اخبار ویژه

کد خبر : 250881 تاریخ ثبت : 1398/10/2 17:26:22

سد "قیز قلعه" استان بوشهر بهره‌برداری شد

معاون اول رئیس جمهوری روز دوشنبه در ابتدای جلسه مشترک شورای اداری و اقتصاد مقاومتی استان بوشهر، دستور آغاز بهره‌برداری از "سد قیزقلعه" را از طریق ارتباط زنده تلویزیونی صادر کرد.

به گزارش آزادنما؛

اسحاق جهانگیری در این آیین گفت: کارهای بزرگی برای توسعه و بهبود وضعیت زندگی مردم و حل مشکلات کشور نیاز است که امیدواریم با توفیق الهی بتوانیم انجام دهیم.

وی افزود: وزارت نیرو در زمینه آب و سد سازی کارهای اساسی و خوبی در سراسر کشور انجام داده‌است که امروز چند طرح کشاورزی از جمله آبیاری نوین در استان بوشهر افتتاح شد.

معاون اول رئیس جمهوری اظهارداشت: پیام اصلی بهره‌برداری از چنین طرح‌هایی در استان بوشهر افزایش راندمان مصرف آب است.

جهانگیری گفت: امیدواریم با بهره‌برداری از این سد خدمات شایسته‌ای به استان بوشهر در زمینه بهبود وضعیت کشاورزی انجام شود.

معاون وزیر نیرو نیز بیان کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۴۵ سد در کشور افتتاح شده‌است از این شمار ۳۵ سد با اعتبار ملی احداث و برای مابقی نیز اعتبار استانی هزینه شده‌است.

محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران بیان کرد: در مجموع در این مدت هر ۴۵ روز یک سد در کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌است.

وی اضافه کرد: اجرای چنین طرح‌هایی بیانگر این است که آبادانی در هیچ شرایطی در کشور متوقف نخواهد شد. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر گفت: منطقه دشت پلنگ شهرستان دشتی یکی از مناطق دارای پتانسیل کشاورزی استان بوشهر است و این منطقه دارای اقتصاد کشاورزی محور است و حیات بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت این دشت وابسته به برداشت آب از ۱۲۰ حلقه چاه است.

علی محمدی افزود: برداشت مستمر و بیش از توان آبخوان موجب افت سالانه ۱.۲ متری سطح ایستایی منطقه دشت پلنگ شده‌است، طوریکه در۱۲ سال اخیر سطح آب‌های زیرزمینی این دشت ۱۳ متر افت داشته‌است.

وی بیان کرد: همچنین محدوده دشت پلنگ به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و زمین شناختی فاقد جریان آب دائمی است و وسیلاب‌های فصلی و زمستانی که در این دشت رخ می‌دهد بدون استفاده، از این حوزه آبریز خارج می‌شود.

محمدی اضافه کرد: در این ارتباط برای ذخیره و بهره‌برداری بهینه از روان‌آب‌های فصلی و کمک به تغذیه سفره‌های آب‌های زیرزمینی شرکت سهامی آب منطقه‌ای مطالعه احداث سد قیزقلعه را در دستور کار قرار داد و با همت مسوولان و متخصصان بومی عملیات اجرایی این سد در سال ۱۳۹۵ آغاز شد.

وی یادآور شد: با افتتاح این سد علاوه بر تغذیه سفره‌های زیر زمینی آبی پایدار برای تکمیل آبیاری پایین دست در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

محمدی گفت: سد قیز قلعه به ارتقاع ۲۵ متر از نوع بتنی آرسی سی است و طول تاج آن  ۱۱۰ متر و عرض آن ۶ متراست که با هدف تغذیه آبخوان منطقه به حجم سه میلیون مترمکعب و بهبود اراضی کشاورزی به مساحت یکهزار و ۴۰۰ هکتار احداث شده‌است.

محمدی اضافه کرد: سد قیزقلعه با  ۱۴۰ میلیارد ریال اعتبار احداث و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد./ایرنا

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج