اخبار ویژه

کد خبر : 251018 تاریخ ثبت : 1398/10/11 10:38:36

شعبه ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی در استان بوشهر تشکیل شده‌ است

شعبه ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی در استان بوشهر تشکیل شده‌ استدادستان بوشهر با بیان اینکه در دادسرا و دادگاه شعبه ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی تشکیل شده‌است گفت: اگر موردی از تخلف مشاهده شد از سوی این ستاد تذکر لازم داده می‌شود و تلاش ما این است که پرونده‌ای دردادسرا و دادگاه ایجاد نشود.

به گزارش آزادنما؛

ستاد پیشگیری از تخلفات جرایم انتخاباتی در استان بوشهر در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر تشکیل جلسه داد.

این نشست با حضور اهالی مطبوعات و رسانه‌ها و خانه مطبوعات استان، دادستان بوشهر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس پلیس فتا و عضو دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان بوشهر با عنوان ستاد پیشگیری از تخلفات و جرائم انتخاباتی با رویکرد پیشگیرانه تشکیل شد.

فاطمه کرمپور با اشاره به ضرورت تشکیل این جلسه در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در شرایط حساس فعلی کشور، انتخابات مجلس شورای اسلامی رویداد مهم سیاسی پیش روی تمام آحاد جامعه است که همه ما باید با شور شعور در آن نقش‌آفرینی کنیم.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر ضمن تقدیر از همراهی همیشگی اهالی رسانه و مطبوعات در تمامی رویدادهای اجتماعی گفت: اهالی مطبوعات و رسانه‌های استان برای آگاهی بخشی نقشی مهم و تاثیر گذار دارند.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ فضای سالم در برگزاری انتخابات تصریح کرد: شفاف‌سازی ایجاد شور و شوق و جلب مشارکت بالای مردم و تحقق مردمسالاری در اداره امور کشور با انتخابات محقق می‌شود که رسانه‌ها نقش بسیار پررنگی در این رویداد مهم پیش رو دارند.

حفظ سلامت انتخابات در ستاد پیشگیری از تخلفات جرایم انتخاباتی مورد توجه قرار دارد

 الماس گشتاسبی نیز با اشاره نقش رسانه‌ها در ارتقاء آزادی‌های قانونی جامعه اظهار داشت: انتشار اخبار مبتنی بر اخلاق‌مداری و نرم‌خویی و آگاهی‌بخشی به جامعه و ایجاد شعور و حضور حداکثری و حفظ سلامت انتخابات به‌عنوان یک هدف در ستاد پیشگیری از تخلفات جرایم انتخاباتی در استان بوشهر مورد توجه قرار دارد.

معاون پیشگیری دادگستری استان بوشهر نقش پیشگیری‌های اجتماعی و فرهنگی در ارتباط با جامعه را بسیار مهم دانست و افزود: گاها ممکن است به سبب عدم اطلاع از قانون رسانه‌ها هم خود مرتکب جرم شده و به تبع ان جامعه را نیز به ارتکاب جرم تشویق کنند بنابراین اشراف به قانون در انتخابات به‌عنوان فصل‌الخطاب ضروری به نظر می‌رسد.

وی تشویق مردم به مشارکت در انتخابات پیش رو را رای تعیین آینده کشور مهم دانست و خاطر نشان کرد: مهم‌تر از مشارکت در انتخابات انتخاب افراد اصلح از میان نامزدهاست.

الماسی بر تهیه و تنظیم خبر، نگارش و انتشار آن با رعایت اصل بی‌طرفی و سلامت تاکید کرد و گفت: تشریح و تشویق و قانون‌مداری درخواست نهاد قضا از رسانه‌ها و مطبوعات استان است.

معاون پیشگیری دادگستری استان بوشهر ترویج روح قانون‌مداری برای تمامی آحاد جامعه،کاندیداها، ناظرین و برگزارکنندگان انتخابات ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد: با همکاری مطبوعات ورسانه‌های کمتر شاهد بداخلاقی و نشر اکاذیب و تخریب چهره‌ها و افراد در انتخابات پیش رو باشیم.

حضور حداکثری مردم در انتخابات و انتخاب اصلح  در اولویت است

در ادامه حسین حیدری حضور حداکثری مردم در انتخابات و انتخاب اصلح را مهمترین نتیجه این رویداد برشمرد و افزود: انتخاب افراد اصلح از میان نامزدها باید با تحقیق و اشراف صورت بگیرد که این شفاف سازی و آگاهی بخشی توسط رسانه‌ها در جامعه اتفاق می‌افتد.

عضو هیئت نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان استان بوشهر با اشاره به اینکه صلاحیت‌های نامزدها در هیئت‌های بدوی و اجرایی بررسی شده و در اختیار هیئت‌های استانی قرار گرفته است، تصریح کرد: صلاحیت نامزدهای انتخاباتی از طریق منابع چهارگانه در استانی در حال بررسی است.

حیدری با اشاره به مواد 28 تا 30 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به ایجابی یا صلبی بودن برخی از ویژگی‌های کاندیداها اشاره و بیان کرد: ممکن است برخی نامزدها عدم احراز داشته باشند و این به معنی عدم تایید ایشان نیست، بلکه ویژگی لازم برای قوه مققنه را ندارند و برای کارهای دیگر دارند.

تخلف  انتخاباتی از سوی رسانه‌ها عنوان مجرمانه دارد

در ادامه علی حسن‌پور ضمن تقدیر از همراهی همیشگی رسانه‌ها در رویدادهای اجتماعی با اشاره به تلاش همه دستگاه‌ها برای برگزاری انتخابات سالم و با حضور حداکثری مردم برای تقویت نظام اظهار داشت: برگزاری انتخابات عادلانه و منصفانه، و ایجاد فرصت عادلانه تبلیغ برای هر نامزد و ایجاد فضای رقابت انتخاباتی در فضای سالم و همچنین پیشگیری از هرگونه تخلف و ارتکاب جرم و امنیت انتخابات مسائلی قانونی هستند که باید در انتخابات مورد توجه قرار گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بوشهر با اشاره به اینکه تخلف احتمالی از سوی رسانه‌ها عنوان مجرمانه خواهد داشت، گفت: همه باید در راستای وحدت و همبستگی گام برداریم و از دو قطبی کردن انتخابات پرهیز کنیم.

وی با اشاره به اینکه دشمنان انقلاب و نظام در تلاش هستند حضور حداکثری در انتخابات وجود نداشته باشد، افزود: رسانه‌ها باید نسبت به این موضوعات آگاه باشند.

حسن‌پور گفت: هدف از برگزاری نشست تشریح و تبیین تخلفات و جرائم انتخاباتی با رویکرد پیشگیرانه این نیست که بخواهیم قانون و مجازات را اعلام کنیم بلکه هدف ایجاد همکاری و تعامل برای برگزاری انتخاباتی خوب و سالم است و دوست نداریم برای هیچ کسی در مرجع قضایی پرونده‌ای تشکیل شود.

وی افزود: امروز رسانه‌ها در معرض خطر هستند و باید مراقب بود که عنوان‌های منتشر شده خلاف واقعیت نباشد زیرا ضمن اینکه به آبرو و حیثیت افراد صدمه وارد می‌شود با عنوان افترا، نشراکاذیب، توهین و تشویش افکار و اذهان عمومی قابلیت پیگیری وجود دارد.

دادستان بوشهر به رسانه‌ها گفت: در آستانه انتخابات رسانه‌های بیگانه با هدف کاهش حضور پرشور مردم و با انتشار نهایی اسامی کاندیداها نسبت به خدمات نظام و مراجعه قانونی اقدام به سیاه‌نمایی می‌کنند.

وی افزود: در باره تایید صلاحیت‌ها مراجع قانونی کار قانونی خود را انجام می‌دهند ممکن است مواردی باشد که هیات نظارت تنها به خود فرد اعلام کند و برای  حفظ آبروی فرد از انتشار آن خودداری می‌کند پس رسانه‌ها نباید در راستای چرایی رد صلاحیت‌ها گام بردارند.

حسن‌پور تصریح کرد: ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی در دادگستری با هدف پیشگیری از جرائم و تذکر تشکیل شده‌است و هدف ما تشکیل پرونده برای هیچ یک از کاندیداها و هواداران نیست.

در دادسرا و دادگاه شعبه ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی تشکیل شده‌است

وی با بیان اینکه در دادسرا و دادگاه شعبه ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی تشکیل شده‌است افزود: اگر موردی از تخلف مشاهده شد از سوی این ستاد تذکر لازم داده می‌شود و تلاش ما این است که پرونده‌ای دردادسرا و دادگاه ایجاد نشود.

وی بیان کرد: هدف همه مجریان امر انتخابات حرکت در مسیر تقویت وحدت و همبستگی است.

در پایان جلسه اهالی مطبوعات ورسانه‎‌های استان به ایراد نقطه‌نظرات خود پرداخته و سئوالاتی از مسئولان حاضر در جلسه پرسیدند که توسط مسئولان ذیربط پاسخ داده شد.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی 2 اسفندماه امسال در کشور برگزار می‌شود و از 10 شهرستان استان بوشهر چهار نفر در قالب چهار حوزه انتخابیه به مجلس راه می‌یابند.

تاکنون مراحل ثبت نام داوطلبان و احراز صلاحیت آنها در هیئت‌های اجرایی به انجام رسیده و هم‌اکنون در هیئت‌های نظارت در دست بررسی است./تسنیم

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج