اخبار ویژه

کد خبر : 250872 تاریخ ثبت : 1398/10/2 12:11:00
معرفی بانوان شهید استان بوشهر؛

شهید شهربانو میرزایی

شهید شهربانو میرزاییزنان در دوره‌های مختلف از تاریخ پرحماسه ایران اسلامی نقش با شکوه و بی‌بدیلی در جامعه ایفا کرد‌ه‌اند. از جمله مقاطع تاریخی که زنان دوشادوش مردان در جامعه ما حضور داشتند انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس بود که با هم‌صدایی و همراهی مردان حماسه جاودان را آفریدند.

به گزارش آزادنما؛ در راستای برگزاری کنگره سرداران و 2121 شهید استان بوشهر و همچنین برپایی اجلاسیه ملی زنان شهید و ایثارگر استان بوشهر بر آن شدیم تا به معرفی این شیر زنان دیار نخل و آفتاب و دریا بپردازیم.

 

شناسنامه

نام: شهربانو
شهرت: میرزایی
نام پدر: علی اصغر
نام مادر: سکینه
محل تولد: شهر کرد
تاریخ تولد: 6/10/1304
تحصیلات: چهارم ابتدایی
وضعیت تأهل: متأهل
تعداد فرزندان: سه پسر و چهار دختر 
شغل: خانه¬دار
تاریخ شهادت: 26/12/1366
علت شهادت: بمباران هوایی شیراز
محل دفن: شهرستان بوشهر

 

زندگینامه

یکی از مهمترین مجالس که نقش مهمی در آشنایی او با نهضت حضرت امام داشت، مجلس وعظ آیت الله جمی بود. آیت الله جمی بوشهری بود و اهل تنگستان. شهربانو و همسرش در نمازهای جماعت او شرکت میکردند. از طریق جلسات پس از نماز، نسخههایی از اعلامیه حضرت امام را به دست میآوردند و به تایپ و انتشارش مبادرت میورزیدند.

او اعلامیههای حضرت امام در اختیار دختران خود به وسیله دستگاه تحریر دخترش فریده ـ که در رشته بازرگانی تحصیل میکرد ـ در تکثیر آنان تلاش میکرد. به این صورت که دخترها مخفیانه و نوبتی از شب تا صبح، هر دو ساعتی یکبار اعلامیهها را به تحریر درمیآوردند و او خود پس از خواندن نماز صبح با مراقبت کامل به بهانهی خرید نان در پخش آنان اقدام میکرد.

شاه در سال 57 برای آرامش جو آشوب و اعتراض مردم، اقدام به آزادی برخی زندانیان سیاسی کرد. شهربانو به هنگام پخش اعلامیههای امام خمینی در گفتوگوی زندانیان سیاسی در قبرستان آبادان بر مراز شهدای سینما رکس آبادان توسط نیروهای حکومت نظامی شناسایی و به هنگام خروج او از قبرستان، دستگیر شده، به بازداشت حکومت نظامی درآمد. او در آنجا خیلی مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود و آنها قبول نمیکردند که سواد ندارد. قلم به دستش داده، مجبورش کرده بودند به نوشتن و گفته بودند: چطور ممکنه نتوانی اعلامیه را بخوانی ولی این گونه از متنش آگاه باشی و فاخر و مؤثر سخن بگویی؟! 

پس از چند روز فرماندهی وقت حکومت نظامی، سرهنگ اسفندیاری ـ که پس از پیروزی انقلاب، اعدام شد ـ با گروهی سرباز و درجهدار مسلح به همراه شهربانو برای بازرسی از منزل او رفتند. دخترها اعلامیهها را از پنجره در کوچهی بن بست ریختند. اما یکی از آنها از وحشت به گریه افتاد و شهربانو به او نهیب زد: از چه میترسید؟! جلوی اینها گریه نکنید. اسفندیاری تمام اتاقهای منزل آنها را دید ولی بازرسی دقیق نکرد و گفت: به احترام نظامی بودن پدرتان و تصادف ایشان در هنگام مأموریت، از جرم مادرتان میگذرم.

 

شاهدی ارواح پاک و مطهر شهدا بخصوص شهدای زن استان بوشهر صلوات

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج