اخبار ویژه

کد خبر : 250901 تاریخ ثبت : 1398/10/4 11:21:12

صیادان بوشهری و صیدی که دست نیافتنی می‌شود/ سهمیه‌ای برابر با هیچ!

صیادان بوشهری و صیدی که دست نیافتنی می‌شود/ سهمیه‌ای برابر با هیچ!سهمیه 400 لیتری بنزین که به قایق های صیادی اختصاص داده شده است با توجه به مصرف متوسط روزانه 100 لیتری قایق های صیادی، جوابگوی مصرف یک هفته هم نیست.

به گزارش آزادنما؛

بامداد ۲۴ آبان ماه همزمان با شب میلاد پیامبر اکرم، همراه با شوک عظیم دولت به مردم همراه بود. افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین و سهمیه بندی آن در اقدامی یکباره، باعث بوجود آمدن شوک عظیم به مردم بود که منجر به حوادثی هم شد.

از دلایل برگشت به طرح سهمیه بندی بنزین را عواملی همچون کسری بودجه و جبران آن از طریق صرفه جویی در مصرف و آزاد سازی یارانه بنزین عنوان کرده اند و اقدام به تخصیص سهمیه برای وسایل بنزین سوز کرده اند. سهمیه ای که در برخی از صنوف همراه با اعتراضاتی همراه بوده است.

متاسفانه از روز اختصاص سهمیه بندی، سهمیه قایق های صیادی در لیست اعلام شده توسط دولت نبود و موجب اعتراض صیادان شده بود هرچند که پس از اعلام سهمیه هم چنگی به دل نمی‌زد. مسئله ای که تریبون نمازجمعه هم به آن واکنش نشان داد.

آیت الله صفایی بوشهری، امام جمعه بوشهر در خطبه های نماز جمعه از مسئولان استانی خواسته بود که نسبت به تعیین سهمیه سوخت با مقامات کشوری ارتباط داشته باشند و هر چه سریعتر مشکل صیادان برطرف شود.

حجت الاسلام محمود اسدی، امام جمعه دیلم نیز در خطبه‌های نمازجمعه ضمن انتقاد از عدم تخصیص سهمیه سوخت قایق‌های صیادی گفت بود: سهمیه سوخت مشخص شده برای قایق‌های صیادی جوابگو نیست، در منطقه‌ ما قایق‌های صیادی مانند خودروهای عمومی در حال خدمت‌رسانی هستند و بایستی به این قایق‌ها نگاه ویژه صورت گیرد.

چند هفته ای گذشت تا دولت مقدار سهمیه قایق های صیادی را اعلام کند. در تاریخ ۲۱ آذرماه، عبدالکریم گراوند در نشست ستاد تنظیم بازار استان بوشهر از اختصاص سهمیه ۴۰۰ لیتری بنزین برای قایق های صیادی چهار استان بوشهر، هرمزگان، خوزستان و سیستان و بلوچستان خبر داد.

وی در همان نشست از ارسال نامه ای به وزیر کشور مبنی بر تجدید نظر در سهمیه سوخت قایق ها خبر داد و گفت: در صدد هستیم این سهمیه دو برابر، یعنی ۸۰۰ لیتر در ماه شود.

اما تحقیقات میدانی از صیادان محلی بوشهر خبر از اختصاص سهمیه ای خنده دار و به عبارتی هیچ از طرف دولت می داد. این سهمیه حتی واکنش متولیان دولتی شیلات استان را هم به همراه داشت.

منصور پاپری، معاون صید و صیادی اداره کل شیلات استان بوشهر در مصاحبه ای با خبرگزاری دولت در تاریخ ۲۴ آذر گفته است: میانگین مصرف سوخت هر قایق صیادی به تناسب قدرت موتور بین ۲ تا ۲هزار و ۵۰۰ لیتر است.

منصور پاپری اظهار داشته است: در زمان حاضر از یک‌هزار و ۴۸۵ فروند قایق صیادی موجود در استان بوشهر ۳۳ درصد قدرت موتور آنها ۴۸ اسب بخار، ۵۴ درصد ۵۵ اسب بخار و ۱۳ درصد دارای ۷۵ اسب بخار هستند.

وی بیان کرده است: براساس فرمول فائو، میانگین مصرف ماهانه برای هر قایق صیادی ۲هزار لیتر مشخص شده‌است که بطور قطع تعیین سهمیه ۴۰۰ لیتر یک پنجم نیاز آنان را تامین می‌کند.

صیادان بوشهری این مقدار سهمیه سوخت را ناکافی دانسته و با توجه به سفرهایی با مسافت دور برای صید مناسب، این سهمیه را تقریبا هیچ دانستند.

برخی صیادان میگویند برای یک دور صید با توجه به مسافت طی شده، گاها به مقدار ۲۰۰ لیتر در روز هم مصرف داریم و با توجه به سهمیه ۴۰۰ لیتری در ماه، امکان صیادی برای ما فراهم نیست.

در دولت قبل که سهمیه بندی بنزین اتفاق افتاده بود، مقدار سهمیه سوخت را ۱۲۰۰ لیتر در ماه اختصاص داده بودند که همین مقدار هم نارضایتی صیادان را در پی داشته بود.

مقدار سوخت مورد نیاز برای قایق ها طبق گفته  صیادی در ماه بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ لیتر است در حالی که در صورت دو برابر شدن سهمیه اعلامی از سوی دولت، تنها یک سوم مقدار مورد نیاز صیادان تامین می شود.

حال باید دید با توجه به هشدار رهبر انقلاب در مورد مواظبت بر کنترل قیمت ها، آیا تدابیری اندیشیده خواهد شد که هم شغل صیادان با خطر مواجه نشود و هم قیمت ماهی و میگو گران نشود؟

لازم است استاندار بوشهر با بررسی کارشناسی وضعیت و موقعیت استان بوشهر و صیادی صیادان، نسبت به سهمیه سوخت قایق‌ها در سطوح بالای دولت رایزنی های لازم را داشته باشد که شغل مردم بومی استان بوشهر با خطر جدی مواجه نشود./دانشجونیوز

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج