اخبار ویژه

کد خبر : 250996 تاریخ ثبت : 1398/10/10 15:57:06
معرفی بانوان شهید استان بوشهر؛

شهید فاطمه پیرو

شهید فاطمه پیروزنان در دوره‌های مختلف از تاریخ پرحماسه ایران اسلامی نقش با شکوه و بی‌بدیلی در جامعه ایفا کرد‌ه‌اند. از جمله مقاطع تاریخی که زنان دوشادوش مردان در جامعه ما حضور داشتند انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس بود که با هم‌صدایی و همراهی مردان حماسه جاودان را آفریدند.

به گزارش آزادنما؛ در راستای برگزاری کنگره سرداران و 2121 شهید استان بوشهر و همچنین برپایی اجلاسیه ملی زنان شهید و ایثارگر استان بوشهر بر آن شدیم تا به معرفی این شیر زنان دیار نخل و آفتاب و دریا بپردازیم.

 

شناسنامه

نام: فاطمه
شهرت: پیرو
نام پدر: فرجالله
نام مادر: مکیه
محل تولد: استان بوشهر، شهرستان دیلم
تاریخ تولد: 16/1/1326
تحصیلات: در حد خواندن و نوشتن
وضعیت تأهل: متأهل
تعداد فرزندان: چهار پسر و سه دختر
شغل: خانه¬دار
تاریخ شهادت: 6/7/1359
علت شهادت: بمباران هوایی اهواز
محل دفن: شهرستان دیلم

 

زندگینامه

ماند تا مانا شود

به نقل از همسر شهید: یکی از همسایهها خبر رساند که نفوذیها، سنگرها و مراکز دفاعی را گراگیری نموده و به دشمنان داده‌اند. خانهی شما در خطر است. در آن معرکهی آتش و خون که ستون پنجم دشمن، روایتهای گوناگونی از چون و چند حوادث جنگ را به منظور فرافکنی و تضعیف روحیه مقاومت مردمی، منتشر می‌کرد، اگر میخواستی به هر شایعهای گوش فرا دهی، نمیتوانستی شرافتمندانه استقامت کنی و بجنگی. با کمی تأمل گفتم: اگر خانهی ما را بزنند، بهتر است تا خانهی دیگری را.
در آن روزها اهواز از چند طرف در محاصرهی دشمن بود. بمبارانهای زمینی و هوایی مرتب تشدید میشد. اوضاع شهر را آشفته میدیدیم. مقداری نان را خریداری کرده، به خانه بردم. فاطمه گفت: چقدر زیاد خریدهای؟ گفتم: وضعیت شهر غیر عادی است ممکن است نانواییها تعطیل شوند. او با لحن اعتراض‌آمیز گفت: ما هم مثل بقیهی مردم، نباید نان اضافه میگرفتی.
چند روز قبل از شهادتش، آمادهی سفر حج میشدم، به خاطر این سفر، مادرش را از دیلم به اهواز آوردم که در خانه، نزد ایشان بماند. جنگ بود و اهواز در بمبارانهای پیاپی و مکرر میسوخت. مادرش تصمیم به برگشت گرفت و گفت: من تحمل ماندن در این شهر را ندارم. اصرارش کردم که فاطمه، تو با بچه‌ها به همراه مادرت به دیلم بروید. قبول نکرد و گفت: پیش تو میمانم. به او گفتم: که ما برای دفاع از شهر ماندهایم و جهاد بر زن واجب نیست. بیا و همراه مادرت برو. امّا راضی نشد و ماند و پا به پای ما و در کنار من و هم محلّیها در سنگر‌سازی و محافظت از شهرمان، از هر گونه تلاشی فروگذار نکرد.  

 

شاهدی ارواح پاک و مطهر شهدا بخصوص شهدای زن استان بوشهر صلوات

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج