اخبار ویژه

کد خبر : 250795 تاریخ ثبت : 1398/9/27 16:22:01

متن کامل گزارش تفحص مجلس از عملکرد باشگاه‌های «استقلال» و «پرسپولیس»

متن کامل گزارش تفحص مجلس از عملکرد باشگاه‌های «استقلال» و «پرسپولیس»متن کامل گزارش تفحص مجلس شورای اسلامی از عملکرد 2 باشگاه‌ «پرسپولیس» و «استقلال» منتشر شد.

به گزارش آزادنما؛

گزارش «تحقیق و تفحص از منابع و مصارف و نظام مدیریت شرکت‌های فرهنگی- ورزشی وابسته به وزارت ورزش و جوانان در 10 سال گذشته» نهایی شده است.

متن کامل این گزارش به شرح ذیل است:

هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیت

پیرو درخواست نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی مبنی بر انجام تحقیق و تفحص از منابع و مصارف و نظام مدیریت شرکت های فرهنگی - ورزشی وابسته به وزارت ورزش و جوانان در ۱۰ سال گذشته و تصویب این درخواست توسط نمایندگان مجلس و صدور احکام اعضای هیئت تحقیق و تفحص توسط رئیس مجلس در تاریخ ۱۳۹۷/4/۲۳ و انجام این تحقیق و تفحص، گزارش نهایی در اجرای ماده (۲۱۲) قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی» برای قرائت در صحن علنی مجلس ارائه می‌شود.

جمشید جعفرپور

رئیس کمیسیون فرهنگی

گزارش تحقیق و تفحص از عملکرد دو باشگاه ورزشی فرهنگی پرسپولیس و استقلال

مقدمه

تحقیق و تفحص از منابع و مصارف و نظام مدیریت شرکت های فرهنگی - ورزشی وابسته به وزارت ورزش و جوانان در ۱۰ سال گذشته و با عنوان فرعی تحقیق و تفحص از عملکرد دو باشگاه ورزشی فرهنگی پیروزی (پرسپولیس) و استقلال در صحن علنی به تصویب رسید و طی یک سال انجام شد.

محورهای تحقیق و تفحص به شرح ذیل بودند:

1- درآمدهای دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در ۱۰ سال اخیر و محل تامین آنها

۲- مصارف و هزینه های دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در ۱۰ سال اخیر و محل آنها

3- جریمه های ملی و بین المللی دو باشگاه و دلایل آنها در ۱۰ سال اخیر

۴- ساز و کار نظارتی و راهبری در دو باشگاه و آئین نامه های اداری و مالی آنها

5- تغییرات سازمانی و انتصابات ستادی دو تیم و سازوکار و شاخصه ها و سوابق آنها

بررسی موارد فوق با هدف کمک به شفافیت عملکرد دو باشگاه مطرح پایتخت و تسهیل در امور و اصلاح ساختار این دو باشگاه انجام شده است. لازم به ذکر است، هیئت در انجام این تحقیق و تفحص با موانعی همچون عدم اختصاص بودجه متناسب و امکانات لازم برای انجام کار، عدم همکاری وزارت ورزش و جوانان در ارائه اطلاعات درخواستی و عدم وجود شفافیت لازم در اطلاعات ارائه شده از سوی دو باشگاه، مواجه بود.

بخش اول

بررسی عملکرد باشگاه پرسپولیس

* معرفی

شرکت ورزشی فرهنگی پیروزی (پرسپولیس) بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی مورخ 83/6/23 و نامه شماره ۲۴۹۸۹/۱ مورخ ۱۳۹۳/۶/۲۲ سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران، از مؤسسه به شرکت ورزشی فرهنگی پیروزی با ماهیت سهامی عام تبدیل و تحت شماره ثبتی ۴۵۳۷۰۸ و شناسه ملی ۱۰۱۰۰۳۰۵۲۵۷ اداره ثبت شرکتها و مؤسسات غیر تجاری ثبت گردید. سرمایه اولیه شرکت به میزان ده میلیون ریال و منقسم به ده هزار سهم یک هزار ریالی است و اساسنامه شرکت مشتمل بر ۷۸ ماده و ۱۵ تبصره مصوب شده است.

با توجه به تعلق سهام شرکت ورزشی فرهنگی پرسپولیس به وزارت ورزش و جوانان، شرکت مذکور در زمره شرکت های دولتی قرار داشته و مشمول قانون محاسبات عمومی و سایر قوانین و مقررات مترتب است.

آخرین وضعیت و ترکیب هیات مدیره شرکت بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی مورخ 97/12/22 به قرار زیر است:

آقای جعفر اشرف کاشانی (رئیس هیئت مدیره)، آقای مهدی محمد نبی (نایب رئیس هیئت مدیره)، آقای ایرج عرب (عضو هیئت مدیره و مدیرعامل)، آقای سید مهرداد هاشمی (عضو هیئت مدیره)، آقای علی رغبتی (عضو هیئت مدیره) و آقای مهدی رسول پناه (عضو علی البدل هیئت مدیره)

* منابع

جمع منابع درآمدی عملیاتی طی سنوات ۱۳۸۷ لغایت ۱۳۹۷ به میزان 2.352.456 میلیون ریال است (که مشروح آن ذیل ۱۰ ردیف در پیوست ۱ ذکر شده است). جمع کل تسهیلات دریافتی (منابع غیر عملیاتی) به میزان 104.346 میلیون ریال است که شامل دو ردیف دریافت تسهیلات و استقراض از منابع غیربانکی می شود. همچنین مبلغ ۷۲۱ میلیون ریال شامل سایر درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی این باشگاه است در نهایت مجموع کل منابع درآمدی عملیاتی و غیر عملیاتی این باشگاه طی این 10 سال به میزان 2.456.080 میلیون ریال است، همچنین منابع خارجی این باشگاه شامل دریافتی از فیفا به میزان 1.400.000 دلار، کنفدراسیون آسیا به میزان 3.666.500 دلار و ترانسفر بازیکان به میزان 30.198 میلیون ریال است. درآمد حاصل از اسپانسری به تفکیک سنوات مورد رسیدگی به شرح پیوست 2 این گزارش است.

* قراردادهای منعقده با شرکت های تبلیغاتی و سایر شرکت ها برای دریافت خدمات

طی ۱۰ ردیف سال مالی از ۱۳۸۶/۴/۱ لغایت ۱۳۹۷/۳/۳۱ ، باشگاه پرسپولیس مجموعا ۴۰ فقره قرارداد را با شرکتهای تبلیغاتی و سایر شرکتها برای دریافت خدمات منعقد کرده است. با بررسی های صورت گرفته مشخص شد که تقریبا در تمامی این قراردادها، ایرادات و اشکالات حقوقی و موارد خلاف مقررات مالی وجود دارد.

این ایرادات شامل موارد ذیل است:

عدم وصول مبلغ ثابت قراردادها، عدم شفافیت میزان درآمدهای طرفهای قرارداد، عدم اخذ تضامین و وثایق کافی و لازم، عدم واریز یا واریز مبالغی کمتر از مبلغ ثبت شده در قرارداد به حساب بانکی باشگاه، عدم رعایت قواعد و مقررات تنظیم قراردادهای مالی، واریز مبالغی از قراردادها به حساب مستقیم کادر مربیان به جای حساب بانکی درآمد باشگاه، پرداخت مالیات های ناشی از درآمدهای افرادی خاص از حساب پرداختی های باشگاه، پرداخت مطالبات افراد خاص از حساب باشگاه و درج این پرداخت ها در ردیف های دیگر صورتحساب های مالی، ثبت صورتحساب های حاصل از دریافت کمکهای مردمی در سرفصل درآمدهای اسپانسری، عدم حصول مفاد قراردادها و بعد از آن عدم دریافت هیچ مبلغی به عنوان خسارت یا ضرر و زیان یا جریمه از شرکت های طرف قرارداد و در انتها عدم رعایت مفاد قانون مناقصات در انعقاد قراردادها.

مشروح این تخلفات به تفکیک سال مالی و تعیین همه موارد با انتساب به قرارداد مشخص، در گزارش های مالی و حقوقی به مراجع ذی‌‌صلاح نشانی و اداری ارسال خواهد شد.

* درآمد حاصل از فروش بلیت

درآمد حاصل از فروش بلیت طی ده سال مالی برای باشگاه پرسپولیس مجموعة 57.793 میلیون ریال بوده است. (پیوست ۳) لازم به ذکر است که تا پایان فصل مسابقات ۹۶- ۹۵ فروش بلیت با سازمان لیگ بوده و باشگاه دخالت مستقیم در فروش بلیت نداشته است ضمن اینکه سازمان لیگ نیز تمامی وجوه مربوط به فروش ها را به حساب باشگاه واریز نمی کرده است و پس از کسر هزینه های مربوطه و سایر هزینه های انجام شده برای باشگاه، باقیمانده را به حساب باشگاه واریز می کرده است. از سال های ۹۶ - ۹۷ فروش بلیت در قالب قراردادهای اجرایی اسپانسری منظور شده است. به این مفهوم که قراردادهای اجرایی اسپانسری (قرارداد شرکت مبنا توسعه مبین) شامل ایرانسل، کوثر، اسپانسری، بلیت فروشی است.

* درآمد حاصل از نقل و انتقال بازیکنان

درآمد حاصل از نقل و انتقال بازیکنان برای باشگاه پرسپولیس طی ده سال مالی ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۶ مجموعا 62.726 میلیون ریال بوده است. جدول گزارش مالی این درآمد به تفکیک سال و همچنین مبلغ انتقال هر بازیکن در پیوست ۴ ذکر شده است

* درآمد حاصل از فعالیت های ورزشی و مسابقات

درآمد حاصل از فعالیت های ورزشی و مسابقات برای باشگاه پرسپولیس طی ده سال مالی ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۶ مجموعا 265.292 میلیون ریال بوده است. (پیوست ۵)

* درآمد حاصل از فعالیت ها و خدمات اماکن ورزشی

درآمد حاصل از فعالیت ها و خدمات اماکن ورزشی برای باشگاه پرسپولیس طی ده سال مالی ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۶ مجموعا 65.810 میلیون ریال بوده است. (پیوست 6)

* درآمد حاصل از مدرسه فوتبال پرسپولیس

درآمد حاصل از مدرسه فوتبال پرسپولیس برای باشگاه پرسپولیس طی ده سال مالی ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۶ مجموعا 5.139 میلیون ریال بوده است. (پیوست ۷)

* درآمد حاصل از فعالیت های علمی کاربردی

ادامه دارد.../فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج