اخبار ویژه

کد خبر : 251001 تاریخ ثبت : 1398/10/10 16:28:04
معرفی بانوان شهید استان بوشهر؛

شهید سلمی حدادی

شهید سلمی حدادیزنان در دوره‌های مختلف از تاریخ پرحماسه ایران اسلامی نقش با شکوه و بی‌بدیلی در جامعه ایفا کرد‌ه‌اند. از جمله مقاطع تاریخی که زنان دوشادوش مردان در جامعه ما حضور داشتند انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس بود که با هم‌صدایی و همراهی مردان حماسه جاودان را آفریدند.

به گزارش آزادنما؛ در راستای برگزاری کنگره سرداران و 2121 شهید استان بوشهر و همچنین برپایی اجلاسیه ملی زنان شهید و ایثارگر استان بوشهر بر آن شدیم تا به معرفی این شیر زنان دیار نخل و آفتاب و دریا بپردازیم.

 

شناسنامه

نام: سلمی
شهرت: حدادی
نام پدر: عبدی
نام مادر: گل‌افروز
محل تولد: برازجان از توابع شهرستان دشتستان
تاریخ تولد: 3/4/1333
تحصیلات: بیسواد
وضعیت تأهل: متأهل
تعداد فرزندان: پنج پسر و یک دختر
شغل: خانه‌دار
تاریخ شهادت: 23/11/1357
علت شهادت: تظاهرات ضد رژیم پهلوی
محل دفن: برازجان از توابع شهرستان دشتستان

 

زندگینامه

بانوی شهر

سلمی حدادی در دومین فصل سال 1333 به دنیا آمد. فقر و مهاجرت که با زندگی سلمی، پیوندی ناگسستنی برقرار کرده بود و روزگار کودکی، نوجوانی و جوانی او را با تمامی فراز و نشیب‌هایش، پر معنی و پر رنج ساخته بود. سلمی در آغاز جوانی خود، تجربه‌ی زندگی مشترک را نیز آموخت. تجربه‌ای که با تولد 5 پسر و یک دختر روز به روز سال به سال بر عقلانیت، موفقیت و او می‌افزود. او همسری مهربان و فداکار که در کنار همسرش در تلاش و تکاپوی روزی بهتر و روزگاری آرام‌تر بود.
سلمی جوانی بیست و چهار ساله بود که در بیست و دوم بهمن، در اوج سردی و سوز زمستان، بهاری جاویدان برای آنان به ارمغان آورد. اما هنوز بازماندگان آن درخت ملعون و خبیث مأموران شهربانی، دژ برازجان را رها نمی‌کردند؛ و در سودای چیرگی بر لشکر حق به زد و خورد با مردم می‌پرداختند. بیست و دوم بهمن که کشور در تدارک مراسم استقبال از بزرگ مرد دگرگون ساز تاریخ معاصر و آغازگر فصل جدیدی از آن تاریخ بود، برازجان همچنان در آتش درگیری و هیاهوی مأموران شهربانی حاضر در دژ می‌سوخت. در بیست و سوم بهمن‌ماه، مردم انقلابی دشتستان و شیر زنانی چون شهربانو بی‌غرض به گردانندگی جمعیت زنان به دنبال مردان پرداخته برای تسخیر دژ، اقدام نمودند.
 در این درگیری، سلمی حدادی که در چادر خود در کنار دژ در حال گذران زندگی خود بود، مورد اصابت تیر مأموران شهربانی قرار گرفت و او که در اوایل حکومت پهلوی چشم بر دنیا گشوده بود، در آخرین روز عمر ننگین پهلوی نیز چشم بر دنیا فرو بست، تا خون او سندی باشد بر مظلومیت حکومت حق و سببی باشد برای به هم پیوستن مستضعفان و معصومان عالم برای تشکیل حکومت جهانی مهدوی.

 

شاهدی ارواح پاک و مطهر شهدا بخصوص شهدای زن استان بوشهر صلوات

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج