اخبار ویژه

کد خبر : 251067 تاریخ ثبت : 1398/10/14 12:16:27

سهم هر ایرانی از بودجه 99 چقدر است + ویدیو

سهم هر ایرانی از بودجه 99 چقدر است + ویدیومنابع و مصارف لایحه بودجه سال 99 نشان می‌دهد که سهم هر ایرانی از بودجه حدود 5 میلیون تومان است.

به گزارش آزادنما؛

بودجه سال  17 آذر ماه از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد. «بودجه به زبان ساده» دفتر درآمد و هزینه‌های دولت برای یکسال است که البته باید نگاهی هم به تحقق اهداف برنامه‌های توسعه‌ای داشته باشد.

دولت را می‌توان پدر یک خانواده بزرگ با 84 میلیون سر عائله دانست که مستقیم و غیر مستقیم باید از آنها حمایت کند.

اگر بودجه را به یک کیک بزرگ تشبیه کنیم ارزش کل این کیک 1988 هزار میلیارد تومان است که سهم بیشتر آن را بچه‌هایی که مستقل شده‌اند یعنی شرکت‌های دولتی در اختیار دارند. سهم پدر خانواده به همراه بچه‌های باقی‌مانده فقط حدود یک چهارم این رقم است؛ یعنی 484 هزار میلیارد تومان؛‌ همچنین 79 هزار میلیارد تومان از این کیک سهم اختصاصی دستگاه‌ها و وزاتخانه‌هاست.

از 484 هزار میلیارد تومان سهم هر ایرانی از هزینه‌ها 4 میلیون 371 هزار 808 تومان است که بالاترین رقم در بودجه برای حقوق بازنشستگان و کمک‌های حمایتی و رفاهی پرداخت می‌شود که نشان از ناکارآمدی صندوق‌های بازنشستگی در این سال‌های است.

دومین رقم پرداختی برای آموزش و پژوهش از مدرسه تا دانشگاه بوده و امور دفاعی و امنیتی در جایگاه سوم قرار دارد. پس از آن سلامت و بهداشت و درمان در رتبه چهارم ایستاده است. امور قضایی، خدمات عمومی،‌ فرهنگ و تربیت بدنی و گردشگری، امور اقتصادی، محیط زیست و مسکن و عمران شهری و روستایی نیز به ترتیب در رتبه‌های 5 تا 10 قرار دارند.

ضمن اینکه پدر خانواده باید علاوه بر دادن حقوق و حمایت‌های گفته شده، باید بتواند با ایجاد رشد اقتصادی و سیاست‌هایی که اعمال می‌کند اشتغال و بیکاری را سامان و نرخ  تورم را برای افزایش رفاه و بزرگ شدن سفره مردم کاهش دهد./فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج