اخبار ویژه

کد خبر : 251006 تاریخ ثبت : 1398/10/10 16:45:43
معرفی بانوان شهید استان بوشهر؛

شهید فریده آل سیاحی

شهید فریده آل سیاحیزنان در دوره‌های مختلف از تاریخ پرحماسه ایران اسلامی نقش با شکوه و بی‌بدیلی در جامعه ایفا کرد‌ه‌اند. از جمله مقاطع تاریخی که زنان دوشادوش مردان در جامعه ما حضور داشتند انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس بود که با هم‌صدایی و همراهی مردان حماسه جاودان را آفریدند.

به گزارش آزادنما؛ در راستای برگزاری کنگره سرداران و 2121 شهید استان بوشهر و همچنین برپایی اجلاسیه ملی زنان شهید و ایثارگر استان بوشهر بر آن شدیم تا به معرفی این شیر زنان دیار نخل و آفتاب و دریا بپردازیم.

 

شناسنامه

نام: فریده
شهرت: آل سیاحی
نام پدر: عبید 
نام مادر: شاهبیگم
محل تولد: شهرستان آبادان 
تاریخ تولد: 29/7/1342
تحصیلات: سوم متوسطه
وضعیت تأهل: متأهل
تعداد فرزندان: دو پسر و یک دختر (شهید حسام و زهره قاسمی¬زاده)
شغل: خانهدار
تاریخ شهادت: 26/12/1366
علت شهادت: بمباران هوایی شیراز 
محل دفن: شهرستان بوشهر

 

زندگینامه

سربازی در گهواره

سال 42، خانهی عبید در شوق و اشتیاق آمدن مولودی غوطهور شد که با اولین گریههای توحیدیاش، سربازی و مبارز بودنش را در گوش اهل خانه و جامعه فریاد میزد؛ همان نوزادانی که امام خمینی رحمت الله علیه فرموده بود: «سربازان من در گهوارهاند». و انتظار آمدنشان را به امید حمایت از نهضتش میکشید.
فریده دورهی دبستان و راهنمایی تا دبیرستان را تا شروع جنگ در آبادان گذرانید. با شروع زمرمهی انقلاب، او که ـ نوجوانی فهیم و بصیر بود ـ به فعالان انقلابی پیوست، در راهپیماییها و تجمّعات اعتراضی شرکت میکرد و در شعار نویسی بر روی دیوارها، فردی فعال بود، بدان گونه که یک بار مورد تعقیب نیروهای حکومت نظامی قرار گرفت، چادر را از سرش کشانیدند و در آتش سوزانیدند ولی خودش موفق به فرار شد. او تا روییدن نهال نوپای انقلاب، از تلاش بیوقفهی خود دست نکشید. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آنگاه که بدخواهان انقلاب در پی تاراج بهار جاوید انقلاب ما برآمدند، او به سان دیگر مردم زادگاهش، آبادان از پای ننشست، بلکه با فعالیت در مسجد و جامعه به هر روش به حفظ و رشد این نهال نوپا می‌پرداخت. ابتدای جنگ ایران و عراق بود که آبادان خالی از سکنه شد، او ناگزیر، آبادان قهرمانش را رها کرده، به همراه خانوادهی خواهرش، به بوشهر مهاجرت نمود. فریده که زندگی خود را وقف انقلاب نموده بود، هر کجا که میدانست کاری از دستش برمیآید به همانجا میرفت. همان سال او به عضویت سپاه پاسداران بوشهر درآمد. آن موقع سپاه، نیروهای رسمی نمیگرفت و همهی نیروها به خصوص خواهران، حالت نیمهوقت داشتند. او با تعهدی که نسبت به ارزشها، اخلاق، حجاب، نماز و... داشت، جزو بهترین نیروهای سپاه بوشهر بود.
فریده در میان آن همه تاریکی و وحشت و بمبارانهای آسمان خراش در آبادان که هر لحظه بوی مرگ را برایش به ارمغان میآورد با توکل به خدا و انس با قرآن هیچ ترس و هراسی به دل خود راه نمیداد و با یک قبضه ژ3 از خود محافظت میکرد. مونس همیشگیاش، یار تنهاییاش و گرهگشای سختیهایش، قرآن بود که از کودکی به تلاوت آن دلبسته بود ـ نه تنها تلاوت، بلکه بخش زیادی از آن را از حفظ بود. از کودکی در یادگیری قرآن کوشیده بود و اکنون که به جوانی رسیده بود، خود یک معلم بزرگ قرآن بود؛ معلمی که الگوی عملی بود و فرمایش رسول خاتم را آویزهی گوش خود ساخته بود که بهترین افراد، فراگیران و آموزگاران قرآنند. 

شاهدی ارواح پاک و مطهر شهدا بخصوص شهدای زن استان بوشهر صلوات

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج