اخبار ویژه

کد خبر : 250959 تاریخ ثبت : 1398/10/9 11:25:45

سرمایه اجتماعی اصول‌گرایان، قله هراس اصلاح‌طلبان

سرمایه اجتماعی اصول‌گرایان، قله هراس اصلاح‌طلباندر شرایطی که بالا بودن سرمایه اجتماعی اصولگرایان باعث ایجاد رعب و وحشت در جبهه اصلاحات شده است و خواص دوم خردادی از پذیرش مسئولیت عملکرد لیست امید در کشور و نه‌تنها بوشهر، گریزان شده‌اند، این افراد همواره به دنبال تخریب چهره سفید بدنه اصولگرایی‌اند.

به گزارش آزادنما به نقل از گام نیوز؛ یکی از آسیب‌های جناح اصولگرایی که سالیان متمادی از آن ضربه دیده و البته هنوز از آن درسی نگرفته ورود پرتعداد به انتخابات است. رویکردی که همیشه باعث خوشحالی جریان رقیب بوده و دلیلی شده که در برهه‌هایی که اصولگرایی صندوق آرای سنگین‌تری داشته اما رقابت "چند به یک" نتیجه‌ای جز پیروزی جریان مقابل نداشته باشد.

این شرایط در حالی ایجادشده است که اصولگرایان با تجمیع گزینه‌های "حداکثری" و "دارای ریسک بالا" وارد کورس انتخابات می‌شوند ولی طرف مقابل معمولاً روی یک گزینه حداقلی به اجماع رسیده که البته خروجی این سیاست نمایندگانی امثال خدری و ... هستند که قابلیت جلب رضایت عوام را ندارند؛ چه از حیث عملکرد مؤثر در استان و چه از حیث رویکردهای ملی

البته اینکه ممکن است در هیئت‌های اجرایی و نظارت برخی کاندیداها رد صلاحیت شوند تا حدی ثبت‌نام چند گزینه مورد وثوق را توجیه می‌کند، اما نفس این اقدام و ماندن چند گزینه همفکر و همسو در عرصه انتخابات، مسئله‌ای مجرب بوده که نتیجه‌اش موردپسند هیچ‌کس نخواهد بود.

به اعتقاد پیشکسوتان انقلابی، استان بوشهر هیچ‌گاه از تضارب آرا آسیب‌ندیده بلکه به پیشرفت، همدلی و وحدت رویه نیز کمک شایانی می‌کند. موجب تحرک فکری و تشکیلاتی جریان بوده و در پایان به اقتدار بیشتر اصولگرایان کمک خواهد کرد.

گرچه در یک نگرش مثبت دیگر بُعد این راهبرد همسوسازی جریان‌های اصولگرایی شمرده می‌شود اما این فرضیه تا جایی ثابت می‌ماند که روند پیش‌گرفته شده به تخریب یکدیگر منجر نشود و به اقناع عمومی و روشن‌سازی افکار مردم نسبت به خدمات ارزنده و تجربیات مثبت این جناح دلسوز ختم شود. پایان موفقیت‌آمیز این راهبرد هم نیازمند ازخودگذشتگی و نیفتادن در دام حلقه‌های انحرافی و مشاورین منفعت‌طلب است.

در شرایطی که بالا بودن سرمایه اجتماعی اصولگرایان باعث ایجاد رعب و وحشت در جبهه اصلاحات شده است و خواص دوم خردادی از پذیرش مسئولیت عملکرد لیست امید در کشور و نه‌تنها بوشهر، گریزان شده‌اند، این افراد همواره به دنبال تخریب چهره سفید بدنه اصولگرایی‌اند. این مسئله زمانی مهر تائید به خود می‌بیند که کمتر کاندیدایی اراده بالا بردن پرچم نیمه برافراشته اصلاح‌طلبی را در استان دارد، درصورتی‌که سمت‌وسوی فکری اغلب آن‌ها عیان است.

کارنامه تیره نمایندگان فعلی و موردحمایت طیف‌های مختلف اصلاحات باعث شده آن‌ها اقبالی بین مردم نداشته باشند و حتی به دلایل مختلف -ازجمله حواشی اقتصادی- احتمال رد صلاحیت برخی از این افراد نیز وجود دارد. در چنین شرایطی که جریان دوم خردادی در استان با قحط‌الرجال روبرو شده است، به گفته محمدکیانوش‌راد، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، سیاست ائتلاف با کاندیداهای -به‌ظاهر- مستقل از دستور کار این گروه جدا نخواهد شد.

تجربه چرخش‌های فکری و سیاسی در انتخابات‌های گذشته یا حتی سکوت در خصوص خط در پیش‌گرفته شده ظن نفوذ جریان رقیب در ساماندهی کاندیداهای مستقل را بیشتر قوت می‌بخشد. در چنین شرایطی بدنه جریان اصولگرایی باید با خط‌کش‌های دقیق و با کیاست توأم با بصیرت، شرایط جامعه را در نظر بگیرد و منفعت مردم و اهداف بلندمدت را به‌عنوان سیاست کلی مدنظر قرار دهد.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج