بهبود  وضعیت کشاورزی و امکان تولید انرژی برقی آبی از دیگر اهداف ساخت سد دالکی است که کشاورزان دشتستانی همچنان در انتظار تکمیل سد دالکی هستند./تسنیم

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج