اخبار ویژه

کد خبر : 250341 تاریخ ثبت : 1398/9/4 09:44:11

بزرگ‌ترین تاسیسات آب‌شیرین‌کن کشور در بوشهر اجرایی شد

بزرگ‌ترین تاسیسات آب‌شیرین‌کن کشور در بوشهر اجرایی شددر راستای تامین آب آشامیدنی، بزرگترین تاسیسات آب‌شیرین‌کن کشور به ظرفیت تولید روزانه ۳۵ هزار متر مکعب در بوشهر اجرایی شده است.

به گزارش آزادنما؛

یکی از چالش‌های مهم استان بوشهر که دارای سابقه تاریخی است تامین آب آشامیدنی محسوب می‌شود که همواره مردم شهرها و روستاهای استان بوشهر از این معضل گلایه دارند.

 اکنون بیش از 90 درصد منابع آب آشامیدنی استان بوشهر در دیگر استان‌ها قرار دارد که به وسیله خطوط طولانی انتقال آب به شبکه آبرسانی استان بوشهر متصل می‌شود.

 در راستای انتقال منابع آب آشامیدنی استان بوشهر یکی از اولویت‌های  مسئولان استان بوشهر شیرین‌سازی آب دریا، ایجاد سدهای مخزنی و حفر و تجهیز چاه‌های آب آشامیدنی است.

تصویب  اجرای آب شیرین‌کن به ظرفیت 100 هزار متر مکعب برای تولید آب آشامیدنی

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر اکنون به ظرفیت 100 هزار متر مکعب طرح آب شیرین‌کن برای تولید آب آشامیدنی در استان بوشهر مورد مصوب وزارت نیرو و شرکت مهندسی  آب و فاضلاب کشور قرار گرفته است.

عبدالحمید حمزه‌پور،با بیان اینکه 90 درصد منابع آب آشامیدنی خارج از استان بوشهر قرار دارد اظهار داشت: در راستای ایجاد منابع آبی در استان به ظرفیت  100 هزار متر مکعب آب شیرین‌کن در استان بوشهر مصوب و عملیاتی شد.

وی از افزایش تولید آب از آب شیرین‌کن 10 هزار مترمکعبی بوشهر خبر داد و بیان کرد: اکنون ظرفیت تولید آب از این تاسیسات به 18 هزار و 500 متر مکعب افزایش یافته که در آینده  به 22 هزار مترمکعب ارتقاء می‌یابد.

اجرای بزرگترین پروژه آب شیرین‌کن در سطح کشور در شهر بوشهر

وی، با اشاره به اجرای پروژه آب شیرین کن 35 هزار متر مکعبی در بوشهر خاطر نشان کرد: اکنون پروژه آب شیرین‌کن 35 هزار متر مکعبی بوشهر دارای 40 درصد پیشرفت فیزیکی است که با تکمیل آن تاثیر مستقیمی در تامین آب آشامیدنی مورد نیاز مردم بوشهر دارد.

حمزه‌پور با اشاره به اینکه بزرگترین تاسیسات آب‌شیرین‌کن کشور در بوشهر اجرایی شده است خاطر نشان کرد: این پروژه بر اساس برنامه زمان‌بندی 18 ماهه تکمیل می‌شود و سال آینده  نخستین فاز آن وارد مدار تولید و بهره‌برداری قرار می‌‌گیرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به نوسازی و توسعه شبکه آبرسانی شهرهای استان افزود: در این زمینه 50 میلیارد تومان هزینه شده که نقش مهمی در توزیع عادلانه آب در شبکه آبرسانی دارد.

حمزه‌پور با اشاره به اینکه 7 تا 8 شهر استان بوشهر فاقد مخزن ذخیره آب هستند تصریح کرد: در این راستا پروژه مخزن ذخیره آب در این شهرها اجرایی می‌شود.

4 سد دالکی، خاییز، ارغون کلمه و باغان در دست ساخت است

وی، با بیان اینکه 18 میلیارد تومان برای اجرای طرح مخازن ذخیره آب تخصیص یافته است افزود: برای تامین آب علاوه بر اجرای طرح‌های آب شیرین کن 4 سد دالکی، خاییز، ارغون کلمه و باغان در دست ساخت است  و این در حالی است که قبلا تنها سد رئیسعلی دلواری در استان بوشهر وجود داشت.

حمزه‌پور بیان کرد: با تکمیل این سدها ضمن اینکه نقش مهمی در جمع‌آوری آب‌های روان ناشی از بارش باران از سرازیر شدن این آبها جلوگیری و از طریق طرح‌های تصفیه‌خانه به شبکه‌های آبرسانی منتقل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر اجرای آب شیرین کن 28 هزار متر مکعبی  سیراف به جم و طرح‌های آب شیرین‌کن روستایی را از دیگر طرح‌ها در راستای تامین آب آشامیدنی استان دانست.

وی، با اشاره به خرید ژنراتور برق برای تامین برق اضطراری در آبرسانی شهرها بیان کرد:  در راستای پدافند غیرعامل 20 میلیارد تومان تجهیزات از جمله 2 دستگاه ژنراتور برق اضطراری خریداری شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با تاکید بر پرداخت آب بهاء مشترکان در استان افزود: لازم است دستگاه‌های نظامی در پرداخت آب بهای مصرفی خود اقدام کنند چراکه قیمت آب بهاء نسبت به هزینه تامین آن بسیار ناچیز است.

حذف جیره‌بندی آب در محلات جنوبی شهر بوشهر

وی حذف جیره‌بندی آب در محلات جنوبی شهر بوشهر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: برای نخستین بار جیره‌بندی و نوبت‌بندی آب در محلات جنوبی شهر بوشهر با اجرای طرح‌های آبرسانی برداشته شد و به صورت شبانه‌روزی آبرسانی می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه  تنها در کشور مرکز استان بوشهر دارای جیره‌بندی و نوبت‌بندی آب است گفت: با وارد مدار شدن طرح‌های آبرسانی یاد شده در آینده نزدیک کل شهر بوشهر از جیره‌بندی توزیع آب خارج می‌شود.

حمزه‌پور  با اشاره به خارج شدن برخی محلات شهر بوشهر از نوبت‌بندی آب تصریح کرد: اکنون بیشتر نقاط شهر بوشهر از جمله تنگک‌ها و چهار قدیم محل جنوبی از وضعیت پایداری در تامین آب آشامیدنی برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه اکنون خط انتقال آب برای بافت قدیم بوشهر طراحی شده است افزود: قطر این خط انتقال 500 و 700 میلیمتر است که در حال انتخاب پیمانکار و اجرای مناقصه هستیم تا آبرسانی به این منطقه شبانه‌روزی شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر به اجرای طرح‌های مخزن ذخیره‌ای آب در 8 شهر استان بوشهر پرداخت و تصریح کرد: 8 شهر استان بوشهر که تاکنون هیچ مخزن ذخیره آب نداشتند از محل اعتبارات تنش کم آبی، اعتبارات لازم مصوب شده که به‌زودی عملیات اجرایی آنها آغاز می‌شود.

11 حلقه چاه آب در شهرستان دشتستان وارد مدارد تولید شد

در راستای حل مشکلات آب آشامیدنی برخی نقاط دشتستان 11 حلقه چاه آب و خط انتقال برازجان وارد مدار تولید شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به اینکه طرح‌های دیگر آبرسانی برای تامین آب پایدار در استان اجرایی شده است افزود:  در این زمینه عملیات اجرای مخزن ذخیره آب 10 هزار متر مکعبی در شبانکاره آغاز شد که این مخزن در مسیر خط آبرسانی کوثر قرار دارد به ظرفیت 10  هزار متر مکعب اجراء می‌شود و با تکمیل آن میزان آبدهی در شبکه آبرسانی بوشهر افزایش می‌یابد.

حمزه‌پور اجرای پروژه بهسازی بستر و احداث مخزن 10 هزار متر مکعبی شبانکاره را با هدف تکمیل فرآیند افزایش ظرفیت آب شهر بوشهر دانست و تصریح کرد: در مجموع  این پروژه با اعتباری افزون بر 180 میلیارد ریال اجراء می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه  مخزن 10 هزار متر مکعبی شبانکاره حدود 40 درصد است خاطر نشان کرد:پیش بینی می‌شود در صورت تامین اعتبار به‌موقع حداکثر تا خرداد ماه سال آینده پروژه تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

با این توصیف و اجرای پروژه‌های مهم آبرسانی پیش بینی می‌شود مشکل تاریخی آب آشامیدنی  استان بوشهر با افتتاح این پروژه‌ها برای همیشه برطرف شود  که در این راستا مصرف بهینه آب یکی از ضرورت‌هایی است که باید مشترکان آب در دستور کار خود قرار دهند./تسنیم

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج