اخبار ویژه

کد خبر : 250951 تاریخ ثبت : 1398/10/9 10:47:33
معرفی بانوان شهید استان بوشهر؛

شهید سنبر عالی پور

شهید سنبر عالی پورزنان در دوره‌های مختلف از تاریخ پرحماسه ایران اسلامی نقش با شکوه و بی‌بدیلی در جامعه ایفا کرد‌ه‌اند. از جمله مقاطع تاریخی که زنان دوشادوش مردان در جامعه ما حضور داشتند انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس بود که با هم‌صدایی و همراهی مردان حماسه جاودان را آفریدند.

به گزارش آزادنما؛ در راستای برگزاری کنگره سرداران و 2121 شهید استان بوشهر و همچنین برپایی اجلاسیه ملی زنان شهید و ایثارگر استان بوشهر بر آن شدیم تا به معرفی این شیر زنان دیار نخل و آفتاب و دریا بپردازیم.

 

شناسنامه

نام: سمنبر
شهرت: عالیپور
نام پدر: غلام
نام مادر: آمنه
محل تولد: روستای سرمستان از توابع شهرستان دیر
تاریخ تولد: 2/4/1336
تحصیلات: پایان دوره ابتدایی
وضعیت تأهل: متأهل
تعداد فرزندان: ـ
شغل: خانهدار
تاریخ شهادت: 13/9/1357
علت شهادت: بر اثر اصابت گلوله توسط رژیم شاهنشاهی
محل دفن: روستای سرمستان از توابع شهرستان دیر (بوشهر) 

 

زندگینامه

عشق به چادر

حضور بدون چادر در سر صبحگاه، اجباری بود اما سمنبر با چادر حاضر میشد. از دفتر خبر آوردند که بازرس آمده است، همهی دانشآموزان باید روسریهایشان را بردارند تا کلاس نظم بیشتری پیدا کند. سمنبر گفت: حالا که اجبار است من بیرون میروم تا نظم کلاس برقرار شود. از آن جا که ایشان، شاگرد اول کلاس بود و میتوانست، سوالهای بازرس را پاسخ دهد، معلم تسلیم او شد.

عشق به شهادت

آذر 1356، تازه محرم شده بود. اعلامیهی امام را که خواند، مثل مرغ پرکنده شده، آرام و قرار نداشت. امام فرموده بود: «ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر است.» مسلمین در صورتی که رژیم از اجتماع آنها در مساجد و حسینیهها جلوگیری کند، اجتماعات خود را در خیابانها و بیابانها برپا کنند.
خون مردم به جوش آمد به خصوص اینکه دانستند رژیم شاه مانع از سخنرانی حجت الاسلام مغیثی اعزامی از قم، شده است. سوم محرم طبق قرار قبلی، مردم دیر با داشتههای دینی خود به میدان آمدند. راهپیماییای که پیش قراولها و آغازگرهای آن، زنان بودند. زنان غیرتمندی همچون سمنبر عالیپور، خیری اسدی، بدری جهرمیزاده، ستاره فولادی، هنگامهی عمرانی و ... که مورد هجوم و تیراندازی مأموران رژیم درآمدند و خون آنها و عروج سمنبر موجب آغاز فصل رویش انقلاب اسلامی ایران شد.

 

شاهدی ارواح پاک و مطهر شهدا بخصوص شهدای زن استان بوشهر صلوات

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج