اخبار ویژه

کد خبر : 250793 تاریخ ثبت : 1398/9/27 16:20:25

روستایی محروم؛ حتی از مایه حیات!

روستایی محروم؛ حتی از مایه حیات!عضو شورای اسلامی روستای «سگرکن»با اشاره به انتقال آب سد های «جگین» و «تنگ سهران» به بیشتر روستا های بشاگرد، گفت: گویا ما حتی از داشتن آب هم محرومیم و روستا های این منطقه حتی در طرح انتقال آب از سد به بیشتر روستا ها، سهمی ندارند.

به گزارش آزادنما؛

ه نقل از هرمز؛شهرستان بشاگرد از مناطق کمتر توسعه یافته کشور محسوب می شود؛ این شهرستان که از مجموع دو شهر و سه بخش تشکیل شده سال هاست از اولیه ترین امکانات زندگی محروم می باشد.

آب دغدغه اصلی روستا نشینان بشاگردی

آب همیشه یکی از دغدغه های مردم این منطقه بوده که روزگارانی نه چندان دور مردم نیاز های غذایی خود را از زمین های کشاورزی شان تأمین کرده و با شروع خشکسالی دیگر چیزی از آن زمین ها باقی نمانده است.

اکنون از زمین های حاصل خیز فقط تلی از گل مانده و مردم روستا ها مخازن رو به اتمام آب را برای مصارف روزانه ذخیره کرده اند.

مهاجرت؛ واکنش روستانشینان به خشکسالی

روستای سرگن بخش گافر و پاراموند شهرستان بشاگرد که در فاصله ۴۵کیلومتری شهر سردشت واقع شده یکی ار مناطق درگیر با معظل کم آبی است.

کم آبی و خشکسالی در این روستا باعث شده که دیگر جوانان پس از فراغت از تحصیل به روستا باز نگردند و در شهرها مشغول به فعالیت و کارگری باشند.

خانواده های ساکن در روستا هم به محض پیدا کردن فرصت مهاجرت کرده و این به معنی خالی شدن روستاهای تاریخی و با قدمت بالا و تجمیع مردم در شهر هاست.

دردناک ترین موضوع این است که عمده آب بزرگترین سد بتنی و غلطکی خاورمیانه از رودخانه‌معروف «جگین» که از این منطقه می گذرد تأمین می شود؛ اما سهم مردمان روستای سگرکن تقریبا هیچ است.

اله داد حاجی زاده، عضو شورای اسلامی روستای سگرکن بخش گافر و پارامون شهرستان بشاگرد، در گفتگو با خبرنگار هرمز، با اشاره به موضوع بی آبی در این منطقه اظهار کرد: این‌روستا دارای ۷۵ خانوار است که موضوع خشکسالی و کم آبی زندگی همه را تحت تأثیر قرار داده است.

عضو شورای اسلامی روستای سگرکن، افزود: بزرگترین سد بتنی و غلطکی خاورمیانه در فاصله کمتر از ۴۵ کیلومتری این منطقه است که ما کاملا از آن بی بهره ایم.

حاجی زاده با بیان اینکه بیش از ۴۵ روستا در این بخش هستند که تحت فشار شدید خشکسالی اند، عنوان کرد: یک مدرسه شبانه روزی در روستای « سیت و ماسیتی» این بخش قرار دارد که آب چشمه جوابگوی آن نیست و نیاز فوری به منابع آبی دارد.

کوزه گرانی که از کوزه شکسته آب می خورند

وی یادآور شد: آب چشمه ها هم به دلیل املاح و آلودگی مسائل بسیاری از جمله بیماری های کلیوی و گوارشی را به همراه دارد.

این عضو شورای روستای سگرکن ادامه داد:منبع و خطوط لوله انتقال آب بیست سال گذشته احداث‌شده که با توجه به فرسودگی و رشد جمعیت جوابگو نیست و نیاز به ترمیم دارد.

حاجی زاده با اشاره به انتقال آب سد های «جگین» و «تنگ سهران» به بیشتر روستا های بشاگرد، گفت: گویا ما حتی از داشتن آب هم محرومیم و روستا های این منطقه حتی در طرح انتقال آب از سد ها سهمی ندارند.

وی در ادامه تصریح کرد:شغل پدری مردم این منطقه دامداری و کشاورزی است که در سایه خشکسالی ها مغفول مانده و با انتقال آب از سد ها دوباره رونق می یابد.

عضو شورای روستای سگرکن بخش گافر و پارامون در پایان خاطر نشان کرد: از مسئولان انتظار می رود برای جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستا نشینان و اشتغال دوباره آن ها، آب را که حق مسلم هر انسانی است به مردم و زمین های کشاورزی برسانند.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج