اخبار ویژه

کد خبر : 250787 تاریخ ثبت : 1398/9/27 13:16:20
افشای تاکتیک اصلاح طلبان بوشهر؛

طراحی سناریو «عملیات فریب مردم» در انتخابات مجلس

طراحی سناریو «عملیات فریب مردم» در انتخابات مجلسرصدی از اوضاع و احوال انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که جبهه اصلاحطلبان استان بوشهر برنامه ریزی متنوعی را در این دوره نسبت به انتخابات ادوار گذشته خواهد داشت. به نظر می رسد اصلاح طلبان برای انتخابات پیش رو سه روش مهم را به عنوان استراتژی خود پیش خواهند گرفت.

به گزارش آزادنما؛

نگاهی به آمار ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی در چهار حوزه انتخابیه استان بوشهر نشان از افزایش چشمگیر کاندیداها برای شرکت در انتخابات یازدهم دارد، آماری که بنابر اظهار نظر مسؤولان با ثبت نام 197 نفر حاکی از رشد 74 درصدی ثبت نامی ها است.

رصد پایگاه خبری تحلیلی «گام خبر» از اوضاع و احوال انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که جبهه اصلاحطلبان استان بوشهر برنامه ریزی متنوعی را در این دوره نسبت به انتخابات ادوار گذشته خواهد داشت. به نظر می رسد اصلاح طلبان برای انتخابات پیش رو سه روش مهم را به عنوان استراتژی خود پیش خواهند گرفت.


ثبت نام اتوبوسی و استفاده از کاندیدای پوششی

واژه «کاندیدای پوششی» برای اولین بار در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 سرزبان افتاد، جایی که حسن روحانی و اسحاق جهانگیری هر دو از جریان اصلاح طلب در قامت کاندیدا خود را مطرح کردند و در این بین جهانگیری به عنوان کاندیدای پوششی معرفی شد. به نظر می رسد این استراتژی برای انتخابات مجلس نیز سرلوحه کار اصلاح طلبان در استان قرار خواهد گرفت.

اما نکته مهم این است که نباید به سادگی از کنار تعدد در ثبت نام کاندیداها در این دوره گذشت. به نظر می رسد اصلاح طلبان با ترفند «ثبت نام اتوبوسی» قصد دارند افراد زیادی را با گرایش و برچسبی تحت عنوان «مستقل» وارد کارزار انتخابات کنند و این حربه در ادامه طوری پیش خواهد رفت که پس از گرفتن تاییدیه، به نفع کاندیدای نهایی این جریان انصراف خود را اعلام کرده و آراء خود را در سبد نامزد نهایی بریزند. هر چند که این تاکتیک نخ نما شده در دوره های قبل نیز مشاهده شده است و نمی تواند روش جدیدی باشد اما تایید عجیب و قابل پیشبینی صلاحیت سایر نامزدها از سوی هیات های اجرایی با نظر اتاق فکر سیاسی دولت و آمادگی برای هزینه تراشی برای شورای نگهبان نیز می تواند ذیل این تاکتیک تعریف شود.

عملیات فریب مردم با ترفند رد گم کنی و تغییر حوزه انتخابیه

«رد گم کنی با ترفند تغییر حوزه انتخابیه» شیوه دیگری است که اصلاح طلبان ممکن است برای انتخابات آینده پیش گیرند. در این روش تعدادی از کاندیداهای این جریان در حوزه انتخابیه دیگری ثبت نام کرده اما پس از گرفتن تاییدیه اقدام به تغییر حوزه انتخابیه خود می کنند. از این طرح می توان به تاکتیک عملیات مردم نیز یاد کرد. 

این کار ممکن است به صورت کشوری انجام شود بدین معنا که افرادی در وزارت کشور یا دیگر استان ها اقدام به نام نویسی کرده تا پنهان بوده و در لیست کاندیداهای استان بوشهر قرار نگیرند اما پس از گرفتن تاییدیه نهایی از شورای نگهبان اقدام به تغییر حوزه انتخابیه خود به حوزه های استان بوشهر می کنند.

از این تاکتیک می توان به عنوان اصلی ترین روش اصلاح طلبان استان بوشهری برای انتخابات آتی مجلس نام برد، جایی که شنیده می شود افرادی با همین ترفند به دنبال استفاده از اصل غافلگیری جریان مقابل هستند تا با تغییر یکباره حوزه انتخابیه تحلیل ها و محاسبات را برای رقبای سیاسی با مشکل مواجه کنند.

تاکتیک عبور از روحانی

علاوه بر این سناریوی مطرح کردن «استعفای رییس جمهور» از سوی اصلاح طلبان و برخورد احساسی عده ای در جریان مقابل با کلید واژه «عدم کفایت» نیز تاکتیک دیگری است که در سطح کشور برای بازسازی چهره شکست خورده اصلاحات، موقعیت این جریان سیاسی را از مقام پاسخگویی به مقام مطالبه گری فیک تغییر دهد تا با این شیوه کاذب اقدام به رای ربایی مجدد از مردم نمایند.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج