اخبار ویژه

کد خبر : 251009 تاریخ ثبت : 1398/10/10 16:55:54
معرفی بانوان شهید استان بوشهر؛

شهید زهرا فارسی بندری

شهید زهرا فارسی بندریزنان در دوره‌های مختلف از تاریخ پرحماسه ایران اسلامی نقش با شکوه و بی‌بدیلی در جامعه ایفا کرد‌ه‌اند. از جمله مقاطع تاریخی که زنان دوشادوش مردان در جامعه ما حضور داشتند انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس بود که با هم‌صدایی و همراهی مردان حماسه جاودان را آفریدند.

به گزارش آزادنما؛ در راستای برگزاری کنگره سرداران و 2121 شهید استان بوشهر و همچنین برپایی اجلاسیه ملی زنان شهید و ایثارگر استان بوشهر بر آن شدیم تا به معرفی این شیر زنان دیار نخل و آفتاب و دریا بپردازیم.

 

شناسنامه

نام: زهرا
شهرت: فارسیبندری
نام پدر: عبدالحسین
نام مادر: شهید خاتون علیزاده
محل تولد: آبادان
تاریخ تولد: 1/5/1345
تحصیلات: پایان دوره راهنمایی
وضعیت تأهل: مجرد
تعداد فرزندان: ـ
شغل: خانهدار
تاریخ شهادت: 31/6/1359
علت شهادت: بمباران هوایی آبادان
محل دفن: آبادان

 

زندگینامه

همسفر خاتون

زهرا، متولد سالهای قیام و مبارزهی امام و انقلابیون در سال 1345 در آبادان است. مادرش خاتون علیزاده داوودی و پدرش شیخ عبدالحسین فارسی بندری است. زهرا دختری است که در آن روزها، با وجود این که همهی همسالانش بدون حجاب و پوشش مناسب بودند، اما او همیشه حجاب خود را حفظ میکرد. آرام و مطیع بود. مهربانی و مهر‌ورزی به دیگران را دوست داشت. سر قولش میماند. از اولویتهای زندگی او؛ نماز، حجاب و تحصیل بود. در کنار خواهر و برادرهایش در راهپیمایی روزهای انقلاب، حضوری پر رنگ داشت. اگر در محله مراسم عزاداری و روضهای برای اهل بیت علیهم السلام برپا میشد، به همراه مادر شرکت میکرد. زهرا از تعلیمات دینی و قرآنی پدر بهره میبرد. او 5 برادر و 4 خواهر داشت و خود فرزند ششم خانواده بود. با این که در خانوادهای پر جمعیت بود اما سرشار از آرامش بود و روحیهای لطیف داشت. از سن 9 سالگی به مدرسه رفت و تا کلاس پنجم ابتدایی در مدرسه «ثریا» محلهی احمد آباد درس خواند. آن روزها، بارها به خاطر حجاب، مورد شماتت همکلاسهایش قرار میگرفت اما خم بر ابرو نمیآورد. البته ناراحت میشد (مادرم دلیل ناراحتیاش را از او پرسید) او گفت: ناراحتی من به خاطر سرزنش بعضی از بچههای کلاس است که حجابم را تمسخر میکنند. مادر و پدرم به او گفتند: روزی میرسد که همهی اینها با حجاب میشوند. طولی نکشید که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و بچههای کلاسشان با حجاب شدند و پدر و مادر، حرفهای خودشان را برای زهرا یادآوری کردند. حالا دیگر همهی هم کلاسیها به خاطر پوشش اسلامی، احساس تشخص کرده، خوشحال بودند و با هم دوست شدند.  
زهرا با شروع جنگ تحمیلی، خود را برای شهادت آماده کرده بود. با روسری سر بر بالین میگذاشت و میگفت: نکند حمله کنند و در خواب به شهادت برسم و سرم عریان باشد. او در سن 14 سالگی با اصابت توپ به خانهشان همانند مادر عزیزش، همچو یاران بیسر امام شهید و خود امام، بیسر به دیدار معشوقش شتافت. آن روز، روز آغاز بیمهریها و نامردیهای مهرماه 1359 بود.

 

شاهدی ارواح پاک و مطهر شهدا بخصوص شهدای زن استان بوشهر صلوات

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج