اخبار ویژه

کد خبر : 250675 تاریخ ثبت : 1398/9/21 11:37:21

خروج قطعات کشتی رافائل از اعماق خلیج فارس در بی‌اطلاعی محیط زیست+ عکس و فیلم

خروج قطعات کشتی رافائل از اعماق خلیج فارس در بی‌اطلاعی محیط زیست+ عکس و فیلمانتشار تصاویر و فیلم‌هایی از خروج قطعات کشتی رافائل از اعماق آبهای خلیج فارس در چند روز گذشته خبرساز شد و شائبه‌هایی را در اذهان به وجود آورد.

به گزارش آزادنما؛

انتشار تصاویر و فیلم‌هایی از خروج قطعات کشتی رافائل از اعماق آبهای خلیج فارس در چند روز گذشته خبرساز شد و شائبه‌هایی را در اذهان به وجود آورد.

 

 

فرهاد قلی‌نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بوشهر با تایید این تصاویر و ابراز بی‌اطلاعی از این مسأله اظهار داشت: هیچ مجوز قانونی از محیط زیست برای خروج قطعات کشتی رافائل از اعماق آبهای خلیج فارس اخذ نشده است.

وی افزود: کسانی که این کار را انجام دادند هیچگونه مجوزی از محیط زیست دریافت نکردند و در حال حاضر نیز پیگیر هستیم که چه کسانی یا ارگانی اقدام به انجام این کار کرده است.

به گزارش فارس، با گذشت 36 سال از غرق شدن کشتی رافائل در آبهای خلیج فارس در استان بوشهر، این کشتی به زیستگاه مهمی برای هزاران گونه آبزی تبدیل شده است از این رو خروج آن خطرات زیادی برای حیات آبزیان به همراه دارد. 

گفتنی است، رافائل یک کشتی تفریحی به طول حدود 176 متر است که در رژیم طاغوت از کشور ایتالیا خریداری شده بود و تا چند سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان محل اسکان کارکنان نیروی دریایی ارتش در بوشهر مورد استفاده قرار می‌گرفت. 

در دوران جنگ تحمیلی بارها مورد حمله هواپیماهای رژیم بعث صدام قرار گرفت و در سال 1362 براثر اصابت موشک آسیب دید و پس از برخورد یک کشتی دیگر با بدنه آن در دو کیلومتری ساحل بوشهر غرق شد و هم اکنون به زیستگاهی مصنوعی برای آبزیان و مرجان ها در خلیج فارس تبدیل شده است. 

حتی تعداد زیادی از دوستداران محیط زیست استان بوشهر با تهیه طوماری و ارسال آن به سازمان حفاظت محیط زیست خواستار ماندن این کشتی در زیر آب شدند که مسؤولان سازمان حفاظت محیط زیست نیز با توجه به اهمیت وجود کشتی رافائل در زیر آب به عنوان زیستگاه و زادگاه آبزیان که برخی از آنها کمیاب و بی‌نظیر است خواستار جلوگیری از بیرون کشیدن این کشتی از زیر آب شدند. 
درچند سال اخیر بارها اعلام شد که افرادی قصد بیرون کشیدن قطعات این کشتی از زیر آب را دارند اما سازمان حفاظت محیط زیست هیچگاه با این تصمیم موافقت نکرد. 

 

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج