اخبار ویژه

کد خبر : 251022 تاریخ ثبت : 1398/10/11 11:12:37

رسانه‌ها نباید در پی چرایی رد صلاحیت‌ها باشند

رسانه‌ها نباید در پی چرایی رد صلاحیت‌ها باشنددادستان عمومی و انقلاب بوشهر عنوان کرد: درباره تایید صلاحیت‌ها مراجع قانونی کار خود را انجام می‌دهند؛ ممکن است برخی هیات نظارت مواردی را تنها به خود فرد اعلام کرده و از انتشار آن خودداری کند لذا رسانه‌ها نباید در پی چرایی رد صلاحیت‌ها باشند.

به گزارش آزادنما؛

لی حسن‌پور ظهر امروز در ستاد پیشگیری از تخلفات جرایم انتخاباتی در استان بوشهر با تشکر از همراهی رسانه‌ها در رویدادهای اجتماعی گفت: برگزاری انتخابات عادلانه و منصفانه، ایجاد فرصت عادلانه تبلیغات برای داوطلبان، ایجاد فضای سالم برای رقابت انتخاباتی، پیشگیری از هر گونه تخلف و ارتکاب جرم و همچنین امنیت انتخابات مسائل قانونی مورد توجه در انتخابات هستند. 

وی با اشاره به اینکه هر تخلف احتمالی از سوی رسانه‌ها عنوان مجرمانه دارد، افزود: همه باید در راستای تقویت همبستگی و وحدت گام برداشته و از دو قطبی کردن انتخابات پرهیز شود.

این مسئول بیان کرد: دشمنان انقلاب و نظام در تلاش هستند حضور حداکثری در انتخابات وجود نداشته باشد، پس لازم است که رسانه‌ها نسبت به این موضوعات آگاهی داشته باشند. 

دادستان بوشهر افزود: هدف از برگزاری این نشست این نیست که بخواهیم قانون و مجازات را اعلام کنیم، بلکه هدف تشریح و تبیین تخلفات و جرائم انتخاباتی با رویکرد پیشگیرانه و ایجاد همکاری و تعامل برای برگزاری یک انتخابات خوب و سالم است و دوست نداریم برای هیچ کسی در مرجع قضایی تشکیل پرونده‌ شود.

رسانه‌های بیگانه در آستانه انتخابات اقدام به سیاه‌نمایی می‌کنند

وی با بیان اینکه امروز رسانه‌ها در معرض خطر هستند، ادامه داد: در وضعیت فعلی باید دقت شود که عناوین منتشر شده غیرواقعی و خلاف واقع نباشد به این دلیل که ضمن لطمه وارد کردن به آبرو و حیثیت افراد، در صورت پیگیری با عنوان افترا، نشر اکاذیب، توهین و تشویش اذهان عمومی امکان محکومیت و صدور کیفرخواست وجود دارد.

دادستان بوشهر خطاب به رسانه‌ها گفت: رسانه‌های بیگانه در آستانه انتخابات به دنبال کمرنگ کردن حضور مردم بوده و نسبت به خدمات نظام و مراجع قانونی اقدام به سیاه‌نمایی می‌کنند، در حقیقت دشمن در صدد ایجاد تاثیر منفی بر روند انتخابات است.

علی حسن‌پور تاکید کرد: مراجع قانونی اعم از شورای نگهبان و هیات نظارت در حیطه تایید صلاحیت‌ها کار قانونی خود را انجام می‌دهند و ممکن است در مواردی هیات نظارت برای حفظ آبروی فرد از انتشار برخی مطالب و مستندات خودداری کرده و تنها به خود فرد اعلام کند، پس رسانه‌ها نباید در این حوزه کنکاش کرده و یا در پی چرایی رد صلاحیت‌ها باشند.

این مسئول قضایی تصریح کرد: انتظار داریم که رسانه ها در راستای وحدت و همبستگی و تقویت نظام گام برداشته و همسو با نظام پیش بروند.

هدف ستاد پیشگیری تشکیل پرونده برای کاندیداها و هواداران نیست

وی با بیان اینکه هدف همه مجریان امر انتخابات حرکت در مسیر تقویت وحدت است، اضافه کرد: ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی در دادگستری کل استان بوشهر با هدف پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی تشکیل شده‌ و هدف ما ساختن پرونده برای هیچ یک از کاندیداها و یا هواداران آنان نیست.

دادستان عمومی و انقلاب بوشهر با اشاره به تشکیل شعبه ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی در دادسرا و دادگاه، گفت: تلاش ما این است که پرونده‌ای در دادسرا و دادگاه ایجاد نشود اما در صورت مشاهده مواردی از تخلف و مصادیق جرائم انتخاباتی، تذکرات لازم از سوی این ستاد داده می‌شود.

حسن‌پور خاطرنشان کرد: برخی عناوین و مصادیق جرائم انتخاباتی شامل انتشار هرگونه محتوا با هدف ترغیب و تشویق مردم به تحریم یا کاهش مشارکت در انتخابات؛ انتشار هر گونه ادعای غیرواقع مبنی بر توقف انتخابات یا دعوت به تجمع اعتراض آمیز، اعتصاب، تحصن و هر اقدامی که به نحوی موجب اختلال در امر انتخابات شود؛ تبلیغ علائم تحریم انتخابات گروه های ضدانقلاب و معاند، انتشار هر نوع مطلب توهین‌آمیز علیه انتخابات در فضای مجازی؛ درج محتوای تبلیغاتی نامزدها خارج از مدت زمان مقرر شده برای فعالیت انتخاباتی؛ انتشار اخبار کذب از نتایج بررسی صلاحیت ها، شمارش آراء، ادعاهای بی اساس پیرامون تقلب در انتخابات یا مخدوش بودن انتخابات بدون دلیل و مدرک است./ایسنا

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج