اخبار ویژه

کد خبر : 250669 تاریخ ثبت : 1398/9/19 10:05:22

ظرفیت بزرگ خلیج‌فارس برای رونق گردشگری و رفع مشکل اشتغال جوانان

ظرفیت بزرگ خلیج‌فارس برای رونق گردشگری و رفع مشکل اشتغال جوانانساحل و دریای خلیج فارس که مرزی ۷۰۰ کیلومتری با استان بوشهر دارد یکی از ظرفیت‌های بزرگ و قابل توجه برای رونق گردشگری و رفع مشکل اشتغال جوانان است که طی این سال‌ها کمتر به اهمیت آن توجه شده است.

به گزارش آزادنما؛

اگرچه طی سال‌های اخیر بحث گردشگری دریایی به عنوان یکی از راهکارهای تقویت صنعت پرسود توریسم در برخی استان‌های شمالی و جنوبی کشور مطرح شده اما این حوزه به رغم تمام پتانسیل‌های موجود هنوز نتوانسته سهمی در بخش رونق اقتصادی استان‌های ساحلی کشور ایفا کند.

مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت سوژه‌ای تحت عنوان «پتانسیل ساحل خلیج فارس برای اشتغال» خواهان توجه مسؤولان به ظرفیت بالای دریا و همچنین رفع اشتغال جوانان از این طریق شده‌اند.

توجه به خلیج فارس؛ زمینه‌ای برای رفع مشکل اشتغال جوانان

احداث زیرساخت‌های گردشگری از جمله هتل و رستوران، اقامتگاه‌ها و مراکز تفریحی و گردشگری برای تبدیل سواحل خلیج فارس به قطب گردشگری دریایی ایران یکی از مواردی است که مسؤولان استان بوشهر علاوه بر رفاه و رضایت گردشگران و افزایش حضور آن‌ها در بوشهر، زمینه اشتغال جوانان را نیز رفع می‌کنند.

می‌بایست در تدوین سیاست‌های ملی و منطقه‌ای، توجه ویژه‌ای را نسبت به استان‌های محروم‌تر داشت تا بتوان با بهره‌مندی از پتانسیل بالقوه آن‌ها در زمینه گردشگری دریایی، بسترهای توسعه اقتصادی آن‌ها را فراهم آورد. روشن است که پیش از هر اقدامی نیاز به برنامه‌ریزی است.

ظرفیت بزرگ خلیج فارس مغفول مانده است

قاسم حسینی یکی از شهروندان بوشهر است که به خبرنگار فارس گفت: استان بوشهر دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه گردشگری دریایی است و می‌تواند به عنوان قطب گردشگری کشور تبدیل شود.

وی افزود: دریا و ساحل ظرفیت بی‌نظیر گردشگری در استان بوشهر هستند که اینچنین ظرفیتی را در کمترین نقطه کشور می‌توان یافت. این استان دارای بیشترین مرز دریایی با خلیج فارس است اما مسؤولان توجه کمتری به رونق ساحل‌ها دارند و این ظرفیت عظیم مغفول مانده است.

علاقه‌مندان زیادی به دریاها وجود دارد

علیرضا محمدی از جوانان بوشهری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: سواحل استان بوشهر دارای کیفیت بسیار بالایی برای حضور گردشگران و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری هستند که علاقمندان بسیار زیادی نیز در سطح کشور دارند.

وی تاکید کرد: در سال‌های اخیر اقداماتی برای توسعه گردشگری دریایی در استان بوشهر صورت گرفته است ولی تلاش بیشتری باید صورت گیرد که این استان قطب گردشگری دریایی کشور شود.

پتانسیل ویژه بوشهر در حوزه گردشگری دریایی

محمدرضا مدیری از جوانان ساحل‌نشین بوشهر به خبرنگار فارس گفت: استان بوشهر در فصل‌های پائیز و زمستان و ابتدای بهار دارای آب و هوای بسیار خوبی برای گردشگری است و در تعطیلات نوروزی شاهد حضور انبوه گردشگران در استان هستیم که گاها جمعیتی در حدود ۵ برابر جمعیت استان بوشهر در مناطق گردشگری استان حضور می‌یابند.

وی بیان کرد: ظرفیت استان بوشهر در عرصه گردشگری دریایی بسیار بالا است و نیاز است که حمایت مناسبی از بخش خصوصی برای توسعه این بخش صورت گیرد و دولت نیز زیرساخت‌های مردم  از جمله راه‌های دسترسی و اسکله‌ها و . . . را ایجاد کند.

مدیری خاطرنشان کرد: حدود ۷۰۰ کیلومتر ساحل مستعد به همراه جزایر متنوع با گونه‌های جانوری دریایی در کنار پتانسیل‌های تاریخی زمینه مناسبی را برای تعریف و راه‌اندازی گردشگری دریایی در بوشهر فراهم کرده است.

گردشگری دریایی یکی از پرسودترین صنعت‌ها

یکی از فعالان اجتماعی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: گردشگری دریایی امروزه در دنیا طرفداران بسیاری از میان ثروتمندان و علاقه‌مندان به تفریحات دریایی دارد. حتی کسانی که دریا و ساحل را به جنگل و کوه و کویر و شهر ترجیح می‌دهند و یا به ترکیبی از آن‌ها با دریا می‌اندیشند، نیز به این نوع از گردشگری علاقه نشان می‌دهند.

حسین رضایی افزود: گردشگری دریایی به مجموعه‌ای از برنامه‌ها، اقامت‌ها، مراسم و شادی‌هایی اطلاق می‌شود که روی آب و یا زیر آب و یا در کنار آب انجام می‌گیرد. برگزاری مراسم رسمی روی کشتی‌ها، گذراندن یک یا چند شب روی آب، غواصی و پیاده‌روی کف دریا، انجام انواع تفریحات دریایی، صید آبزیان مجوزدار به نیت تفریح، مشارکت در پرورش و توسعه گونه‌های زیستی دریایی و رودخانه‌ای، اقامت‌های ساحلی و بازی‌ها و تفریحات ساحلی و غیره مواردی از گردشگری دریایی است.

وی تصریح کرد: شاید بتوان به این لیست جنگل‌کاری در ساحل و نجات گونه‌های در حال انقراض دریایی و مشارکت در توسعه زیست بوم‌های دریایی را نیز اضافه کرد. گردشگری دریایی امروزه به عنوان یکی از پرسودترین صنعت‌ها در سطح جهان شناخته می‌شود که از این طریق می‌توان مشکلات جدی اشتغال را نیز رفع کرد.

استفاده از ظرفیت دریا برای نجات اقتصاد کشور

رضایی عنوان کرد: با استفاده از ظرفیت دریا و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در بنادر کشور می‌توان اقتصاد کشور را نجات داد و شناسایی ظرفیت دریا لازمه موفقیت در اقتصاد مقاومتی است و  استفاده مناسب از ظرفیت دریا‌ها و سواحل به رفع مشکلات بیکاری و آب و همچنین برقراری امنیت منجر می‌شود.

دولت سرمایه‌گذار خوبی در حوزه گردشگری نیست

استاندار بوشهر با اشاره به ظرفیت‌های خوب و استثنایی در بخش گردشگری دریایی، اظهار داشت: استان بوشهر دارای چنین ظرفیت خوبی است که سال‌هاست مغفول مانده و با ورود بخش خصوصی در این حوزه و سرمایه‌گذاری در آن می‌توان به دست آوردهای خوبی در توسعه هر چه بیشتر این بخش داشت.

عبدالکریم گراوند با بیان اینکه نشست‌های بررسی مشکلات حوزه گردشگری استان باید تداوم داشته باشد، گفت: ما بتوانیم مشکلات را بهتر رصد کنیم و از کمی‌ها و کاستی‌ها مطلع شویم و با هم در کنار هم استان بوشهر را بهتر معرفی کنیم تا جذب گردشگر بهتری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه دولت جلساتی تحت عنوان دولت با بخش خصوصی برگزار می‌کند گفت: باید کارگروهی تخصصی در این حوزه تشکیل شود و در این جلسات مشکلات و معظلات توسط بخش خصوصی در آن ارائه شود و کارشناسان به تبادل نظر جهت پیشنهاد بپردازند و در نهایت در یک جلسه با حضور کلیه دستگاه‌های اجرایی و نمایندگان این کارگروه در جهت حل آن اقدام کنیم.

گراوند خاطرنشان کرد: تمام سعی مجموعه دولت برای بهبود وضعیت در جهت حضور سرمایه گذاری بخش خصوصی است زیرا معتقدیم که دولت سرمایه‌گذار خوبی در حوزه گردشگری نیست و با رفع موانع در این بخش می‌توانیم کمک شایانی برای توسعه این صنعت نوپا داشته باشیم.

طرح‌های مهم گردشگری در استان بوشهر تدوین و عملیاتی شده

معاون امور عمرانی استانداری بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، با بیان اینکه این استان در ابعاد مختلف کوهستان، ساحل، دشت، روستا و دریا از ظرفیت گردشگری برخوردار است اظهار داشت: در این راستا طرح‌های مهم گردشگری در استان بوشهر تدوین و عملیاتی شده است.

مهرداد ستوده با اشاره به تدوین سند گردشگری استان خاطر نشان کرد: با تدوین سند گردشگری استان بوشهر در اشتغال، رفع بیکاری و افزایش درآمدهای عمومی نقش تاثیرگذاری داشته است.

وی استان بوشهر را مقصد گردشگری در کشور خواند و افزود: در ایام نوروز، مسافران، استان بوشهر را مقصد گردشگری برای گذران تعطیلات نوروزی انتخاب کرده بودند.

ستوده از راه‌اندازی کمپ‌های گردشگری عشایری، روستایی و ساحلی خبر داد و تصریح کرد: در اجرای طرح توریسم بوشهر ۲۰۲۲ کمپ‌های گردشگری در مناطق عشایری، روستاها و شهرهای مختلف ساحلی در نوروز امسال راه‌اندازی شد و مورد استقبال گردشگران قرار گرفت.

معاون استاندار بوشهر با بیان اینکه امنیت و آرامش در استان بوشهر زمینه توسعه گردشگری را افزایش داده است گفت: افزایش تردد خودرو در محورهای استان بوشهر نشان از جایگاه استان در عرصه گردشگری و مسافرت است.

ستوده با اشاره به اینکه ۲۴ روستا، ۲ منطقه عشایری و سه شهر ساحلی استان بوشهر در ایام نوروز تحت پوشش طرح توریسم بوشهر ۲۰۲۲ قرار گرفت تصریح کرد: با توجه به توسعه زیرساخت‌های گردشگری در شهرها و روستاهای استان و در اجرای طرح توریسم بوشهر ۲۰۲۲ زمینه حضور گردشگران در تمام ایام سال در استان بوشهر فراهم می‌شود.

بوشهر، رتبه دوم جذب گردشگر در ایام نوروز۹۸

به گزارش فارس، توسعه تورهای دریایی و غواصی به خصوص در فصول گرم استان بوشهر نیز می‌تواند نقش پر رنگی در جذب گردشگر و رونق بنادر ایجاد کند. در نوروز امسال استان بوشهر از لحاظ ورود مسافر و اقامت در کشور رتبه دوم را کسب کرد و ساحل‌های استان بوشهر شلوغ‌تر از همیشه بودند.

یکی از ساحل‌های استان بوشهر که مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است، بندر گناوه است که تقویت زیرساخت‌ها در شهر ساحلی می‌تواند مشکلات اشتغال جوانان این منطقه را برای همیشه رفع کند. فراهم‌سازی بسترهای مناسب و رفع نواقص‌های خدماتی به گردشگران می‌تواند سبب شود تا ساحل خلیج فارس در استان بوشهر در طول سال پذیرایی مهمانان باشد.

گزارش: رضا رئیسی/فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج