اخبار ویژه

کد خبر : 251091 تاریخ ثبت : 1398/10/15 09:35:31

سناریو‌های نحوه واکنش ایران به اقدام تروریستی آمریکا

سناریو‌های نحوه واکنش ایران به اقدام تروریستی آمریکاکارشناسان معتقدند استراتژی ایرانی‌ها برای مواجهه با واشنگتن، مبتنی بر اجتناب از منازعه مستقیم نظامی و اتخاذ گام‌های مؤثر در جهت به دردسر انداختن آمریکاست.

به گزارش آزادنما؛

شبکه الجزیره در مطلبی نظر کارشناسان را راجع به واکنش‌های احتمالی ایران به ترور سردار شهید قاسم سلیمانی در پی حمله هوایی آمریکا به فرودگاه بغداد و عرصه‌های منازعه احتمالی ایران و آمریکا جویا شده است.

«نور الدین الدغیر»، خبرنگار شبکه الجزیره در این باره گفت اهداف احتمالی حمله می‌تواند منطقه بسیار وسیعی را از خلیج فارس تا عراق، سوریه، لبنان، یمن و حتی شبه قاره هند دربرگیرد.

به گفته وی، مقامات ایرانی از نقشه اهداف متعلق به پایگاه‌های نظامی آمریکا در آب‌های خلیج فارس سخن گفته‌اند که تهران آن‌ها را بالغ بر ۳۰ هدف نظامی برآورد کرده است.


 

«فیصل عبدالساتر»، نویسنده و تحلیلگر سیاسی لبنانی هم معتقد است که ایران از مساحت جغرافیایی گسترده‌ای که در منطقه در اختیار دارد، بهره خواهد برد. ایران در عراق، سوریه، لبنان و یمن به صورت مستقیم یا از طریق متحدان و وفاداران خود نفوذ دارد و این امر، واکنش تهران به این حمله تروریستی را ساده‌تر می‌کند.

عبدالساتر افزود پاسخ ایران می‌تواند از افغانستان و پاکستان نیز صورت گیرد. به علاوه، این پاسخ می‌تواند از طریق عملیاتی با ماهیتی امنیتی علیه منافع آمریکا در منطقه صورت گیرد.

«ریچارد گوایتس»، استراتژیست امنیتی و نظامی آمریکایی، وقوع منازعه مستقیم نظامی مستقیم میان دو طرف را بعید دانست. از دیدگاه وی، استراتژی ایرانی‌ها برای مواجهه با آمریکا مبتنی بر اجتناب از منازعه مستقیم نظامی و اتخاذ گام‌های جداگانه و مؤثر برای به دردسر انداختن آمریکا و تضعیف موقعیت آن در منطقه است. با این حال، این گام‌ها تا جایی برداشته خواهد شد که بهانه‌ای برای یک حمله نظامی گسترده به آمریکا ندهد.

در پی حمله بامداد جمعه آمریکا به کاروان الحشد الشعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس، معاون الحشد الشعبی و چند تن دیگر از یاران ایشان به شهادت رسیدند.

حمله ناجوانمردانه نیرو‌های متجاوز و تروریست آمریکایی به الحشد الشعبی و شهادت سردار سرلشکر قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، از سوی کشورها، گروه‌ها، مقامات، شخصیت‌ها و رسانه‌های جهان محکوم شد.

مراسم تشییع پیکرهای شهدا دیروز با حضور گسترده مردم عراق در کاظمین، بغداد، کربلای معلی و نجف اشرف برگزار شد. پیکر سردار سلیمانی بامداد امروز وارد اهواز شد./باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج