اخبار ویژه

کد خبر : 250520 تاریخ ثبت : 1398/9/11 16:35:34

امپراتوری تاکسی‌های شخصی در بوشهر/ بازی با نرخ کرایه‌ها در بی‌نظارتی مسؤولان

امپراتوری تاکسی‌های شخصی در بوشهر/ بازی با نرخ کرایه‌ها در بی‌نظارتی مسؤولانگزارش میدانی سطح شهر بوشهر از افزایش قیمت کرایه تاکسی‌های درون شهری، آژانس‌های تاکسی تلفنی و برخی تاکسی‌های بیسیم فعال در این شهر خبر می‌دهد، افزایش نرخی که به بهانه بالا رفتن قیمت بنزین صورت گرفته است.

به گزارش آزادنما؛

ساعت صفر 24 آبان ماه بود که به یکباره و بدون اطلاع قبلی نرخ جدید بنزین از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام شد، نرخی که حکایت از افزایش قیمت بنزین و گران شدن آن را به مردم خبر داد. 

اطلاعیه‌ای که به گفته شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه بوده و طی آن سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز در آن مشخص شده است.

بر این اساس قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر هزار و 500 تومان، بنزین معمولی غیر سهمیه‌ای هر لیتر سه هزار تومان و نیز قیمت بنزین سوپر از قرار هر لیتر سه هزار و 500 تومان تعیین شد.

به گزارش فارس طی این اطلاعیه از ساعت صفر روز 24 سهمیه کامل ماه آبان سال 1398 همه خودروها به کارت سوخت شخصی آن‌ها واریز شده است و استفاده از سهمیه سوخت صرفاً با استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصی میسر خواهد بود.

تعیین سهمیه بنزین تاکسی‌ها

بر این اساس سهمیه تاکسی‌های شخصی بنزینی 60 لیتر و دوگانه سوز 30 لیتر تعیین شد. تاکسی‌های بنزینی نیز 400 لیتر و دوگانه سوز هم 200 لیتر در ماه دریافت خواهند کرد.

هرچند که افزایش نرخ بنزین باعث نگرانی مردم از افزایش قیمت کرایه‌ها در سطح کشور بود اما مسؤولان در سطح کشور و نیز در استان از عدم افزایش نرخ کرایه‌ها خبر دادند. اظهار نظراتی که ظاهراً کسی به آن جامه عمل نپوشاند.

افزایش نرخ کرایه تاکسی در نبود نظارت مسؤولان

گزارش میدانی خبرنگار فارس در سطح شهر از افزایش قیمت کرایه تاکسی ها حکایت دارد، هرچند که تاکسی‌های زرد شهر کرایه خود را همان کورسی 1500 تومان دریافت می‌کنند اما تعداد کم تاکسی‌ها در شهر بوشهر سبب شده تا این میدان فرصت عرضه اندام برای تاکسی های شخصی فراهم شود. از سوی دیگر عدم نظارت بر این تاکسی‌های شخصی باعث شده تا هر راننده‌ای به طور خودجوش نرخ هر کورس را به 2000 تومان افزایش دهد که این مساله ناراحتی مسافران را در پی داشته است.

تعداد تاکسی‌ها در بوشهر از 700 به 40 عدد رسید

غلامعلی باغبانی در گفت‌وگو با فارس می‌گوید: بدترین دوره از لحاظ معیشتی رانندگان تاکسی دو الی سه سال گذشته بوده است و کمترین درآمد را در حال حاضر داریم.
وی تصریح کرد: شهر بوشهر دارای بیش از 700 تاکسی است که در یک دوره کوتاه 270 تاکسی فقط فعال بوده‌اند اما به دلیل مشکلاتی که وجود دارد در حال حاضر فقط 40 تاکسی فعال در بوشهر است و وضعیت بد درآمدی تاکسیداران یکی از علل عدم فعالیت آنها در شهر بوشهر است.

گزارش میدانی خبرنگار فارس در سطح شهر بوشهر از افزایش قیمت کرایه تاکسی‌های درون شهری، آژانس‌های تاکسی تلفنی و برخی تاکسی‌های بیسیم فعال در این شهر خبر می‌دهد، افزایش نرخی که به بهانه بالا رفتن قیمت بنزین صورت گرفته، به گونه‌ای که یک کورس تاکسی که قیمت مصوب آن در فروردین ماه امسال، هزار و 500 تومان بوده است، در حال حاضر توسط بسیاری از رانندگان به دو هزار تومان رسیده و این مبلغ از مسافران اخذ می‌شود. اوضاع در برخی تاکسی‌های بیسیم بوشهر هم به همین وضع است. در رصد خبرگزاری فارس محرز شده، مسیری که تا پیش از این پنج هزار تومان در داخل شهر بوده از سوی رانندگان هشت هزار تومان تعیین شده است، هرچند که فرشیان  مدیر اداره تاکسیرانی شهر بوشهر این افزایش نرخ را تخلف عنوان کرد و گفت که با متخلفان برخورد خواهد شد.

افزایش کرایه‌ها را تخلف است

رضا فرشیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بوشهر از عدم تغییر قیمت نرخ کرایه‌های داخل شهری خبر می‌دهد و می‌گوید: نرخ کرایه‌ها همان نرخ قبلی است و تغییری نکرده است.

مدیر اداره تاکسیرانی شهر بوشهر، افزایش کرایه‌ها را تخلف می‌داند و می‌گوید: در صورت ارائه گزارشی در این خصوص با متخلفان برخورد خواهد شد؛ این مسأله شامل تاکسی‌های درون‌شهری، بی‌سیم و سرویس‌های مدارس می‌شود که همگی این‌ها  تحت نظر اداره حمل‌ونقل بار مسافر فعالیت می‌کنند.

فرشیان بیان داشت: منتظر ابلاغ دستورالعمل از سوی کشور مبنی بر اختصاص سهمیه به سرویس‌های درون‌شهری از جمله سرویس‌های مدارس هستیم.

آژانس‌های تاکسی تلفنی بدون ضابطه افزایش کرایه دادند!

پیگیری خبرنگار فارس از آژانس‌های تاکسی تلفنی نیز از افزایش قیمت نرخ کرایه‌ها حکایت دارد، به گونه‌ای که مسیری که تا پیش از این از سوی رانندگان پنج هزار تومان دریافت می‌شد با افزایش چشمگیری به هشت هزار تومان رسیده است، نرخی که معلوم نیست بر چه اساس بین آژانس‌ها تعیین شده است. هرچند که سامری رئیس اتحادیه حمل و نقل بار و مسافر شهرستان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس این افزایش قیمت را توافقی بین راننده و مسافر عنوان کرد!

سهمیه آژانس‌های تاکسی تلفنی واریز نشده

امید سامری در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که آیا سهمیه سوخت تعلق گرفته به آژانس‌های داخل شهری به حساب کارت سوخت رانندگان واریز شده است یا خیر می‌گوید: بیش از هفت هزار راننده در آژانس‌های تاکسی تلفنی مشغول به فعالیت هستند اما متاسفانه تا کنون حتی یک لیتر هم به حساب کارت سوخت این رانندگان واریز نشده است.

رئیس اتحادیه حمل و نقل بار و مسافر شهرستان بوشهر همچنین می‌گوید: با توجه به کمبود تاکسی در شهرهای استان بوشهر، بار حمل و نقل مسافر به دوش رانندگان آژانس است اما با توجه به افزایش نرخ بنزین و اینکه هیچگونه افزایش نرخی در کرایه‌ها صورت نگرفته، این شغل هیچگونه صرفه اقتصادی برای آژانس‌های تاکسی تلفنی ندارد.

افزایش قیمت کرایه آژانس از 5 به 8 هزار تومان!

وی با اشاره به نرخ کرایه‌ها در آژانس‌ها گفت: نرخ کرایه در داخل شهر از یک مبدأ به یک مقصد همان پنج هزار تومان است اما در حال حاضر برخی از رانندگان با توجه به افزایش قیمت بنزین به صورت توافقی با مسافر کرایه یک مسیر را هشت هزار تومان دریافت می‌کنند.

سفره رانندگان یک روزه و کوچک است

سامری در پاسخ به این سؤال که آیا این رویه تخلف است یا خیر، با گلایه می‌گوید: تخلف را کسانی مرتکب شده‌اند که از قبل سهیمه‌ای را برای آژانس‌های تاکسی تلفنی پیش بینی نکرده بودند.

وی با بیان اینکه نرخ سهمیه تعیین شده برای رانندگان آژانس‌های تاکسی تلفنی 200 لیتر در ماه است گفت: با توجه به اینکه این سهمیه هنوز به حساب کارت سوخت رانندگان واریز نشده موجب گلایه و ناراحتی این قشر زحمتکش شده است؛ سفره رانندگان یک روزه و کوچک است و باید هر چه سریعتر تکلیف آنها مشخص شود.

رئیس اتحادیه حمل و نقل بار و مسافر شهرستان بوشهر تعداد آژانس‌های تاکسی تلفنی در استان را 494 عدد عنوان کرد و ابراز داشت: بیش از هفت هزار راننده در این آژانس‌ها مشغول به کار هستند.

 افزایش بی رویه کرایه‌های تاکسی‌های بین شهری 

همچنین برخی گزارش‌های رسیده به خبرگزاری فارس حاکی از افزایش بی رویه کرایه‌های تاکسی‌های بین شهری در نبود نظارت کافی مسؤولان حکایت دارد. بر این اساس گفته می‌شود کرایه مسیر بوشهر به کنگان که تا پیش از گران شدن بنزین بین 25 تا 30 هزار تومان بوده در حال حاضر از سوی برخی رانندگان وسایل نقلیه شخصی بین 40 تا 80 هزار تومان دریافت می‌شود. این در حالی است که حمیدرضا علم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بوشهر گفته بود «کرایه‌ها به هیچ وجه تغییری نخواهد کرد.» 

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان بوشهر در این گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه نظارت‌های لازم بر ناوگان عمومی لحاظ خواهد شد، اظهار داشت:  سهمیه سوخت تاکسی‌های بین‌شهری مانند گذشته همچون تاکسی‌های زرد که 900 لیتر در ماه سهمیه سوخت دارند تعیین شده و از این لحاظ مشکل خاصی وجود ندارد.

علم با اشاره به اینکه سهمیه‌بندی به گونه‌ای است که مشکلی پیش نیاید، می‌گوید: با توجه به تجربه‌ای که از سال‌های قبل داریم، در صورت کم بودن سهمیه سوخت احتمال افزایش آن وجود دارد تا تاکسی‌های بین‌شهری با مشکلی مواجه نشوند.

کرایه‌ها به هیچ وجه تغییری نخواهد کرد

وی با تأکید بر نظارت جدی بر نرخ کرایه ناوگان حمل‌ونقل عمومی در استان، ادامه داد: کرایه‌ها به هیچ وجه تغییری نخواهد کرد و تاکنون نیز تخلفی به ما گزارش نشده است. علاوه بر تاکسی‌ها بر سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی نظارت می‌شود تا به بهانه افزایش نرخ بنزین کرایه‌ها را افزایش ندهند.

علم بیان کرد: مردم می‌توانند از طریق سامانه 141 هرگونه تخلفی را گزارش دهند تا بلافاصله رسیدگی شود؛ در بحث اتوبوس‌ها هم چون گازوئیل سوخت مصرفی آنها است، هیچ گونه افزایشی در نرخ کرایه نخواهیم داشت.

بی‌توجهی رانندگان به تاکیدات مسؤولان/ نظارت‌ها جدی‌تر شود

آنچه که در این شرایط فعلی محرز است بالا رفتن بی‌حساب و کتاب و بدون ضابطه نرخ کرایه‌ها است، افزایشی که علی‌رغم صحبت‌ها و قول مسؤولان امر مبنی بر عدم تغییر نرخ کرایه‌ها، باعث نگرانی مردم شده و در میدان عمل کسی به آن توجهی نکرده است.

به نظر می‌رسد در چنین شرایطی باید دستگاه‌های نظراتی کار خود را به طور جدی انجام داده و با نظارت صحیح و دقیق خود جلوی این گرانی‌های بی رویه و بدون ضابطه را بگیرند.

مسافر و راننده در برزخ قیمت

آنچه که امروز دیده می‌شود وضعیت برزخی مردم و رانندگان در تعیین کرایه است، از طرفی رانندگان انتظار دارند با توجه به گران شدن بنزین و سهمه بندی شدن آن، نرخ‌ها افزایش پیدا کند، از طرفی دیگر مردم هم چشم به وعده مسؤولان دوخته‌اند که گرانی بنزین تغییری را نه تنها در کرایه‌ها بلکه در دیگر کالاهای مصرفی ایجاد نکند. به نظر می‌رسد در چنین وضعیتی می‌توان متصور شد که مردم و رانندگان در تعارف قیمت‌ها هاج و واج مانده باشند.  

از جهتی نیز مسؤولان امر بایستی توجه لازم را به تاکسیرانان و رانندگان درون شهری، بیرون شهری، آژانس‌های تاکسی تلفنی و تاکسی‌های بیسیم و حتی سرویس‌های مدارس داشته باشند تا سفره قشری که بار حمل و نقل عمومی را روزانه به دوش می‌کشد کوچک‌تر از گذشته نشود.

گزارش: سیدحسین موسوی/فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج