اخبار ویژه

کد خبر : 250952 تاریخ ثبت : 1398/10/9 10:52:30
معرفی بانوان شهید استان بوشهر؛

شهید زهره کیانی

شهید زهره کیانیزنان در دوره‌های مختلف از تاریخ پرحماسه ایران اسلامی نقش با شکوه و بی‌بدیلی در جامعه ایفا کرد‌ه‌اند. از جمله مقاطع تاریخی که زنان دوشادوش مردان در جامعه ما حضور داشتند انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس بود که با هم‌صدایی و همراهی مردان حماسه جاودان را آفریدند.

به گزارش آزادنما؛ در راستای برگزاری کنگره سرداران و 2121 شهید استان بوشهر و همچنین برپایی اجلاسیه ملی زنان شهید و ایثارگر استان بوشهر بر آن شدیم تا به معرفی این شیر زنان دیار نخل و آفتاب و دریا بپردازیم.

 

شناسنامه


نام: زهره
شهرت: کیانی
نام پدر: احمد 
نام مادر: شهید مریم دبان
محل تولد: شهرستان آبادان
تاریخ تولد: 1/8/1355
تحصیلات: ـ
وضعیت تأهل: مجرد ـ خردسال
تعداد فرزندان: ـ
شغل: ـ
تاریخ شهادت: 27/7/1359
علت شهادت: بمباران هوایی آبادان
محل دفن: شهرستان آبادان

 

زندگینامه

در جوار اروند خروشان

اولین روز آبان 55 بود که زهره دامن مریم جوان را پر گل کرد. مریم اولین فرزند خود را در جوار اروند خروشان و نخلستان مقاوم و مهربان به آغوش میکشید و برای عاقبت نیکویش از خالق مهربان، با صمیم قلب دعا میکرد. احمد از سبزی فروشی و کار آزاد خود، دست کشیده به شکرانهی تولد دختر زیبا و دوست داشتنیاش لبخند زنان، زمین و زمان را به هم میدوخت و با تمام وجود برای خوشبختی زن و فرزند خود تلاش میکرد. چهار سال از عمر زهرهی کوچک بابا نگذشته بود، پدر برای سر زدن به مادر خود رفته و مادر در کنار او و عبدالرسول کوچولو به خانهداری خود می¬پرداخت. اوایل مهرماه سال 59 بود. چند روزی بود که آرامش اروندکنار و ساکنانش با صدای وقت و بیوقت تیراندازی و شلیکهای هوایی به هم کوفته شده بود. هفتم مهر از راه رسیده بود و خورشید در آستانهی غروب خود بود که صدای زنگ خطر بلند شد. مریم، زهره و عبدالرسول را محکم به خود چسبانید و به همراه مادر و خواهر و برادرهای کوچکش به تنها پناهگاه آنجا، نخلستان پناه بردند. اما دشمن که خوب هول و هراس زن و بچههای کوچک و بیگناه را از آسمان تماشا می-کرد. با ریختن بمب بر سر نخلستان، هجده نفر از اهالی آنجا را به شهادت رساند. که هشت نفر از آنها خانوادهی مریم بودند. زهرهی کوچولو در کنار عبدالرسول و مادرش در کنار تکه تکه شده بودند. آن شب حملهی هوایی پایان نمی-گرفت. با حضور آیتالله جمی و تصمیمگیری، دفن شهدا به روز بعد موکول شد. هشتم مهر، همه شهدا را در گور دسته جمعی دفن کردند. جسم آنها دفن شد اما نام آنها هرگز از یاد نرفت و پرچم جمهوری اسلامی ایران نیز همچنان سرافرازانه بر فراز کشور ایران در اهتراز ماند.

 

شاهدی ارواح پاک و مطهر شهدا بخصوص شهدای زن استان بوشهر صلوات

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج