اخبار ویژه

کد خبر : 251105 تاریخ ثبت : 1398/10/15 17:47:05

امشب درباره گام پنجم تصمیم گیری می‌شود

امشب درباره گام پنجم تصمیم گیری می‌شودسخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: تصمیماتی برای گام پنجم اتخاذ شده بود و با توجه به تحولات جاری، امشب جلسه مهمی در مورد آن برگزار می‌شود.

به گزارش آزادنما؛

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه بعد از ظهر امروز (یکشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح رویدادهای دیپلماتیک روزهای گذشته و آینده پرداخت و اظهار داشت: ابتدا شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی را تسلیت می گویم و یاد و خاطره سردار رشید اسلام و ایران که سردار مبارزه با تروریسم و اسوه ملت‌ها در مبارزه با افراط گرایی را گرامی می‌دارم.

 
«سردار سلیمانی» قهرمان مبارزه با تروریسم بود
 
وی افزود: سردار سلیمانی قهرمانی  جهانی مبارزه با تروریسم، خشونت و افراطی گرایی بود. هرچند رسانه‌های بیگانه تلاش می‌کنند تا از ایشان چهره دیگری نشان دهند که این اقدام نتیجه نخواهد داد.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: از ملت و دولت عراق به خاطر تشییع با شکوه سردار سلیمانی تشکر می‌کنم و همچنین شهادت «ابومهدی المهندس» را تسلیت می گویم و امیدوارم روح این شهدا با امام حسین (ع) محشور باشد.
 
موسوی همچنین گفت: انتصاب سردار قاآنی را تبریک می گویم و امیدوارم ماموریت‌های این نهاد همچون دوران شهید سلیمانی ادامه یافته و از همین‌جا می گویم که وزارت خارجه آماده همکاری با او است.
 
وی افزود: وزارت خارجه از همان ابتدا پیگیری‌های حقوقی را در سطح بین الملل، سازمان ملل و شورای امنیت انجام داده و از روز گذشته نیز آقای ظریف در گفتگوهای تلفنی با مقامات منطقه و جهان مواضع جمهوری اسلامی را تبیین کرد.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: وزیر امورخارجه اعلام کرد که پیامد این ماجرا بر عهده دولت تروریست آمریکا است و آنها کار نابخردانه‌ای انجام داده‌اند.
 
 مجمع گفتگوهای منطقه‌ای سه‌شنبه برگزار می‌شود
 
موسوی با اشاره به برگزاری مجمع گفتگوهای تهران، تصریح کرد: این نشست روز سه شنبه با تکیه بر طرح صلح هرمز و با حضور چهره‌های متعهد مطرح ایرانی و بین المللی برگزار می‌شود. امیدواریم نشست پُرباری باشد و امیدواریم ثمرات آن را برای ثبات در شاهد باشیم.
 
وی با بیان اینکه قطعا دولت و وزارت خارجه مذاکره در سایه تهدید را نمی پذیرد،اظهار داشت: سخنان در این رابطه ضد منافع ملی بوده و وزارت خارجه مجری دستورات نظام است و هرگاه دستوری بگیرد، با کمال میل آن را پذیرفته و اجرا می کند. سخنانی که از سوی وزارت خارجه و مقامات رسمی از قبیل شخص وزیر و سخنگو اعلام می شود، مورد قبول است.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیگیری حقوقی بین المللی وزارت خانه متبوعش، بیان کرد: وزارت خارجه فارغ از نتیجه پیگیری ها، پیگیری های حقوقی را انجام خواهد داد و این اتفاق رخ داده است. نامه نمایندگی ایران در سازمان ملل به دبیر کل و شورای امنیت و تماس ظریف با «گوترش» در همین راستا بوده است. ما این اقدام را تروریستی می دانیم و مسولیت آن بر عهده دولت تروریست آمریکا است.
 
نامه آمریکا از سوی «پمپئو» بود
 
موسوی درباره پیام آمریکا از سوی سوئیس، گفت: چون جزئیات منتشر نشده، بنده از ذکر جزئیات و پاسخ آن معذورم. نامه از سوی وزیر خارجه آمریکا بود که خارج از تشریفات دیپلماتیک و بسیار بی ادبانه بود و ما آن را بررسی و  در حد خود آمریکایی ها پاسخ دادیم تا فکر نکنند خبری است.
 
وی درباره توئیت ترامپ در هدف قرار دادن مکان های فرهنگی، افزود: آقای ظریف جواب او را داد. من متاسفم که در جهانی زندگی می کنیم که رئیس جمهور آمریکا تهدید به حمله مکان های فرهنگی می کند و مشاوران او جلوی  چنین حرف هوایی را نمی گیرند تا ترامپ حرف های ناقض حقوق بین المللی را بزند. ما تهدید را با تهدید جواب می دهیم و توصیه می کنیم از این تهدیدات توخالی دست بردارند.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه وزارت خارجه در چارچوب شرح وظایف کار می کند،اظهار داشت: در مورد عمل متقابل شما را به بیانیه شورای عالی امنیت ارجاع می دهم، ما در چارچوب مصوبات این نهاد عمل خواهیم کرد. این تصمیم را مقامات ذیربط در مکان و زمان خود اعلام می کنند.
 
موسوی درباره مفاد مذاکرات و میانجی گری ها و همچنین سفر وزیر خارجه قطر، گفت: سفر وزیر خارجه قطر چند روز پیش هماهنگ شده بود و ما کنسل نکردیم. او تشریف آورد و محور گفتگو با شخص وی و کلیه مقاماتی که گفتگو شد، تشریح مسائل منطقه و بین المللی بود و گفته شد که یک مقام رسمی ایران در کشور ثالث و یک مقام رسمی نظامی عراقی در خاک این کشور توسط ارتش تروریستی رژیم آمریکا به شهادت رسیده اند.
 
وی اضافه کرد: تاکید شد که این اقدام ناقض حقوق بین المللی بوده و تمامی عواقب آن بر عهده واشنگتن است. طرف های مقابل خواستار خویشتن داری و نه میانجی گری بودند و ما جواب دادیم که خویشتن داری حدی دارد و آنها که خواستار خویشتن داری ما هستند، باید پیش از آن آمریکا را متقاعد به عدم اجرای چنین کارهای نابخردانه ای کنند.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد احتمال بروز جنگ میان تهران و واشنگتن، افزود: جمهوری اسلامی به دنبال جنگ نیست ولی برای هر شرایطی آمادگی داریم. مردم ما نشان داده اند ملت دست بسته ای نیستند و آمادگی پاسخ به هر موضوعی را دارند. تصمیم ایران به قوه عاقله بستگی دارد و تمامی مسائل را بررسی خواهیم کرد.
 
موسوی در مورد میانجی گری عمان نیز، خاطرنشان کرد: خبرهای سفر هیئت عمانی به ایران صحت ندارد.
 
 امشب درباره گام پنجم تصمیم گیری می‌شود
 
وی در مورد گام پنجم ایران، تاکید کرد: تصمیماتی برای گام پنجم اتخاذ شده بود و با توجه به تحولات جاری امشب جلسه مهمی در مورد گام پنجم برگزار می شود تا گام های موجود را تحت الشعاع قرار می دهد. جلسه ای که امشب برگزار می شود، خط و مشی ایران را مشخص می کند.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اینکه آیا آمریکا پیشنهاد لغو تحریم را داده است،گفت:: خیر-  من چنین چیزی را تایید نمی کنم.
 
موسوی با بیان اینکه پیش شرط ایران در بحث مناسبات ایران با آمریکا همچنان وجود دارد، اظهار داشت: این موضوعی منطقی است که باید آمریکا به تعهدات خود بازگردد و تحریم ها را لغو کند. البته در قبال اتفاقی که اکنون افتاده باید پاسخ داده شود تا سپس به موضوع تعهدات آمریکا در برجام بپردازیم. پس از تسویه حساب با آمریکا بحث گفتگو با آمریکا در قالب ۱+۵ مطرح می‌شود.
 
وی درباره دعوت شدگان به نشست گفتگوهای منطقه، گفت: برخی از مقامات ارشد کشورهای منطقه دعوت شده اند که برخی در سطح وزیر، معاون وزیر، رئیس اندیشکده و خبرنگاران مطرح حضور خواهند داشت.
 
واکنش وزارت خارجه به خروج نیروهای آمریکا از خاک عراق
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد نشست پارلمان عراق در بررسی اخراج نیروهای آمریکا از این کشور، اظهار داشت: دولت و ملت عراق اگر اراده کنند، می توانند این کار را به پیش ببرند. نیروهای آمریکایی ناخوانده هستند و به حاکمیت ملی و استقلال کشورهایی که با دعوت یا بی دعوت آنجا هستند پایبند نیستند. امیدواریم نشست پارلمان عراق آغاز پایان حضور آمریکا در منطقه باشد.
 
موسوی همچنین تاکید کرد: نقش سردار سلیمانی در ایجاد هماهنگی میان سه کشور روسیه، ایران و چین بسیار بالا بود ولی با انتصاب سردار قاآنی نیز هیچ خللی در کار وارد نخواهد شد.
 
وی با بیان اینکه با رشادت و آگاهی که از او داریم، می توان اذعان داشت موضوع سوریه همچنان با موفقیت به پیش می رود.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه درباره سفر «سرگئی لاوروف» به تهران، گفت: در مورد موضوع سفر او به ایران باید بگویم که دعوت از وی وجود دارد و در حال رایزنی برای مشخص شدن روز آن هستیم.
 
موسوی همچنین گفت:  هنوز برای سفر وزیر امور خارجه به آمریکا ویزایی صادر نشده است./دانا
اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج