اخبار ویژه

کد خبر : 250998 تاریخ ثبت : 1398/10/10 16:04:30
معرفی بانوان شهید استان بوشهر؛

شهید ماشا ارجمند زیارتی

شهید ماشا ارجمند زیارتیزنان در دوره‌های مختلف از تاریخ پرحماسه ایران اسلامی نقش با شکوه و بی‌بدیلی در جامعه ایفا کرد‌ه‌اند. از جمله مقاطع تاریخی که زنان دوشادوش مردان در جامعه ما حضور داشتند انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس بود که با هم‌صدایی و همراهی مردان حماسه جاودان را آفریدند.

به گزارش آزادنما؛ در راستای برگزاری کنگره سرداران و 2121 شهید استان بوشهر و همچنین برپایی اجلاسیه ملی زنان شهید و ایثارگر استان بوشهر بر آن شدیم تا به معرفی این شیر زنان دیار نخل و آفتاب و دریا بپردازیم.

 

شناسنامه

نام: ماشا
شهرت: ارجمند زیارتی
نام پدر: شهید اسماعیل
نام مادر: شهید عزت بخشی
محل تولد: آبادان
تاریخ تولد: 1/1/1355
تحصیلات: اول راهنمایی
وضعیت تأهل: مجرد
تعداد فرزندان: ـ 
شغل: محصل
تاریخ شهادت: 28/5/1365
علت شهادت: بمبگذاری گروهک منافقین در تهران
محل دفن: برازجان از توابع شهرستان دشتستان

 

زندگینامه

مولود ارجمند

ماشا در اول فروردین 1355 در آبادان، دیده به جهان گشود، او سومین فرزند عزت بخشی و اسماعیل ارجمند زیارتی است. دوران کودکی را در میان برادر و خواهران خود در شادی و نشاط سپری کرد و سپس به تحصیل پرداخته، تا کلاس چهارم در مدرسه¬ی معینی بوشهر خواند. کلاس پنجم خود را در برازجان طی نمود. ماشا در خانوادهای میزیست که مادرش در معنویت و پدرش نیز در اصالت، نجابت و دیانت در روستای زیارت، شناخته شده بودند، مردی که اولین و آخرین تصمیمگیریها و برنامهی زندگی خود را با مشورت با کتاب آسمانیاش قرآن، انجام میداد؛ کتابی که سالها پیش، در دوران کودکی و در نزد پدر، آن را فرا گرفته، ختم کرده بود. او از طایفهی ارجمند و گران سنگ زیارتی بود که قحطی و خشک‌سالی آن مناطق، آنان را وادار به دور شدن از زادگاهشان و روانه شدن به آبادان نمود. در همینمدت، پدربزرگ ماشا فوت کرد اما این تألم بزرگ، موجب ایستایی اسماعیل نشد بلکه با توکل و صبر در راه خدا، دلگرمیهای مادر،  همسر و ایستادگی در برابر مشکلات زندگی، توانست اندوختهی اندک خود را به سرمایهایبزرگ تبدیل نماید بدان‌گونه که موفقیتهای چشمگیری در کارهای حملونقل به دست آورد؛ این موفقیت موجب وسعت روزی و وسیعتر شدن دست سخاوت او گردید و او را به خیّری تبدیل کرد که در راه خدا کمکهای زیادی به مردم مینمود. بنابراین ماشا و دیگر خواهر و برادرها در فضایی رشد کردند که پدر و مادر اهمیت خاصی به کارهای خیر میدادند. پدر در کارهای خیر پیش قدم میشد و برای ساخت مسجد، کمکهای نقدی فراوانی در اختیار آیت الله جمی روحانی مبارز آبادان قرار میداد و با ساخت مدرسه در زادگاه محروم خود، نقش مؤثری در پرورش عالمان، فرهیختگان و نخبگان آن دیار ایفا مینمود. فرزندان در فضایی به بالندگی دست می‌یافتند که پدر و مادر، جسم و جان خود را در خدمت به اهل بیت علیهم السلام به کار بسته بودند و در برگزاری مراسمهای این خاندان پاک و مطهر به خصوص ماههای محرم و صفر، سر از پا نمیشناختند. با حضوری عاشقانه و خالصانه خدمت میکردند. همین شیوه و سبک زندگی، فرزندان را تحت تأثیر قرار داده، آنان را شیفتهی این خاندان هدایت و درایت به خصوص امام هشتمشان، امام رضا علیه السلام کرده بود به طوری که همهی خانواده؛ ارادت خاصی محضر این سلطان عشق داشتند و گرهگشایی از مشکلاتشان را نذر پابوسی حریم قدس رضوی می‌نمودند. 
28 مرداد سال 1365، ماشا به همراه خانواده راهی زیارت امام مهربان شدند تا نذر پدر و مادر را ادا کنند. پس از تطهیر روح بی¬تاب در بارگاه مهربانترین ارباب، رهسپار تهران شدند تا از آنجا به خانه و کاشانهی خود باز گردند که در میدان فردوسی تهران، بر اثر انفجار بمبی که توسط منافقین کور دل کار گذاشته بودند به درجهی رفیع شهادت نایل آمد و همچون کبوتری سبکبال به پرواز درآمد و به دیدار معبود خویش شتافت.  

 

شاهدی ارواح پاک و مطهر شهدا بخصوص شهدای زن استان بوشهر صلوات

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج