اخبار ویژه

کد خبر : 250946 تاریخ ثبت : 1398/10/8 11:47:22

مسکن ملی؛‌ طرحی که نه به عمر دولت قد می‌دهد و نه پول کارگر و کارمند به آن می‌رسد

مسکن ملی؛‌ طرحی که نه به عمر دولت قد می‌دهد و نه پول کارگر و کارمند به آن می‌رسدطرحی که با نام مسکن ملی از آن یاد می شود به عقیده کارشناسان نه عمر دولت و نه پول کارگر و کارمند به آن قد نخواهد داد.

به گزارش آزادنما؛

به نقل از سبلان‌ما، دولت تدبیر و امید همانند اواخر دور اول چهار ساله خود که مسکن حمایتی را ارائه کرده بود این بار با طرح « اقدام ملی تأمین مسکن » به میدان آمده و می خواهد در قالب احداث 400 هزار واحد مسکونی آن هم در عرض زمانی کوتاه تر از یک و نیم سال که از عمر خود باقی مانده، انجام دهد.

بررسی مقایسه‌ای میان دو طرح مسکن مهر و اقدام ملی مسکن که بخشی از طرح اول از سوی دولت‌های نهم و دهم و دیگری توسط دولت دوازدهم اجرا خواهد شد، نشان می‌دهد که طرح اقدام ملی مسکن در ابعاد کوچک تر، در زمان کوتاه‌تر و بدون مداخله دولت و با مشارکت بخش خصوصی اجرا خواهد شد اما با وضعیت کنونی کشور و تورم تکمیل این حجم از پروژه تا سال 1400 کمی دور از ذهن به نظر می رسد.

 سالانه باید یک میلیون مسکن ساخته شود/مسکن اجتماعی هم به سرانجام نرسید

1819909سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با خبرنگار ما گفت: طرح مسکن اجتماعی و حمایتی که دولت سالها پیش وعده آن را دولت داده بود که تاکنون روی کاغذ مانده و البته ماهیت و اهداف این طرح با مسکن مهر یکی است.

وی افزود: نزدیک یک میلیون واحد مسکونی باید سالانه در کشور ایجاد شود تا تعادلی بین عرضه و تقاضا ایجاد کند.

 صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در طرح مسکن مشارکتی زمین که سرمایه‌ای ملی است در اختیار انبوه ساز قرار خواهد گرفت، در همین راستا باید تمهیداتی پیش‌بینی شود تا راه سوء استفاده انبوه‌سازان بسته شود.

وی افزود: قرارداد‌های مسکن مشارکتی باید به شکلی باشد که انبوه‌سازان واحد‌های خود را احتکار نکنند و واحد‌هایی که در اختیار انبوه ساز قرار می‌گیرد، نباید با قیمت بالا در اختیار مردم قرار گیرد.

وی تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی نباید مالکیت را به انبوه‌ساز منتقل کند و انبوه‌ساز نیز ملزم به تکمیل واحد‌های مسکونی در زمان مشخص باشد.

عدم سنخیت وام و سپرده مسکن ملی با درآمد اقشار ضعیف و متوسط


1819908


در وام های  مسکن مهر پردیس که 50 میلیون تومان است و میزان اقساط آن 450 هزار تومان است.

شرایطی که در طرح ملی مسکن برای ساخت خانه طراحی شده است اولویت با کسانی است که زمینی دارند اما توانایی ساخت‌وساز در آن را ندارند و دولت به این افراد 75 تا 100میلیون تومان وام 10ساله با سود 18 درصد می‌دهد و هنگام ثبت نام باید هر فرد 30 الی 50 میلیون تومان باید آورده داشته باشد.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که اقساط این وام که ماهانه حداقل 1.5 میلیون تومان است و پس از یک تنفس دو ساله آغاز می‌شود. بخش زیادی از مردم جامعه توانایی پرداخت آن را نخواهد داشت و کسانی که زمین ندارند باید برای خانه دویست متری،  200میلیون تومان پول بدهند.

و اگر یک فردی با شغل کارگری و یا کارمندی آن هم با به ترتیب با حقوق 2 میلیونی و حداکثر 3 میلیون تومانی در این طرح مشارکت کند باید به فکر شغل دوم و سوم باشد.

 سود بالای و هیجده درصدی که بابت تسهیلات طرح ملی مسکن باید پرداخت شود بسیاری را از دریافت آن منصرف می‌کند زیرا کارشناسان معتقدند دریافت وام ساخت مسکن بسیار به صرفه تر خواهد بود و در مقایسه با مسکن مهر که وام قرض الحسنه داشت بسیار ضعیف تر است و به گفته بیضایی کارشناس مسکن دولت می توانست وام هایی با شرایط بهتر به متقاضیان بدهد و این وام 18 درصدی پاشنه آشیل این طرح خواهد بود.

اجرای این طرح ها به خانه دار شدن مردم منجر نمی شود

فرشید پور حاجت، انجمن انبوه سازان کشور هم با انتقاد  از ارائه طرح های ناتمام مختلف از سوی دولت گفت: در این طرح‌ها به نظر می‌رسید که بخش‌های مختلفی برای بازار مسکن برنامه دارند، اما طبق بررسی‌هایی که انجام شد، پیش بینی می شود که اجرای این طرح‌ها هیچ کدام به خانه دار شدن مردم منجر نمی‌شود؛ وی طرح هایی که همه ساله از سوی دولت ارایه می شود به خودی خود مشکلات ایجاد می کند

کف و سقف قیمت واحد های مسک ملی مشخص نیست

محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی هم در این خصوص می گوید: کف و سقف قیمت واحدهای مسکن طرح اقدام ملی مشخص نیست.

به نظر می رسد همانگونه که برخی خودرو سازان پس از اخذ پول وام هایی که دولت در اختیار مردم گذاشت و مشخص نبود چه ماشینی تحویل آنها داده خواهد شد در این طرح نیز مشخص نشده قیمت نهایی برای مردم چقدر آب خواهد خورد و با این اوضاع دولت، اگر هم طرح شروع شود و صرفا مثل سالهای گذشته در حد طرح نماند، زمان تحویل آن چگونه خواهد بود خدا می داند.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج