اخبار ویژه

کد خبر : 250971 تاریخ ثبت : 1398/10/9 11:38:45

۱۵ سد در استان بوشهر در دست احداث و مطالعه است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر گفت: در زمان حاضر ۱۵ سد کوچک و بزرگ در این استان در دست ساخت و یا مطالعه است که به سرانجام رسیدن آنها نقشی مهم در مهار روان‌آب‌ها دارد.

به گزارش آزادنما؛

علی محمدی روز دوشنبه در بازدید استاندار بوشهر از پروژه خط انتقال سد باغان افزود: بهره‌برداری از سد "قیزقلعه" که در سفر هفته گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به استان بوشهر افتتاح شد، به احیای منابع آب زیرزمینی منطقه دشت پلنگ و رونق کشاورزی منطقه منجر می‌شود و سدهای "تنگ ارم" و "ارغون" نیز آب آشامیدنی استان را به شرایط پایدارتری می‌رساند.

وی درباره سد باغان اظهارداشت: این سد از پروژه‌های مهم صنعت آب استان بوشهر است که با هدف تامین آب آشامیدنی و صنعت با پیشرفت فیزیکی ۳۱ درصد روی رودخانه باغان در دست ساخت است و خط انتقال ۲۷ کیلومتری آن، سالانه ۲ میلیون مترمکعب آب آشامیدنی را به شهرهای ریز، انارستان و روستاهای تابعه آن منتقل می‌کند.

سرپرست معاونت طرح و توسعه شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهرگفت: خط لوله انتقال سد باغان از نوع فلزی است که ۱۰ کیلومتر آن لوله ۴۵۰ میلی‌متر و ۱۷ کیلومتر دیگر لوله ۶۰۰ میلی‌متر است.

جمشید تویل افزود: تا کنون ۷.۵ کیلومتر از این خط انتقال جوشکاری و کارگذاری شده‌است و ۲ کیلومتر دیگر در کارگاه آماده قرارگیری در محل است.

وی اضافه کرد: همچنین ۶ کیلومتر دیگر از لوله‌های مورد نیاز در کارخانه در دست ساخت و تا اول اسفند ماه به محل پروژه منتقل می‌شود.

تویل اظهار کرد: تا کنون۳۳ درصد از مراحل حفاری کانال و ۲۷ درصد از جوشکاری و جاگذاری خط لوله انجام شده‌است.

سرپرست معاونت طرح و توسعه شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر گفت: علاوه بر این خط انتقال، ۲ ایستگاه پمپاژ و ۲ مخزن به حجم‌های پنج هزار و یکهزار مترمکعب نیز برای تکمیل پروژه در دست ساخت است.

تویل با اشاره به پایان عملیات خاکبرداری این پروژه گفت: حجم خاکبرداری آن ۷۲۰ هزار مترمکعب شامل ایستگاه‌های پمپاژ، مخازن و راه دسترسی خط انتقال است.

وی افزود: پیشرفت کلی پروژه خط انتقال سد باغان ۵۳ درصد است که در صورت تامین مالی بموقع، این پروژه قابلیت افتتاح در تابستان سال آینده را دارد./ایرنا

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج