اخبار ویژه

کد خبر : 250999 تاریخ ثبت : 1398/10/10 16:11:20
معرفی بانوان شهید استان بوشهر؛

شهید خدیجه عباسکی

شهید خدیجه عباسکیزنان در دوره‌های مختلف از تاریخ پرحماسه ایران اسلامی نقش با شکوه و بی‌بدیلی در جامعه ایفا کرد‌ه‌اند. از جمله مقاطع تاریخی که زنان دوشادوش مردان در جامعه ما حضور داشتند انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس بود که با هم‌صدایی و همراهی مردان حماسه جاودان را آفریدند.

به گزارش آزادنما؛ در راستای برگزاری کنگره سرداران و 2121 شهید استان بوشهر و همچنین برپایی اجلاسیه ملی زنان شهید و ایثارگر استان بوشهر بر آن شدیم تا به معرفی این شیر زنان دیار نخل و آفتاب و دریا بپردازیم.

 

شناسنامه

نام: خدیجه

شهرت: عباسکی

نام پدر: عبدالنبی

نام مادر: ماه­ نساء

محل تولد: شهرستان بوشهر

تاریخ تولد: 1/8/1322

تحصیلات: بی­سواد

وضعیت تأهل: متأهل

تعداد فرزندان: پنج پسر و چهار دختر

شغل: خانه­دار

تاریخ شهادت: 13/4/1367

علت شهادت: انفجار مین آبی در ساحل عباسک

محل دفن: جزیره شیف

 

زندگینامه

جهادگر اقتصادی

خدیجه عباسکی از زنان اهل سنتی است که جامعه­ی آن­ها، 11 هزار شهید تقدیم به نظام و انقلاب نموده است. خدیجه در جزیره­ای زندگی می­کرد که گرانمایه­ترین دارایی­اش آب بود، اولین و آخرین چیزش همه آب. همه­ی هست و نیست مردم به آب ختم می­شد.

مردمان این جزیره، تنها دارایی­شان «آب» و گرمی خلقشان و مهربانی وجودشان بود. خدیجه با فقر و نداری همسرش سازگار بود و درجهت کسب امرارومعاش و روزی خانواده، تلاش و مجاهدت فراوان از خود نشان می­داد، زیرا می­دانست که وجود مکرم رسول خاتم صلی الله علیه و آله کار و تلاش را عبادت دانسته، نه جزء از ده جزء عبادت را، تلاش برای به دست آوردن روزی خانواده معرفی کرده‌اند. هم چنین جدّیت و تلاش در طلب معیشت را موجب آمرزش گناهانی، دانسته­اند که حتی نماز و صدقه هم آن­ها را نمی­آمرزد.

یکی از روز­های شرجی تابستانی تیرماه 67 بود که خورشید با صورت گرد خود، سوگوارانه زمین و زمینیان را می­نگریست و با پنجه­های طلایی خود، پرتوهایی آتشین را بر سر و روی آنان فرو می­ریخت، زمینیان نیز در اندوه و حسرت دیدار یارانشان بودند که آمریکا هواپیمایشان را منهدم ساخته بود، خدیجه برای جمع­آوری چوب و هیزم، همسرش را تا عباسک یاری و همراهی می­نمود تا با پخت نان و غذا، قوتی برای فرزندانش فراهم کند، در اثر انفجار مین آبی در ساحل عباسک، جان را به جانان تسلیم نمود و شهادت، که برترین مرگ بود را از آن خود ساخت. مزار او در قبرستان جزیره­ی شیف در فرود یادمانی زیبا و چشم­نواز است.

 

شاهدی ارواح پاک و مطهر شهدا بخصوص شهدای زن استان بوشهر صلوات

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج